Експерт: Ціна ГТС, поширена у ЗМІ, - занижена

28 травня 20139875
Експерт: Ціна ГТС, поширена у ЗМІ, - занижена
фото foto.delfi.ua
Валерій Боровик

Неофіційна інформація стосовно вартості української газотранспортної системи, що поширюється у ЗМІ з посиланням на джерела в уряді, – занижена. Це може бути пов’язано з тим, що вочевидь в Україні хочуть заробити на торзі за ГТС, висловив думку голова правління альянсу "Нова енергія" Валерій Боровик.

Як зауважує експерт, офіційно оцінювання проводила компанія Baker Tilly, проте результатів поки не оприлюднила, пише Тиждень.ua.

«Втім, це (оцінка ГТС компанією Baker Tilly. – ред.) було технічним завданням НАК «Нафтогаз Україна». Наскільки правильно було виставлене технічне завдання – це інше питання. Зокрема, українські експерти міжнародного значення піддавали сумніву постановку завдання, яке давалось для оцінки кампанії», – зазначив він.

Водночас Боровик називає два способи первісної оцінки ГТС.

«Зокрема, це дохідний підхід. За ним ГТС оцінювалася у близько $61,3 млрд. А також витратний підхід – це $47,2 млрд. У будь-якому випадку ці цифри значно перевищують інсайдерську інформацію – $26-29 млрд, що була оприлюднена в ЗМІ. Тому можна сказати, що ця різниця криється в тому, що скоріше за все, в Україні як завжди переважає підхід, так би мовити, щоб щось і собі заробити в торзі за газотранспортну систему, можливо на оцінці ГТС», – вважає експерт.

Стосовно ціни української ГТС, на яку може погодитися Росія, на думку Боровика, говорити передчасно.

«Поки ніхто не говорить про те, що ГТС продаватимуть. ГТС планують або віддати в оренду, або в спільне використання консорціуму», - зазначив він.

Боровик також зазначає, що в Україні "настільки суб’єктивно приймаються рішення та використовують волюнтаристські підходи, щоб оцінювати об’єкти приватизації чи їх передачу в приватні руки, чи в руки сусідньої країни", що на ці процеси не можна "вішати кальку об’єктивності".

Як зауважує Боровик, на переговорний процес між Україною і Росією з цього питання впливатиме чимало факторів.

«У тому числі й особисті фактори президента України, бажання залишитися на наступний термін, потенційна підтримка з боку Росії. Якщо виникають ці фактори, Росія захоче отримати свої преференції. Будь-який крок, який українська влада проситиме зробити російську, зменшуватиме вартість оцінки об’єкту (ГТС. – ред.) загалом чи його оренди», – зазначив він, додавши, що питання управління українською ГТС – «це пазл у великій і фінансовій, і економічній, і політичній грі».

«Це буде, мабуть, симбіоз різних рішень, поєднання різних поступок чи з одної, чи з іншої сторони і різних впливів: фінансових, політичних і економічних», – підсумував він.

Нагадаємо, «КоммерсантЪ-Украина» з посиланням на власні джерела повідомила, що українську газотранспортну систему оцінюють в межах $26-29 млрд. Раніше називалися цифри у $24,8 млрд (2007 рік) і $9,9 млрд (у 2009 році).

Як повідомлялося, 27 травня міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький повідомив, що компанія Baker Tilly провела оцінювання газотранспортної системи України, але її результат буде озвучено після реформування НАК «Нафтогаз України».

Згідно із законопроектом №2937 від 26 квітня пропонується внести відповідні зміни до низки законів України, зокрема, про трубопровідний транспорт, і дозволити приватизацію «Нафтогаз України» та її дочірніх структур. Крім того, пропонується дозволити оренду об'єктів магістрального трубопровідного транспорту.

У березні компанія «Бейкер Тіллі Україна ЕК» (Київ) стала переможцем конкурсу з оцінювання вартості активів української газотранспортної системи (ГТС). Компанія провела оцінювання ГТС, включаючи підземні сховища газу і об'єкти інфраструктури, проте її результати поки що не оприлюднені.

Оцінка ГТС здійснювалася за дорученням президента Віктора Януковича в межах реформування НАК «Нафтогаз Україна». Проектом програми реформування передбачено інвентаризацію активів НАК та її дочірніх підприємств, зокрема "Укртрансгазу", який є оператором газотранспортної системи.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 5

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Абдула 29 травня 2013, 20:25


  Ще порахувати амортизацію української труби за 50 років, втрати при транспортуванні (технології середини минулого сторіччя) та крайню необхідність вкладати суми на її ремонт (в цьому році просили у ЄС 5 млрд. $), то виходить максимум 10-11 млрд.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Львов-Москва 29 травня 2013, 01:51

  Ощущение эфемерного богатства не означает его наличия в кармане.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Иксперд 29 травня 2013, 01:06

  «Северный поток» обошелся России со всеми откатами 7,5 млрд. евро. Оценочная стоимость проекта «Южный поток» — 16 млрд. евро.

  Суммарная пропускная способность СП и ЮП 118 млрд м³ газа в год.

  Примерно столько же в год в ЕС прокачивается российского газа через ГТС Украины.

  Т.о. украинская труба оценена из расчета $0,22 - 0,245 за м³/год прокачки, что удивительным образом коррелирует с 0,2 евро "себестоимости" российских потоков.

  Интересно, как долго шла "оценка" и сколько государство Украина отбашляла "экспертам" за подобные сложнейшие расчеты. Скорее всего, оценщик - очередной австрийский лыжнег с калькулятором.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук