Президент Хорватії Зоран Миланович заявив, що Україні не місце в НАТО, а якщо почнеться нове російське вторгнення, Хорватії це не стосуватиметься. Революцію Гідності в Україні хорватський президент назвав «переворотом», повідомляє «Європейська правда» з посиланням на хорватське видання Dnevnik.
У відповідь на запитання, як Хорватія відреагує на загострення ситуації в Україні, Миланович запевнив, що його країна не буде мати з цим нічого спільного.
«Якщо буде ескалація, виведемо з регіону останнього хорватського солдата», – сказав він.
На його думку, Україні не місце в НАТО. Події Революції Гідності Миланович назвав «недемократичним рухом» і «переворотом».
«Коли Україна змінила владу, тоді цей рух, який не був демократичним, був переворотом, під час якого було вбито 50 людей. Історія була така – Україна йде на захід, нічого не питаючи у Росії, в ЄС на неї чекають молочні ріки – кисільні береги. Україна досі залишається однією з найбільш корумпованих країн, ЄС нічого Україні не дав», – сказав він.
За словами хорватського президента, його країна повинна втікати від України, як від пожежі, а не бути пожежником.
«Хорватію це не стосується, і я не дозволю цьому», – запевнив він.
За словами Милановича, він буде всіма силами ставати на заваді будь-якому залученню Хорватії до конфлікту між РФ і Україною. Президент також знову розкритикував свого прем'єра Андрія Пленковича за візит до України
«Пленкович може погрожувати, скільки захоче. Хорватія повинна тікати від цього, як від пожежі. Хорватія не буде пожежником у цьому», – заявив Міланович.
Як уточнює LB.ua, Миланович був обраний президентом Хорватії в лютому 2020 року. Належить до лівоцентристської партії Соціал-демократів. Президент у Хорватії після конституційної реформи 2010 року виконує переважно церемоніальні функції, але також керує армією і дипломатією.
У грудні Зоран Миланович назвав візит прем'єр-міністра Андрія Пленковича до України на тлі високої напруги у відносинах із Росією «чистим шарлатанством». Тоді Миланович заявив, що візит прем'єра в Україну може погано позначитися на відносинах Хорватії з Росією.
«Хорватський президент продемонстрував своє зневажливе ставлення і невдячність за допомогу, яку Україна та українці надавали Хорватії під час її боротьби за незалежність, а також в боротьбі з руйнівними пожежами торік. Але ми впевнені, що ця невдячність є його особистою рисою і не поширюється на хорватський народ, з яким нас єднає дружба і взаємна повага», – йдеться у повідомленні на сайті МЗС.
У МЗС наголошують, що Міланович ретранслює наративи російської пропаганди, що завдає шкоди двостороннім відносинам, а також підважує єдність ЄС і НАТО в умовах нинішніх безпекових загроз в Європі.
Доповнено: Міністерство закордонних справ запросило посла Хорватії в Україні Аніцу Джамич, якій повідомили про категоричну неприйнятність заяв президента Хорватії Зорана Милановича. У міністерстві заявили про глибоке розчарування висловлюваннями Мілановича про членство України в НАТО та недоречність допомоги Україні на тлі російської агресії: «Підкреслено, що зазначене особливо дисонує із загальнолюдськими цінностями, враховуючи гіркий досвід війни хорватського народу».
Згодом прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович вибачився перед українцями за скандальну заяву президента країни.
Аналізуючи слова Милановича про виведення хорватських солдатів із регіону, політик зазначив, що взагалі не зрозумів, про яких солдатів ідеться, оскільки контингент хорватських військ в Україні відсутній
«Я думав, що це сказав російський чиновник. Я не знаю, яких солдатів він має на увазі, солдатів там немає», – сказав прем'єр.
Політик додав, що висловлювання президента не мають стосунку ні до хорватського уряду, ні до зовнішньої політики країни, спрямованої на запобігання конфліктам.
Зауважимо, що заява Милановича є не першою резонансною заявою, озвученою європейськими високопосадовцями впродовж останніх днів. Як інформував ZAXID.NET, раніше командувач ВМС Німеччини Кай-Ахім Шенбах 22 січня заявив, що «кримський півострів втрачений, і він ніколи не повернеться». За його словами, наразі Україна не може виконати вимоги щодо вступу до НАТО, оскільки її частина окупована. Також він висловив думку, що президент країни-агресора Володимир Путін заслуговує на повагу. Заява Шенбаха викликала значний резонанс, а МЗС України назвали його висловлювання «категорично неприйнятними». Зрештою Шенбах подав у відставку.