Голова ЛОДА доручив провести акції на підтримку лідера української громади в Любліні

У Польщі проти історика Григорія Купріяновича відкрили кримінальне провадження

14:46, 27 серпня 2018

Голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка виступив з ініціативою проведення публічних заходів на підтримку очільника Українського товариства в Любліні Григорія Купріяновича. Відповідне доручення очільник ЛОДА озвучив під час наради в понеділок, 27 серпня.

«Ми повинні публічно і непублічно підтримати нашого історика Григорія Купріяновича, стосовно якого розпочалося цькування після виступу на пам’ятних заходах в Сагрині», – заявив Олег Синютка.

Голова ЛОДА порівняв випадок Григорія Купріяновича з політичним ув’язненням Олега Сенцова.

«Важливо, щоб людина відчувала підтримку в Україні. Так само як Олег Сенцов відчуває, що ми його не забули. Якби Купріянович сказав щось фашистське чи нацистське... Але він не зробив нічого поганого», – пояснив Олег Синютка, розпорядившись підготувати заходи на підтримку Григорія Купріяновича.

При цьому ні Олег Синютка, ні працівники ЛОДА не уточнили формату заходів, можливого місця та часу їхнього проведення.

У пам'ятних заходах в Сагрині взяв участь президент Петро Порошенко (фото president.gov.ua)

«Мене підтримали українські громади в Польщі, Португалії і Греції, а також вірні і духовенство Православної Церкви в Польщі. Багато поляків теж висловлюють свою підтримку. В цій ситуації я вважаю дії з боку української держави знаковими. Символічно, що будучи несправедливо звинуваченим я можу розраховувати на таку підтримку з боку української громадськості та держави», – розповів ZAXID.NET Григорій Купріянович.

Він також додав, що досі не отримав жодного офіційного документа стосовно справи, тож дізнається про її перебіг із засобів масової інформації.

Нагадаємо, що 8 липня в промові під час вшанування пам'яті українців, котрі загинули внаслідок нападу підрозділів Армії Крайової на село Сагринь у 1944 році, Григорій Купріянович заявив, що місцеві мешканці загинули, бо «говорили на іншій, ніж більшість, мові та були іншого віровизнання».

«Цей злочин проти людства вчинений був членами польської нації — партизанами Армії Крайової, що були солдатами Польської підпільної держави», – заявив у промові український історик.

Купріянович також висловив жаль, що пам’ять про «українських православних жертв Холмщини в Сагрині не була вшанована в аналогічний спосіб як це було у випадку пам’яті польських жертв Волині в Порицьку-Павлівці, у випадку пам’яті українських жертв Перемиської землі в Павлокомі чи у випадку пам’яті польський жертв Східної Галичини в Гуті Пеняцькій».

Саме через ці слова голова Люблінського воєводства Польщі Пшемислав Чарнек поскаржився в прокуратуру через промову Григорія Купріяновича.

На думку Чарнека, Купріянович порушив закон, прирівнюючи вбивство в Сагрині до «вбивства 130 тис. поляків на Волині». Посадовець назвав церемонію в Сагрині «українською провокацією», а учасників заходу «українськими націоналістами».

Після цього окружна прокуратура у місті Замостя Люблінського воєводства розпочала розслідування висловлювань Купріяновича, а згодом проти історика відкрили кримінальне провадження.

Українського історика та громадського діяча підтримали представники МЗС України. Зокрема, заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар на зустрічі з послом Польщі в Україні Яном Пєклом закликав припинити кримінальне переслідування Купріяновича.

Також у соціальній мережі Facebook з’явилася сторінка на підтримку українського історика.

Інститут національної пам’яті в Польщі не знайшов ознак стосовно заперечення злочинів проти польського народу у промові Григорія Купріяновича. Натомість прокурор ІНП передав в окружну прокуратуру заяву Люблінського воєводи в частині, що стосується можливого порушення Купріяновичем ст.133 кримінального кодексу Польщі, тобто образи польської нації. За цією статтею передбачений термін покарання – до 3 років ув'язнення.