Львівська міськрада зарезервує три земельні ділянки площею понад 56 га на території збанкрутілого Львівського автобусного заводу на вул. Стрийській для потреб міста та проведе інвентаризацію нерухомості на цих земельних ділянках. За відповідний проект ухвали під час засідання сесії у четвер, 15 лютого, проголосували 56 депутатів ЛМР.
Депутати від фракції ВО «Свобода» та юридичний департамент ЛМР підготували два альтернативні проекти ухвали щодо землі та будівель на території ЛАЗу. Однак зрештою на голосування винесли проект «свободівців».
Згідно з прийнятою ухвалою, управління земельних ресурсів ЛМР має підготувати проект ще однієї ухвали про резервування для потреб міста земельних ділянок площею 56,01 га, 0,3 га та 0,04 га. Депутати також доручили управлінню комунальної власності та юристам ЛМР провести інвентаризацію нерухомості на території цих ділянок і подати результати інвентаризації на розгляд депутатів. Разом з тим, в ухвалі не прописаний механізм інвентаризації будівель, які Львівській міськраді не належать.
Додамо, що альтернативний проект ухвали від юристів мерії «Про забезпечення ефективного використання території колишнього Львівського автобусного заводу», який депутати так і не розглянули, передбачав, що юридичний департамент мерії спільно з ДФС має проаналізувати дані про всі будівлі на території ЛАЗу та виявити безхазяйні, а управління комунальної власності зареєструвати ці будівлі як комунальні. Ухвалою також передбачалося накладення мораторію на приватизацію, передачу в оренду або інші дії із земельними ділянками на території заводу та звернення до Генпрокуратури, щоб унеможливити реєстрацію нерухомості за афілійованими структурами ЛАЗу.
Нагадаємо, що Львівський автобусний завод викупив та довів до банкрутства російський бізнесмен Ігор Чуркін. Завод остаточно зупинив виробництво у 2014 році. Зараз ТОВ «Львівські автобусні заводи», яке перебуває в процесі припинення діяльності, офіційно записане на Ігоря Чуркіна та низку компаній, зареєстрованих в Канаді і Великобританії.
Ситуація навколо ЛАЗу загострилась у січні 2018 року, коли поліція почала затримувати арештовані автобуси комунального перевізника АТП-1 через борги за придбані у 2009-2010 роках автобуси ЛАЗ. Аби мати змогу купувати нові автобуси, львівська мерія планує створити другого комунального перевізника – АТП-2.
Львівська міськрада двічі намагалась прийняти ухвалу про меморандум про сплату боргу між ТзОВ «Оптимум Фактор», яке отримало право вимоги боргу від Львівського автобусного заводу, АТП-1, ЛМКП «Львівтеплоенерго» та ЛКП «Львівводоканал». Вперше таку ухвалу проголосували в жовтні 2017 року, але вже на наступному засіданні депутати скасували власну ухвалу. Вдруге меморандум планували винести на голосування депутатів 25 січня, але вирішили не виносити на розгляд через протести, а натомість ЛМР проголосувала за звернення до ГПУ та МВС з проханням розслідувати приватизацію ЛАЗу. 15 лютого ухвалу про меморандум депутати остаточно відхилили.
Крім того, 15 січня депутати прийняли низку зверень до Верховної ради та Кабміну з вимогою націоналізувати ЛАЗ.