Міністр культури заявив про перешкоди на шляху до повернення «скіфського золота»

КультураК.С., 4 жовтня 20165361
Міністр культури заявив про перешкоди на шляху до повернення «скіфського золота»
Виставка «Крим. Золотий острів у Чорному морі» відкрилась у Нідерландах ще до анексії півострова

5 жовтня у Нідерландах відбудеться судове засідання щодо повернення в Україну колекції «скіфського золота» з кримських музеїв.

Україну на процесі представлятиме делегація від мін’юсту, мінкульту та МЗС.

Проте, як заявив у Києві міністр культури Євген Нищук, для поїздки української делегації створюються штучні перешкоди, зокрема з отриманням візи.

«Є багато перешкод. Доходить до того, що блокується. Я не хочу зараз називати, але є труднощі з візами, з безпосереднім перебування в Нідерландах. РФ активно включилась у цей процес, я думаю, з відповідними спецслужбами», - заявив Євген Нищук під час прес-конференції.

За словами міністра, делегацію будуть представляти заступник міністра культури Світлана Фоменко та гендиректор Національного музею народного декоративного мистецтва Людмила Строкова.

Пані Строкова в 2014 очолювала музей історичних коштовностей, який надав Нідерландам частину експонатів для виставки.

«Нідерланди давали гарантії про повернення не кримським музеям, а державі Україна», - заявила перед судом у Києві Людмила Строкова.

«Колекцію має бути повернено на тимчасове зберігання до Києва. Експонати повернуть кримським музеям після повернення півострова до складу України», - наголосив Євген Нищук.

Також Євген Нищук зазначив, що судові слухання триватимуть довго.

Нагадаємо, предметом суперечки є 565 музейних предметів, які називають «скіфським золотом», хоча йдеться не лише про золото, а й про інші археологіні знахідки.

Їх експонували у Нідерландах в музеї Алларда Пірсона на виставці «Крим. Золотий острів у Чорному морі» у 2013 році.

Виставку складали експонати із київського та чотирьох кримських музеїв. Київську колекцію повернули у травні та вересні 2014 року.

Після анексії півострова виникли проблеми із кримськими експонатами: Україна наполягає, що вони мають бути повернуті до Києва. Українська позиція будується на тому, що всі експонати є власністю держави, і тому їх мають повернути Україні. 

Кримські музеї Україна розглядає як зберігачів музейного фонду, який все одно належить державі. Тож колекцію має повернутись до Києва.

Чотири кримських музеї - Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Бахчисарайський історико-культурний заповідник і Національний заповідник «Херсонес Таврійський» - звернулися до суду з вимогою повернути експонати.

Українська держава оскаржує цю вимогу і заявляє про те, що є законним власником колекції. На початку квітня 2015 року суд визнав Україну зацікавленою стороною у суперечці і запропонував представити детальне пояснення суті своїх претензій.

На час судового спору предмети мистецтва будуть залишатися в запасниках музею Алларда Пірсона. Саме амстердамський музей оплачує зберігання колекції, зокрема продовження її страховки.

Судове засідання відбудеться 5 жовтня в окружному суді Амстердама. Захист інтересів України в суді проводить юридична фірма Bergh Stoop & Sanders NV.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук