Нацбанк підвищив облікову ставку до 8,5% через прискорення інфляції

Востаннє облікову ставку змінювали в липні

14:45, 9 вересня 2021

Національний банк України підвищив облікову ставку з 8% до 8,5% з 10 вересня 2021 року. Про це повідомив на брифінгу голова НБУ Кирило Шевченко, пише «LIGA.Фінанси».

«Правління НБУ ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 8,5% річних. Крім того, НБУ згортає антикризові монетарні заходи з початку IV кварталу», – заявив Шевченко.

За його словами, такі рішення мають утримати під контролем інфляційні очікування і повернути зростання цін до цільового показника в 5% річних у 2022 році.

«У липні ціни зросли на 10,2% в річному вимірі. У серпні інфляція продовжила прискорення. Водночас за останні місяці базова інфляція стабілізувалася», – наголосив Шевченко. Він додав, що ціни в країні зросли через збереження високих світових цін на енергоносії і продовольство. Також на це вплинули погані погодні умови.

Головними ризиками для економіки у подальшому є посилення карантину в Україні та світі, а також глобальний сплеск інфляції, додав він.

Інфляція почне сповільнюватися наприкінці 2021 року до рівня нижче від 10%, заявив Шевченко. До цільових 5% інфляція поступово повернеться наступного року.

Нагадаємо, востаннє Нацбанк змінював облікову ставку у липні поточного року – тоді її підвищили до 8% річних.

За допомогою облікової ставки регулятор впливає на інфляцію – чим вищою є ставка, тим дорожчими для банків, а в підсумку і споживачів, є позики і депозити. Це спонукає бізнес і населення накопичувати гроші, а не витрачати їх на споживання. В такому випадку попит на товари скорочується, а інфляція сповільнюється. Зворотний бік збільшення облікової ставки – скорочення кредитування, і, як наслідок, уповільнення економічного зростання.