Харківська правозахисна група назвала посилення карантину незаконним

Загалом карантинні обмеження є вмотивованими і доцільними, але, щоб вони не суперечили Конституції, правозахисники радять ввести надзвичайний стан

12:15, 8 квітня 2020

Харківська правозахисна група 7 квітня опублікувала свій висновок щодо постанови уряду про посилення карантину від 2 квітня. Правозахисники зазначили, що загалом карантинні обмеження є вмотивованими міркуваннями безпеки та доцільними за винятком деяких із них, проте частина обмежень є незаконними з точки зору Конституції України.

Так, на думку Харківської правозахисної групи, шкідливою для літніх людей є заборона їм виходити з дому: по-перше, багато з них все ще працюють, і через такі обмеження можуть втратити роботу; по-друге, відсутність прогулянок на свіжому повітрі може спричинити прогресування хронічних хвороб; по-третє, ця заборона суперечить рекомендаціям ВООЗ і МОЗ щодо профілактики коронавірусу. Також правозахисники додають, що заборона виходити з дому по суті є цілодобовим домашнім арештом без рішення суду, що суперечить закону.

«Для підтримання людського імунітету необхідна достатня кількість свіжого повітря та сонячного світла. Враховуючи загальний несприятливий епідемічний стан в Україні, заборона покидати домівки може спровокувати спалах серцево-судинних, автоімунних та інших захворювань, у тому числі стати каталізатором епідемії туберкульозу», – вважають вони.

З цієї ж причини недоцільною називають і заборону відвідувати парки, сквери й інші зони відпочинку та зазначають, що скупчення людей у таких місцях має попередити заборона переміщатися групами більше двох людей. Вимога носити завжди з собою документи, що посвідчують особу, взагалі не стосується протиепідемічних заходів, кажуть правозахисники, а лише полегшує роботу поліції.

Також Харківська правозахисна група звертає увагу на проблему тлумачення деяких термінів, використаних у постанові, – приміром, «лісопаркова зона», відвідувати яку заборонено, та «громадське місце», у якому треба обов’язково носити маску. Пересічному громадянину не завжди зрозуміло, де ліс, а де – лісопарк, а перелік громадських місць, за версією Кабміну, може розширити місцева влада, тому людина не може передбачити, коли, де і за яких обставин її дії є незаконними.

Крім того, урядова постанова порушує низку конституційних прав людини – право на свободу та особисту недоторканність, право на свободу пересування, на свободу совісті та на мирні зібрання. Обмеження цих прав можливе лише за умови введення надзвичайного чи воєнного стану в країні, проте їх в Україні не запроваджували – натомість запровадили карантинні обмеження в умовах надзвичайної ситуації.

Правовими підставами введення надзвичайної ситуації є закони «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та «Про захист населення від інфекційних хвороб». Перший передбачає встановлення карантинно-обмежувальних заходів та території поширення хвороби, другий – тимчасові обмеження прав фізичних та юридичних осіб і додаткові обов’язки, покладені на них. Проте, як зауважують у Харківській правозахисній групі, жоден із них не може наділити Кабмін повноваженням обмежувати конституційні права та свободи українців.

«Положення вищевказаних законів суперечать вимогам Конституції та є неконституційними, адже вони встановлюють широку свободу розсуду органів виконавчої влади, зокрема, Кабінету міністрів України», – йдеться у висновку правозахисників.

Таким чином, правозахисники радять ввести в Україні надзвичайний стан за належною процедурою та за участю громадськості, запровадити тільки ті обмеження, які спрямовані на боротьбу з коронавірусом, заборонити правоохоронцям зловживати своїм становищем, а також чітко прописати поняття і терміни.

Крім того, Харківська правозахисна група рекомендує послабити вимоги до самоізоляції старших людей, дозволити всім відвідувати зони відпочинку для одиночних прогулянок та занять спортом і скасувати вимогу носити з собою документи, які посвідчують особу.

«У ці складні часи ми всі – державні службовці, політики, представники правоохоронних органів, громадські активісти, волонтери та прості громадяни – маємо об’єднатися заради однієї спільної мети – порятунку людських життів. Та, незважаючи на кризові явища в суспільстві, Україна має залишатися правовою та демократичною державою», – наполягають правозахисники.

Нагадаємо, що карантин в Україні через пандемію коронавірусу триватиме, як мінімум, до 24 квітня включно. Починаючи з 12 березня в країні поступово вводилися нові карантинні обмеження, зокрема, призупинення навчання, закриття кордонів та більшості закладів торгівлі. На початку квітня уряд запровадив жорсткі умови карантину, у тому числі заборонив відвідувати дитячі і спортивні майданчики, зони відпочинку, ходити на вулиці більше, ніж по двоє, перебувати у громадських місцях без захисних масок, а пенсіонерам і тим, хто хворий на Covid-19 чи контактував з хворим, – виходити з дому.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 3 квітня заявив, що уряд готується послаблювати карантин в Україні з кінця квітня: поступово відновлювати роботу підприємств та громадського транспорту. Натомість, за його словами, обмеження на прогулянки та масові зібрання ще продовжать, як і карантин для літніх людей, студентів і школярів.

Найважливіші новини про коронавірус у Львові, Україні та світі можна переглянути на спеціальній сторінці ZAXID.NET. Також ми постійно оновлюємо статистику поширення Covid-19 у Львові та Україні – кількість зафіксованих випадків захворювання, смертей та одужання.