Вкрадені в Україні археологічні коштовності росіяни намагались вивезти у вантажівці з м’ясом

Контрабандні цінності вилучили естонські митники

13:26, 1 травня 2024

Естонія повернула Україні 274 предмети археології, які контрабандисти вивезли з України через Росію. Серед артефактів – унікальні речі античного часу, сарматської і хозарської культур, монети скандинавських монархів та візантійських імператорів з Херсонесу, яких немає в українських музеях. Під час презентації колекції у Національному музеї історії України розповіли, як контрабанду вдалося затримати.

«У 2019 році поліція та прикордонна служба Естонії успішно завадили незаконному ввезенню на територію країни ряду археологічних артефактів. Серед них — 274 предмети, які належать до різних культур від V–IV ст. до н. е. до VII–X ст. н. е. і є частиною культурної спадщини України», – повідомляло у січні Міністерство культури та інформаційної політики України.

Посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Ігор Осташ розповів історію викриття культурної контрабанди. Її намагалися вивезти з Росії до Естонії у звичайній вантажівці. Зупинити цей злочин допоміг курйоз, завдяки якому колекцію вдалося повернути.

«За кермом фургона був громадянин Латвії. Він намагався перевезти 7 кілограмів сирого м’яса. Оскільки сире м’ясо заборонено ввозити в Естонію, цю машину зупинили для детальної перевірки», – цитує Ігоря Осташа Нацмузей історії України.

Після цього фахівці проводили експертизу, довго встановлювали походження затриманих речей. Науковці Національного музею історії України надали переконливі висновки, що колекцію знайшли на території України. З їхніми результатами погодилися естонські колеги. Інакше артефакти могли б передати Росії. Скарб складається з кількох частин, до колекції входять прикраси, монети та інші речі.

Одні із найдавніших артефактів – золоті прикраси з багатого сарматського поховання, оздоблені коштовним камінням. Є речі так званої салтівської культури, яка в Україні називається культурою ранніх хозар і вона пов’язана з територією Харківської області. Це статусні речі з поховання вершників – два золочених очілля кінської упряжі VIII-IX століть. Музей «Верхній Салтів», який зберігав спадщину цієї епохи, через російські обстріли зараз зруйнований. А схожих речей у колекції музею ніколи не було.

Гендиректор музею Федір Андрощук розповів, що цінною є також нумізматична колекція. В українських музеях таких монет немає взагалі. Протягом останніх 15 років в Україні нелегально знайшли 13 скарбів зі схожими монетами, і всі вони розійшлися у приватні руки, а потім їх помітили в Росії.

«Деякі монети датуються античним часом, але найбільш унікальним є візантійський монетний скарб, карбований у місті Херсонесі (нині на території Севастополя) в Криму. Дуже цікаві 26 срібних середньовічних монет. Всі вони датуються кінцем X – 60-ми роками XI століття. До цього скарбу зокрема входять скандинавські монети, одна з них – Маґнуса Доброго, норвезького та данського короля, який виховувався у київського князя Ярослава та його дружини Інгігерди», – зазначає Федір Андрощук.

Цінна нумізматична колекція (фото Нацмузею історії України)

У січні 2024 року врятовані артефакти представили в Естонському історичному музеї (Eesti Ajaloomuuseum). Нині українські фахівці опрацьовують колекцію, її планують експонувати в музеї у червні.

Нагадаємо, у 2016 році Естонія повернула Україні раритетну знахідку – меч вікінга X ст., який викопали на Львівщині чорні археологи і контрабандою вивезли за кордон. Естонські митники вилучили артефакт і передали його в Київ, там його відреставрували, тепер він експонується у Винниківському музеї. А у жовтні 2023 року США передали Україні 14 артефактів, які росіяни вивезли з окупованих українських територій і відправили посилками у США.