На Львівщині потрібно створити Яворівський повіт

БлогиПавло Бакунець , 3 квітня 3609
Павло Бакунець
народний депутат України, Об'єднання «Самопоміч»

Наступний етап реформи децентралізації – зміна адміністративно-територіального устрою України. Звичні нам райони зникнуть, а новоутворені ОТГ, натомість, об’єднаються в нові структури, які будуть значно більшими. На Львівщині замість 20 районів пропонують створити 6 повітів. Але я переконаний, має бути сьомий – Яворівський або Прикордонний повіт.

Чому ліквідовують райони, а створюють повіти?

Для початку зазначу, що слово «повіт» поки не закріплено юридично, але щоб читачі не заплуталися в нових-старих районах, я використовую саме слово «повіт». Багато хто думає, що владі немає чим зайнятися, тому змінюють назви і центри районів. Це не так. Відбувається укрупнення – повіти будуть більшими, в них не буде районних рад і адміністрацій.

Що це означає? Перше – суттєво зменшиться кількість чиновників, які отримують зарплати з наших з вами податків. А звільнені кошти можна буде використати для розвитку громад. Друге – усі центральні держоргани (поліція, прокуратура, митниця) будуть в одному центрі повіту, а не розкидані між районами. Третє – простому мешканцю в 99% випадків не треба буде їхати в центр повіту, бо більшість послуг він може отримати в центрі ОТГ.

За якими принципами створюють повіти?

Є кілька важливих критеріїв. Наприклад, радіус повіту не має бути більшим за 60 км, в ньому мають жити не менше 150 тисяч людей, а центр повіту повинен мати населення не менш 50 тисяч. За цією логікою обласна адміністрація та профільне міністерство поділили Львівщину на 6 повітів. Найбільший з них – Львівський, з центром у Львові, за попереднім планом включає в себе сьогоднішні Яворівський та Жовківський райони.

Але є одне але. Пропонований Львівський район надто великий. Наприклад, від Рави-Руської та Краківця до Львова більше 60 км. Та й ці прикордонні громади мають свою історичну та економічну специфіку, яка зі Львовом пов’язана менше, ніж з громадами Мостиськ та Шегинів. Переконаний, що для віддалених від Львова територій таке приєднання неминуче призведе до зростання соціальної напруги серед мешканців та занепаду територій і громад.

Рішення – створити окремий Яворівський (Прикордонний) повіт

У середу, 1 квітня, в онлайн режимі відбулася нарада з Мінрегіоном щодо формування повітів у Львівській області. Під час наради я запропонував створити Прикордонний повіт з центром у місті Яворів, який би об’єднав Шегинівську, Мостиську, Судововишнянську, Яворівську, Новояворівську та Рава-Руську ОТГ.

Чому саме така конфігурація?

 • Всі громади розташовані вздовж кордону – це вигідно для спільної економіки повіту.
 • Зручне транспортне розташування: тут проходять автотраси європейського значення та транскордонні залізничні колії.
 • Доступне хороше внутрішнє транспортне сполучення в межах повіту.
 • Безпосереднє сусідство зі Львовом, як головним транспортно-економічним хабом.
 • Наявність міжнародних пунктів пропуску на кордоні підвищує економічний потенціал.
 • Досвід участі громад у великих міжнародних проектах та залучення додаткових ресурсів для реалізації масштабних інфраструктурних проектів.
 • Спільна історико-культурна ідентичність, яка буде одним з об'єднуючих елементів для побудови ефективного партнерства в рамках повіту.

Чому центр повіту саме в місті Яворів?

 • Тут існує необхідна концентрація органів державної влади, значна кількість установ адміністративного та соціального призначення та можливість надавати адміністративні послуги належної якості на субрегіональному рівні (на рівні повіту).
 • Наявна комунікаційна інфраструктура.
 • Зручне транспортно-географічне розташування на перетині міжнародних шляхів, близькість до кордону та обласного центру Львівської області підвищує економічний потенціал міста.
 • Зберігається правило радіусу до 60 км від центру повіту.
 • Є можливість територіального розвитку міста.
 • Наявний достатній досвід міжнародної співпраці.
 • Володіє достатнім демографічним та економічним потенціалом.

Свою пропозицію в усному і письмовому вигляді скерував у Міністерство розвитку громад та територій і Львівську облдержадміністрацію. Переконаний, що формування нового адміністративно-територіального устрою повинно формуватися за принципами здорового глузду, ефективності держуправління, субсидіарності і стимулювання розвитку об'єднаних територіальних громад в рамках повіту. І я категорично не підтримую формування районів за допомогою «карти та циркуля», адже в основі процесу повинен бути добробут людей.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук