Львівський Кіноцентр до Чемпіонату світу з шахів серед жінок підготував спеціальну тематичну програму. У суботу, 5 березня, о 15:00 покажуть фільм «Партія у шахи». У неділю, 6 березня, о 15.00 – фільм «Жертвуючи пішаком».
ZAXID.NET вирішив також нагадати ще про декілька цікавих фільмів, які розповідають про цей вид спорту, зараз як ніколи актуальний у Львові.
«Партія в шахи»
La partie d'échecs, Бельгія, Франція, Швейцарія. Режисер: Ів Аншар. У головних ролях: П’єр Рішар, Дені Лаван, Катрін Деньов
Маєток однієї чарівної маркізи перетворюється на місце проведення шахового турніру. Маркіза вважає, що ця гра – не просто рух фігур з місця на місце. Вона наділяє шахи містичним змістом і сподівається, що з часом її садиба стане місцем проведення світового чемпіонату з гри в шахи. Головний приз першого турніру – улюблена дочка маркізи: той, хто переможе, візьме в дружини дівчину. Основних претендентів – двоє: ексцентричний і непередбачуваний Макс і врівноважений британець лорд Стоунтон... Справжньою окрасою фільму є акторський склад.
«Жертвуючи пішаком»
Pawn Sacrifice, США, 2014. Режисер: Едвард Цвік. У головних ролях: Тобі Магвайр, Лів Шрайбер, Робін Вайґерт, Лілі Рейб
У розпал Холодної війни (1972 рік) увага всієї планети прикута до «сутички століття» - матчу за звання чемпіона світу з шахів у Рейк'явіку. Бій між абсолютним чемпіоном Борисом Спаським і по-справжньому одержимим грою Боббі Фішером перетворюється на боротьбу за інтелектуальну перевагу двох держав. Навколо поєдинку вибухає світовий скандал. Спортсмени опиняються під шаленим тиском. Геніальний розум Фішера поступово охоплює параноя.
Зовсім свіжий фільм, у якому явною перевагою є блискучий дует головних героїв. Божевільний геній проти стриманого майстра. Проти юного, рухомого, як ртуть, некерованого, самозакоханого і артистичного, одержимого грою і перемогою Фішера (Тобі Магуайр) - незворушний Спаський (Лів Шрайбер).
Легендарна рейкьявікская шахова битва була названа журналістами «мовчазною Третьою світовою» показана не як змагання розумників, а як інтелектуальний рок-н-рол. Як порятунок від схибленого світу і власних параноїдальних страхів.
«Шахіст»
El jugador de ajedrez, Франція, Мексика, 1980. Режисер: Хуан Луїс Бунюель. У ролях: Жан-Клод Дрюо, Діана Брашов, Мартін Ласаль.
Шаховий апарат
Маловідомий фільм, знятий сином видатного Луїса Бунюеля. Перший фільм з французького телевізійного циклу «Таємничі історії Едгара Аллана По». Це той рідкісний випадок в історії кіно, коли екранізовано не художній твір, а стаття! Едгар По написав її після того як в 1834 р австрійський механік Мельцель розкрив секрет шахового апарату, який він придбав у угорського механіка Кемпелена.
До Мексики приїздить доктор Мальсель, схожий на чоловіка, яка сконструювала механічний апарат, який не знає поразок у шахах. І першу невдачу техніка терпить у грі з молодою дружиною господаря маєтку - красунею Елеонорою. Правда, гра йшла без свідків. Що трапилося?
Хуан Луїс Бунюель створив тягучу атмосферу, в якій привиди минулого переплітаються з пристрастями сьогодення.
«Хід королевою»
Knight Moves , США, Німеччина, 1991. Режисер: Карл Шенкель. У ролях: Крістіан Ламберт, Даян Лейн.
У центрі детективного трилера – міжнародний шаховий турнір, який проводиться на маленькому острові. Під час турніру хтось вбиває молодих жінок. Злочини розігруються, як шахова партія. Тож тільки лідер турніру може вирахувати та вистежити вбивцю. Гостроти сюжету додає те, що кожен неправильний хід веде до нового злочину.
«Фламандська дошка»
Uncovered, Англія, Франція, Іспанія, 1994. Режисер: Джим МакБрайд. У ролях: Кетрін Бікенсейл, Джон Вуд.
У цьому фільми так само вбивства відбуваються як шахова партія. До того ж партія ця почалась ще в епоху Відродження. Стара картина, виявилась зашифрованим розслідуванням вбивства, яке має наслідки і в наші дні.
Напрочуд стальна та елегантна екранізація роману Артуро Переса-Реврето, де додатковим бонусом є краєвиди Барселони. Фільм є рідкісним випадком, коли екранізація є цікавішою за літературне джерело.
«Шахістка»
Joueuse, Франція, 2009. Режисер: Каролін Боттарі. У ролях: Сандрін Боннер, Кевін Кляйн.
Чи може гра змінити життя жінки? Якщо так, то все одно складно чекати чогось подібного від шахів. Чи могла припустити Елен, звичайна покоївка готелю на Корсиці, до чого призведе її випадкове захоплення цією грою? Чудовий, легкий фільм, не обтяжений несподіваними сюжетними поворотами та складними меседжами. От тільки головни героїня говорить: «З усіх фігур тільки королева може ходити так, як вона хоче. Вона навіть сильніше короля, уявляєш».