«Ми споживаємо 100 кубів газу, а платимо за 90. Це фізика»

Голова правління ПАТ «Львівгаз» Юрій Войсович

ЕкономікаZAXID.NET LIVE, 20 грудня 2018, 22:16 7741 12

Львів’яни традиційно мають багато претензій до «Львівгазу» – приватної компанії, монополіста з постачання газу в наші домівки. Тепер додалася ще одна: компанія вирішила компенсувати свої втрати газу через зниження температури за рахунок населення. Отримуючи вже кілька тижнів нові платіжки, люди досі не можуть зрозуміти, чому вони повинні платити більше. Сьогодні у студії ZAXID.NET LIVE голова правління компанії «Львівгаз» Юрій Войсович.

Доброго вечора, пане Юрію.

Доброго вечора.

Для початку пропоную переглянути коротенький сюжет, який підготувала наша журналістка Вікторія Іваскевич.

***

Газові платіжки за жовтень шокували багатьох: у них «Львівгаз збут» порахував не лише те, що по лічильнику використав споживач, а й скоригував тариф з урахуванням атмосферного тиску та температури повітря на вулиці.

Марта Пецюх (львів’янка): «У рахунку за жовтень 2018 року об’єм природного газу за показниками вашого лічильника приведений до стандартних умов».

Тож тепер газовики вимагають оплатити не лише спожитий газ, а й його транспортування. Нововведення вже активно обговорюють у соцмережах. Люди скаржаться: комусь дорахували вісім гривень, комусь – п’ятдесят. У багатьох платіжках та особистих кабінетах з’явився незрозумілий борг.

Марта Пецюх: «Я все сплачую вчасно, а тут ситуація, що прийшла платіжка, і в ній – борг за попередній місяць».

Так, Марті прийшло більше півтисячі гривень боргу, який загадково зник з її особистого кабінету за тиждень.

***

Отже, давайте почнемо з початку. Можете пояснити, на якій підставі з’явилися ці більші платіжки?

У першу чергу, я би хотів розмежувати функції «Львівгаз збуту» і ПАТ «Львівгаз». ПАТ «Львівгаз» – це компанія, якій вже 160 років у тому році виповнилося, і яка здійснює розподіл природного газу. Що таке розподіл? Простішими словами – це транспортування об’єму газу через розподільчі мережі від «Укртрансгазу» до кожного споживача безпосередньо.

Нарахуваннями за спожитий природній газ з 1 липня 2015 року займається «Львівгаз збут». Розмежування функцій відбулося внаслідок того, що Україною були підписані певні міжнародні документи, які зобов’язували нашу державу здійснити розмежування даних функцій.

Так, я розумію. Але ж ця компанія на 100% належить «Львівгазу». І це, фактично, ваша бухгалтерія, яка збирає гроші. Тому ці нюанси адміністративні важливі, звичайно, але хотів би повернутися до питання: на якій підставі з’явилися більші платіжки?

Насправді це не просто адміністративні нюанси – це є абсолютно дві різні юридичні особи, які мають дві абсолютно різні ліцензії. І жодним чином бухгалтерія не пересікається. Чинне законодавство навіть забороняє, щоби працівники одної з цих компаній працювали і там і тут.

Насправді постачання газу (так само, як і його розподіл) – це є надзвичайно зарегульована державою діяльність, абсолютно, дуже зарегульована. Тому будь-яке втручання в діяльність – воно навіть не те, що заборонене, а навіть механізму такого не передбачено. Тобто законодавець настільки вивірив регулювання кожної структури (розподіл – окремо, постачання – окремо), що насправді втручання є просто недопустиме.

Але, з іншого боку, я готовий просто яко споживач… Я ж також є споживач природного газу. І як працівник газової сфери, я розумію, про що в принципі йде мова. І в якості споживача я можу сказати, що так, я також отримую таку ж саму платіжку, в мене також є аналогічні питання чи аналогічна ситуація. Я можу пояснити як фахівець, що таке стандартні умови і чому, в принципі, це питання виникає.

Є фізичні закони…

Абсолютно, абсолютно.

… і ми розуміємо, що при холоді газ стискається – це все зрозуміло. Але зима в нас наступає регулярно всі 160 років, які «Львівгаз» працює. Питання в тому, чому саме зараз оці закони фізичні почали діяти для населення і перекладати це на населення. Чому?

Насправді тут не питання – вони діяли завжди. Питання лежить у площині, скажімо так, відносин із НАК «Нафтогазом», який своєю діяльністю пробує звинуватити інші компанії в речах, які насправді є за межами їхньої компетенції. Чому? НАК «Нафтогаз» продає – чи передає, вірніше, будемо казати так – природній газ за стандартних умов. І по всьому ланцюжку природній газ передається за стандартних умов. І лише населення його отримує за робочих умов. За таких обставин кінцеве підприємство в цьому ланцюжку отримує збитки, тому що всі передають за стандартних, а воно (населенню) – за робочих.

Але компенсація цих збитків вже закладена в тарифі, по яких отримує «Львівгаз» від «Нафтогазу», так? Це стверджує і «Нафтогаз» (що це вже закладено), і Національна комісія з регулювання електроенергетики та комунальних послуг. Це вже закладено. І фактично виходить так (принаймні, такою є точка зору «Нафтогазу»), що ви двічі хочете отримати компенсацію оцих збитків.

Ну знаєте, я думаю, що НАК «Нафтогаз» просто маніпулює термінами і маніпулює суспільною думкою в даному випадку. Чому? Минулого тижня нас було запрошено для роботи в нараді чи в робочій групі під головуванням міністра палива та енергетики – і там постало одне з цих питань. Тоді НКРЕКП абсолютно логічно сказала, що ми звернулися в Міністерство палива та енергетики – дайте нам офіційне роз’яснення: включено чи не включено? Щоби ви розуміли, з 2015 року ніхто такого роз’яснення до сих пір не надав. Тому я вважаю, що це є просто маніпуляція насправді.

Я розумію. Ви кажете – «з 2015 року». Зараз 2018-й. Що змінилося зараз, що цього року, цієї зими компанія «Львівгаз» – приватна компанія – вирішила включити це для населення?

«Львівгаз» цього не включає.

Добре, «Львівгаз збут».

Пане Олеже, я вам ще раз говорю – я не буду коментувати діяльність «Львівгаз збуту» тому, що їхня діяльність настільки є зарегульована…

Тобто ви не розумієте, чому вони це зробили?

Давайте будемо розмежовувати. Вони в своїй діяльності керуються чинним законодавством, яке повністю регулює те... Тобто вони мають свою ліцензію – абсолютно окрему, абсолютно іншу, яка зовсім не пов’язана з «Львівгазом». І ці ліцензійні умови, на підставі яких вони отримали, повністю регулюють їхню діяльність. Ми не можемо втручатися в цю діяльність.

Знову ж таки, хочу наголосити на тому, що треба абсолютно розрізняти: те, що, скажімо, ми маємо дотичність до створення – це не означає, що ми на них впливаємо. Я би просив ці речі розмежовувати.

Я зрозумів. Давайте тоді послухаємо, що кажуть фахівці. «Нафтогаз» радить мешканцям звертатися до «Львівгаз збуту» за перерахунком – вимагати перерахунку справедливого, щоби не платити за оці втрати. «Львівгаз збут» відмовляється це робити. Ми звернулися спеціально із запитом до НКРЕКП. І вони сказали: що якщо не будуть виконувати, то вони будуть штрафувати «Львівгаз» – не «Львівгаз збут». Давайте послухаємо цю коротеньку відповідь.

***

«Покриття об’єктивної різниці у вимірах природного газу здійснюється за рахунок тарифу, а отже і стягнення додаткових плат із побутових споживачів є неправомірним.

…у випадку не усунення ПАТ Львівгаз порушень законодавства комісія звернеться до Експертно-апеляційної ради при Державній регуляторній службі України щодо надання погодження на проведення позапланової перевірки щодо дотримання ПАТ Львівгаз Ліцензійних умов.

А у випадку встановлення порушень Ліцензійних умов комісія застосує до ліцензіата відповідні санкції, зокрема у вигляді накладання штрафу».

***

Отже, державна комісія, де працюють фахівці, яка розбирається в цьому «зарегульованому», як ви кажете, ринку, по-перше, прямо покладає відповідальність на «Львівгаз»; по-друге, каже, що все це незаконно. Ви ж кажете, що це законно.

Я вам тільки що навів приклад: комісія офіційно заявила, що вона до сих пір не має відповіді, чи це справді є включено в так звані «нормативні втрати». До сих пір вона цієї відповіді не отримала. Ми неодноразово зверталися з цими листами – тому що ці нормативи затверджує не комісія, щоб ви розуміли, ці нормативи затверджує Міністерство палива та енергетики. І міністерство палива та енергетики до сих пір відповіді їй не дало. І комісія офіційно заявила, що якщо вони отримають відповідь – вони скасують всі свої постанови, які стосуються цього напряму, і визнають, що вони були неправі. Вони на даний момент не мають ні одної відповіді, ні другої.

Якщо вони влаштують позапланову перевірку, як обіцяють? Тобто ви продовжуєте наполягати на тому, що населення має платити – вони влаштовують позапланову перевірку і штрафують вас. Ви вважаєте – це порожні погрози?

Я не можу коментувати діяльність НКРЕКП. І тим більше не можу говорити про те, чи їхні підстави порожні чи не порожні. Я вважаю, що Національна комісія взагалі не може здійснювати погроз – вона в своїй діяльності керується чинним законодавством. Погрожувати – це не її компетенція.

Вони, станом на зараз, говорять про те (з того, що я почув, що ви процитували), що ПАТ «Львівгаз» здійснює проведення до стандартних умов. Я ще раз малюю схему. Видобувник віддає НАК, НАК віддає в Трансгаз, Трансгаз віддає нам, ми віддаємо в збут.

Ви до кінцевого споживача даєте, а збут тільки гроші збирає.

Я розумію, але це все йде виключно в стандартних умовах. І от тільки вже безпосередньо нарахування за спожитий газ здійснюється при робочих умовах, внаслідок чого утворюється величезна заборгованість, тобто величезна різниця.

«Нафтогаз» стверджує, що оця компенсація (отут, вкінці) закладена отам – на початку, коли додають.

А це його компетенція – взагалі стверджувати такі речі? От я не можу зрозуміти. Давайте я зараз буду стверджувати, що якесь ПП «Сонечко» щось неправильно робить! Ну, це не в моїй компетенції – так само, як і не в його.

Скажіть, будь ласка, що тоді робити споживачам – звичайним львів’янам? От якщо вони не будуть платити цей додатковий платіж – чим це загрожує? Ви відімкнете їм газ, нарахуєте пеню?

Давайте ми, по-перше, не будемо говорити, що це додатковий платіж. Додатковий платіж – це той, який абсолютно сторонній. Це не є додатковий платіж. Якщо я спожив 100 кубів газу, я повинен за нього заплатити. Правильно? Правильно. Якщо я спожив 90 я повинен заплатити за 90. Питання просто в тому, що ми споживаємо 100, а платимо за 90 – от у чому вся суть.

Але люди платять по лічильнику. На лічильнику написано 90 кубів газу – а ви кажете, що це 100.

Ви говорили про фізику.

Ну так.

Фізика, бачите. Лічильник рахує об’єм, який не приведений до стандартних умов. Оце ж та фізика, про яку ми говоримо.

Я розумію, але які підстави? Ви ж на якісь методиці ґрунтуєтесь?

Є коефіцієнти абсолютно затверджені.

Я зрозумів. Тобто якщо люди не будуть платити цього, то це буде вважатися заборгованістю з усіма наслідками, що з цього випливають – включно до позбавлення газопостачання, правильно?

Це у тому випадку, якщо постачальник газу до нас звернеться з відповідним дорученням. Тому що по кожному споживачеві постачальник газу (чи це юридична особа, чи це фізична особа)… Так само до нас НАК «Нафтогаз» як постачальник звертається – «відключіть того чи іншого споживача».

А ви можете сказати, скільки ви додатково (з точки зору мешканців) кубів газу нараховуєте? От якщо я споживав раніше ті 100 кубів, то тепер по новій оцій методиці це скільки: 110, 120, 150 кубів? Скільки? На скільки газ стискається?

Я вам хочу сказати, що це абсолютно не є наша примха, що це не є примха ні «Львівгазу», ні «Нафтогазу». Я вам скажу різницю, але вона є встановлена чинним законодавством. Коефіцієнти ці є абсолютно встановлені законодавством – це є шість категорій, прошу дуже. Це не ми придумали, не ми їх затвердили.

Я бачу – ця таблиця така велика, але вона, може, є десь у вас на сайті, можуть люди подивитися?

Я думаю, що вона є на сайті «Львівгаз збуту». В нас на сайті її немає.

Скажіть, будь ласка, можете назвати, хто є власником «Львівгазу» і «Львівгаз збуту»?

Я думаю, що це питання – точно не до мене.

Ви – голова правління цієї компанії.

Це питання, яке стосується… Прошу дуже, кожен споживач, кожен може відкрити реєстри, подивитися. У нас є десятки акціонерів, фізичних осіб.

Але найбільші акціонери ваші заховані в офшорах.

Станом на даний момент – це абсолютно відкрита інформація, повірте мені.

Але ми можемо ґрунтуватися тільки на тому, що це належить Дмитрові Фірташу, на тому, що пишуть журналісти – правда?

Журналісти пишуть, вони про щось знають. Не знаю.

Окей. Останнє питання, в нас дуже мало часу. Минулого року, коли ви давали такі рекомендовані платежі – «давайте ви заплатите, ми вам рекомендуємо заплатити вдвічі більше» – тоді це теж викликало обурення. Чому не можна щомісяця, щороку скільки спожили, стільки заплатити? Чому не може бути ця система? Не було би нарікань таких.

Ви знаєте, я вам скажу одну річ. Ми зараз все переводимо в площину оплати.

Ви надаєте послуги. Мене не цікавить, як ви їх надаєте – я маю заплатити за них.

Це, власне, дуже важливо, як ми їх надаємо. Давайте поясню, чому. Бо насправді мережі Львівської області є найстаріші у Львові, і на їхнє утримання від споживача, який сплачує кошти, зі всього йде лише 13%. А там зараз і того менше: там було 13%, коли газ був по сім гривень, зараз це 10%. Лише 79 копійок отримує «Львівгаз». І це все є для того, щоби забезпечувати утримання цих мереж. Тому отут іде мова про якість послуг.

Ви – приватна компанія, і утримання цих мереж – це ваш бізнес, ви маєте туди інвестувати якісь кошти, навряд чи це має мене цікавити. На жаль, вичерпався наш час – шкода, в нас лише 20 хвилин. Нагадаю, що сьогодні в ефірі програми ZAXID.NET LIVE був голова правління компанії «Львівгаз» Юрій Войсович. Мене звати Олег Онисько, побачимося через тиждень.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук