Культурна спільнота виступила на захист Григорія Грабовича
Захисники Грабовича вважають за необхідне реформувати Шевченківську премію
На сайті часопису критику з'явився відкритий лист на захист українського та американського науковця Григорія Грабовича. Представники літературної, мистецької та наукової спільноти висловили своє обрурення щодо заяв деяких лауреатів Шевченківської премії на адресу Грабовича. Звинувачення полягають у тому, що наукова діяльність Григорія Грабовича має антиукраїнський характер, з'явились на сайті науково-ідеологічного центру імені Дмитра Донцова.
Захисники Григорія Грабовича звернулись до президента України та української громадськості.
«Ми, представники міжнародної спільноти науковців, митців та громадянського суспільства, хочемо висловити крайню стурбованість тими явищами ідеологічного тиску, які супроводжують висунення претендентів на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка. Водночас хочемо закликати Вас до глибокої реформи Національної премії з метою відновлення довіри до цього інструменту відзначення досягнень в українській культурі, науці та мистецтві», - йдеться у листі.
«Українське суспільство, яке на Майдані боролося за гідність кожного та за цінності і свободи демократичного суспільства, заслуговує на Національну премію, що відповідає найвищим світовим стандартам. Натомість дискусія зводиться до обвинувачень у «бракові патріотизму», «антитрадиціоналізмі», «нестримному лібералізмі» замість серйозного обговорення внеску претендентів», - вважають підписанти листа.
«Уже давно премія не співмірна із генієм Тараса Шевченка і мало впливає на культурні та наукові процеси в країні. Праці Григорія Грабовича на здобуття премії у галузі «літературознавство та мистецтвознавство» висунув Інститут літератури ім. Т. Шевченка Національної академії наук України. Глибину кризи та рівень заідеологізованості премії унаочнила дискусія довкола цієї номінації», - вважають вони.
Вони назвали кампанію, яка розгорнулась довкола Грабовича після того, як він потрапив до другого туру Шевченківської премії «брудною» та такою, що користується радянськими методами.
«Оскільки українська громадськість досі не виробила механізмів дієвого захисту від таких брудних кампаній, а українське законодавство надалі є неефективним у боротьбі з дифамацією, ми рішуче виступаємо на захист честі і гідності Григорія Грабовича»,– йдеться у листі.
Лист уже підписали численні письменники, науковці, культурні менеджери та журналісти. Серед них Андрій Курков, Андрій Павлишин, Юрій Макаров, Василь Вовкун, Євгенія Кононенко, Катерина Ботанова та багато інших. Збір підписів триває.