Голова Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк вважає, що президент Володимир Зеленський ініціював законопроект про скорочення повноважень ОАСК під «певним тиском». Про це повідомила прес-служба суду у відповідь на запит «Суспільного».
«Президент скористався своїм конституційним правом на внесення відповідних законопроектів на розгляд Верховної ради. Це абсолютно нормальний законотворчий процес. Інша справа, що така ініціатива з’явилася під певним тиском. Чиїм саме – МВФ чи то їх представників – підприємців, так званих "представників громадянського суспільства", – точно сказати складно», – цитує прес-служба ОАСК Павла Вовка.
За словами голови суду, є «очевидним, що рішення про внесення таких законопроектів є скоріше політично вмотивованим, аніж обґрунтованим якимось об’єктивними критеріями».
«Наша позиція у зв’язку із такою ініціативою — нейтральна. Суд у цій ситуації, як і в будь-яких інших, продовжує здійснювати правосуддя, як це і передбачено законодавством», — заявив Вовк.
Нагадаємо, що 15 лютого у Верховній Раді зареєстрували законопроект про скорочення повноважень ОАСК. Цей проект закону анонсував Володимир Зеленський ще 13 лютого.
У разі його ухвалення всі судові спори, де фігурують органи державної влади, розглядатиме не Окружний адміністративний суд Києва, а Верховний суд як суд першої інстанції. Водночас Велика Палата Верховного суду буде судом апеляційної інстанції.
Зазначимо, що ОАСК відомий низкою скандальних рішень, зокрема – про скасування перейменування вулиць у рамках декомунізації і скасування нового українського правопису. Також цей суд зобов’язав переглянути підручники з історії щодо подій Революції гідності. Крім того, раніше ОАСК визнав незаконною націоналізацію «ПриватБанку». Судові процеси у справах, пов’язаних з банком, тривають.
Перед президентськими виборами 2019 року ОАСК скасував заборону на в’їзд в Україну російському актору Федору Добронравову, який раніше відвідував окупований Крим, і скасував заборону на показ в Україні серіалу «Свати», який знімала студія Зеленського «Квартал-95». Цей серіал був заборонений до показу через українські санкції проти Добронравова.
Діяльність керівництва ОАСК наразі розслідує НАБУ. Керівника цього суду Павла Вовка звинувачують в спробі узурпувати судову владу в країні й у неправосудних рішеннях на користь політичних еліт та бізнесменів.
За даними слідства, Павло Вовк, втілюючи план із захоплення державної влади, використовував своє широке коло зв’язків у цих органах: міг організувати подання штучних скарг до ВРП не тільки на непідконтрольних йому суддів з ОАСК, а й на суддів усіх інстанцій, які виносили «незручні» для нього рішення, зокрема і на суддів Верховного суду.