Голова КСУ пояснив, чому мовний закон Ківалова-Колесніченка визнали неконституційним

Конституційний суд України визнав так званий мовний закон Колесніченка-Ківалова неконституційним через системні порушення процедури його ухвалення, в тому числі не лише порядок голосування, але й порядок розгляду й інші вимоги до цього процесу, пояснив голова Конституційного суду Станіслав Шевчук.

«Суд вирішив, що процедура ухвалення цього закону є неконституційною. Дуже системні були порушення. У тому числі не тільки порядок голосування, що відбувався тоді у залі, а й порядок розгляду й інші вимоги до цього процесу», – сказав голова КСУ в ефірі Радіо Свобода.

У відповідь на репліку ведучої ефіру про те, що деякі оглядачі назвали це рішення КСУ революційним, а інші – відкритою «скринею Пандори», Святослав Шевчук зауважив, що з цього приводу «не треба панікувати».

«Якщо будуть брутальні порушення законодавчого процесу, звичайно, будемо реагувати. А що стосується того (такі є твердження), що всі зараз закони ось так можна визнати неконституційними – це сміливе ствердження деяких авторів, політологів або політиків. Суд дав відповідь, цей закон неконституційний. Якщо процедура порушена, то немає сенсу розглядати змістовну частину. Коли рішення виходить, особливо таке, яке має великий резонанс, звичайно, не всім це рішення подобається. Є ті, хто хоче вдосконалити. Є різні думки. Це нормально. Головне, що суд дав відповідь, що цей закон неконституційний. Є загальний підхід, що якщо процедура порушена, то немає сенсу розглядати змістовну частину. Який сенс розглядати змістовну частину, коли відбулося порушення процедури прийняття закону? І ці аргументи зазначені у самому тексті рішення», – пояснив Станіслав Шевчук.

Він також повідомив, що на сайті КСУ обов’язково будуть оприлюднені окремі думки суддів з цього приводу, на це, з його слів, відведено 12 діб з моменту ухвалення рішення.

Як повідомляв ZAXID.NET, 28 лютого на пленарному засіданні Великої палати Конституційного суду України було ухвалено Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 57 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) закону «Про засади державної мовної політики». Закон було визнано неконституційним.

Закон «Про засади державної мовної політики» Верховна Рада ухвалила 3 липня 2012 року. Він набув чинності 10 серпня 2012 року. Законопроект внесли народні депутати Вадим Колесніченко та Сергій Ківалов 7 лютого 2012 року. Закон встановлює, що державною мовою є українська мова, але істотно розширює використання регіональних мов, якщо кількість носіїв цих мов не менше 10% від населення певного регіону, а в окремих випадках й менше 10%.

23 лютого 2014 року Верховна Рада скасувала цей закон, прийнявши проект закону «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України “Про засади державної мовної політики”». Але ані тодішній виконувач обов’язків президента Олександр Турчинов, ані президент Петро Порошенко його не підписали і не ветували. Таким чином, закон Ківалова-Колесніченка досі діє.

17 листопада 2016 року Конституційний суд України мав розглянути справу за поданням 57 народних депутатів щодо відповідності Конституції України цього закону, але оголосив перерву в розгляді справи.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук