Львівська мерія повернула викрадений за «Аферою століття» будинок на вул. Лазаренка
Львівський апеляційний суд розглянув скаргу Львівської міської ради та повернув у комунальну власність будинок за адресою вул. Лазаренка, 25, який був незаконно відчужений за «Аферою століття». Про це свідчить постанова суду, оприлюднена у судовому реєстрі 24 лютого.
Ще у 2017 році Львівська міськрада звернулась до суду з позовом про витребування незаконно відчуженої будівлі на вул. Лазаренка, 25 та про повернення її територіальній громаді Львова. В обґрунтування своїх позовних вимог мерія пояснила, що приміщення площею 106,4 м2 було комунальною власністю, однак у вересні 2016 року приватна нотаріуска Наталія Загвойська зареєструвала це приміщення за ПП «Авто-Люкс-Сервіс» на підставі реєстраційного посвідчення Львівського міжміського бюро технічної інвентаризації та розпорядження Галицької РА. Потім це приміщення було відчужене іншими людьми.
Львівська мерія заявляла, що реєстраційного посвідчення та розпорядження Галицької РА, на підставі яких була здійснена реєстрація будівлі за ПП «Авто-Люкс-Сервіс», не існує. Суддя Франківського райсуду Львова Василь Кузь у жовтні 2019 року відмовився повернути незаконно відчужене майно «за пропуском строку позовної давності».
До суду з апеляційними скаргами звернулось управління комунальної власності Львівської міськради, Львівська міськрада та ЛМКП «Львівводоканал», на балансі якого перебувала будівля. Вони просили скасувати рішення Франківського райсуду та поставити нове рішення, яким повернути у власність міста незаконно відчужену будівлю.
Львівська міськрада у своїй апеляційній скарзі заявляла, що рішення суду першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Застосовуючи позовну давність, суд першої інстанції виходив з того, що позивач мав можливість дізнатись про порушення свого права, тобто перереєстрацію будівлі, ще з 2000 року, тобто з моменту видачі неіснуючого розпорядження Галицької РА, та листа управління комунальної власності від 2009 року.
У 2009 році управління комунальної власності нібито скеровувало лист у ОКП ЛОР «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки». З цього листа начебто випливає обізнаність управління комунальної власності про відчуження приміщень ПП «Авто-Люкс-Сервіс». Управління комунальної власності ЛМР стверджувало, що додана копія цього листа не може бути доказом у суді, оскільки це є копія та неможливо встановити її достовірність.
Дослідивши докази у цій справі, колегія суддів Львівського апеляційного суду під головуванням Олега Ванівського, не погодилась з висновком суду першої інстанції про те, що Львівською міськрадою пропущено строк позовної давності, оскільки перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відтак Львівський апеляційний суд скасував рішення Франківського райсуду Львова та задовольнив позов ЛМР про витребування з чужого володіння нежитлові приміщення (загальна площа 132,7 м2) на вул. Лазаренка, 25 та про скасування його державної реєстрації.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку.
Нагадаємо, «Афера століття» – це масштабна крадіжка комунальної нерухомості приватними фірмами, про яку у грудні 2016 року повідомляв ZAXID.NET. Право власності на десятки комунальних приміщень за підробними документами перереєстрували різні підставні фірми та люди. Згодом ці приміщення викупили дві львівські підприємиці Ірина Сандул та Людмила Малькова. Зараз юристи Львівської міської ради у судах добиваються повернення вкрадених аферистами приміщень у власність громади Львова.