У п'ятницю, 10 січня, міністр закордонних справ України Вадим Пристайко під час брифінгу розповів деталі розслідування катастрофи літака української авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» в Ірані.
Він уточнив, що на місці аварії працює 50 представників України, які отримали доступ до деталей літака та місця падіння. Пристайко повідомив, що у всіх рідних загиблих катастрофи літака зібрали зразки ДНК для ідентифікації тіл жертв.
«Ми дуже оперативно змогли зібрати зразки всіх ДНК, включаючи тих людей, що знаходилися і в Тегерані, і навіть тієї людини, яка була на тимчасово окупованій території», — сказав він.
Також команда отримала доступ до чорних ящиків — найближчим часом мають почати реконструкцію переговорів.
За його словами, Україна буде вимагати притягнення до відповідальності та фінансових компенсацій, якщо буде доведено, що літак авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» був збитий. Пристайко додав, що «у будь-якому разі, страхові компанії та наша держава нададуть усю допомогу — включно з фінансовою».
Водночас, за його словами, українська команда, яка знаходиться в Ірані, не підтвердила повідомлення деяких ЗМІ про те, що бульдозери зачищали територію катастрофи. Щодо відео падіння літака, які поширюються в мережі, то зараз слідство намагається визначити, хто їх зняв, звідки та коли.
Зараз плануються переговори з іноземними міністрами про створення міжнародної коаліції, що буде займатися розслідуванням. Також до її складу можуть увійти Boeing та французький виробник двигунів для літака.
Як інформував ZAXID.NET, літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, розглядається сім версій авіакатастрофи, три з яких не озвучують. Серед названих публічно версій є збиття літака ракетою російського виробництва.
Наступного дня після катастрофи низка американських ЗМІ, зокрема Newsweek, The Associated Press та CBS News, з посиланням на власні джерела в Пентагоні 9 січня повідомили, що в Міноборони США вважають, що український літак помилково збили іранські військові. У мережі також опублікували відео ймовірного збиття українського літака ракетою.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня заявив, що у нього є розвідувальні дані з декількох джерел про те, що Іран випадково збив український літак. Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон також сказав, що він володіє «горою інформації» про те, що іранська ракета збила літак МАУ. 10 січня прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон заявив, що Австралія отримала аналогічну інформацію. Тим часом держсекретар США Майк Помпео не виключає, що до авіакатастрофи в Ірані міг призвести механічний збій у системах лайнера МАУ.
Натомість іранська влада відкидає звинувачення у свій бік. Зокрема, офіційний представник уряду Ірану Алі Рабей назвав брехнею інформацію канадської розвідки та союзників про те, що український літак 8 січня могли збити іранською ракетою. Представник МЗС Ірану Аббас Мусаві сказав, що іранська влада попросила Канаду передати їй дані про можливий ракетний обстріл. Крім того, «Європейська правда» повідомляє, що Іран офіційно запросив США та Канаду до розслідування авіакатастрофи.
Іранські слідчі заявили, що бортові самописці літака пошкоджені, а частину записів на них втрачено. До їхнього розшифрування Іран хоче залучити, крім Канади, України та Франції, ще й Росію. Тим часом президент Ірану Хасан Рухані пообіцяв президенту України Володимиру Зеленському, що Іран надаватиме групі українських експертів оперативний доступ до всіх необхідних даних щодо розслідування авіакатастрофи.