Голова Люблінського воєводства Польщі поскаржився в прокуратуру на лідера місцевих українців
Голова Люблінського воєводства Польщі Пшемислав Чарнек хоче притягнути до кримінальної відповідальності згідно з «антибандерівським» законом Григорія Купріяновича – лідера люблінських українців. Сам Купріянович повідомив, що через такі дії представника польської влади до тамтешніх українців повернеться відчуття страху.
Чарнек заявив, що у неділю, 8 липня, на сході Польщі відбулася «українська провокація». Людей, які приїхали помолитися на могилах вбитих поляками українців, він назвав «українськими націоналістами». Про це Чарнек спершу заявив на брифінгу, а згодом повторив у ефірі католицького телебачення Trwam, повідомило Радіо Свобода.
«Уся ця подія в Сагрині – це одна велика провокація, бо зверніть увагу, що трагічні події в Сагрині відбулися 10 березня 1944 року, тож яким чином це пов’язано з 8 липня? Очевидно, ми знаємо, яким чином, бо здійснено провокацію з нагоди 75-х роковин трагічної кривавої неділі на Волині, де українські націоналісти, бандити, яких годі знайти деінде у світі, в нелюдський спосіб убивали тисячі поляків», – сказав Чарнек.
Виступ лідера люблінських українців Григорія Купріяновича воєвода назвав «скандальним». Особливо польського чиновника обурив такий фрагмент виступу Купріяновича: «74 роки тому загинули тут громадяни Республіки Польща – православні українці, мешканці цієї землі, на якій століттями жили їхні предки. Загинули вони від рук інших громадян Республіки Польща, тому що говорили іншою мовою, ніж більшість, та були іншої віри. Той злочин проти людяності здійснили члени польської нації – партизани Армії крайової, що були солдатами польської підпільної держави». За словами люблінського воєводи, Купріяновича можна притягти до кримінальної відповідальності, оскільки той начебто порушив статтю Кримінального кодексу Польщі «про зневагу польського народу» та закон про польський Інститут національної пам’яті, який ще називають «антибандерівським» законом, згідно з яким не можна публічно заперечувати «злочини українських націоналістів» проти поляків. А в ефірі польського католицького телеканалу він заявив: «Хто зневажає польський народ, той підлягає покаранню у вигляді позбавлення волі».
За даними телебачення Trwam, звернення воєводи Чарнека щодо виступу Купріяновича надійшло до прокуратури у місті Замость.
Григорій Купріянович, якого Пшемислав Чарнек хоче притягнути до кримінальної відповідальності, – не тільки громадський і церковний діяч, але й історик за фахом, університетський викладач. Він обурений заявами воєводи. В коментарі для Радіо Свобода Купріянович зазначив: «Це обурливо і неприпустимо, коли головний представник уряду в регіоні називає провокацією і нахабством скорботні урочистості вшанування жертв за участі президента іншої держави. Кожен народ має право зберігати свою національну пам’ять і поминати своїх жертв. Для православних українців Холмщини таким священним місцем є село Сагринь, де від рук польського підпілля у березні 1944 року загинули сотні православних українців, саме тому, що вони були православними українцями».
Купріянович не розуміє, чому воєвода вважає учасників скорботних заходів у Сагрині «українськими націоналістами». На його думку, такі заяви польського високопосадовця спричиняють не тільки напруженість у міждержавних відносинах, але й створюють гнітючу атмосферу навколо українців у Польщі.
«Виникає атмосфера страху, люди знову починають боятися зізнаватися в тому, що вони – українці, брати участь у заходах, оскільки можуть бути звинувачені в націоналізмі», – пояснив Купріянович.
Закиди з боку воєводи на свою адресу щодо порушення польського законодавства Купріянович назвав необґрунтованими. «Це – маніпуляція, тож важко ці заяви сприйняти інакше як спробу залякати мене чи українські середовища в регіоні й показати їм, що не можна відкрито висловлювати свою думку, не можна говорити про своє бачення історії і своє бачення польсько-українських відносин».
8 липня у селі Сагринь відбулися урочисті заходи на сільському кладовищі, де поховані українські жертви польських підпільників. У заходах узяв участь президент України Петро Порошенко. На скорботні урочистості прибули українські активісти з різних польських регіонів, а також представники влади та громадськості з прикордонних із Польщею українських областей.
Паралельно у Луцьку (Волинська область, Україна) президент Польщі вшанував жертв Волинської трагедії, яку у Польщі визнали «геноцидом».