Президент Володимир Зеленський повідомив, що підписав три законопроекти щодо судової гілки влади, і в понеділок вони стануть публічними. Про це він заявив у суботу, 13 лютого, в Києві після зустрічі шести моряків, звільнених з полону нігерійських піратів.
Як повідомляє ТСН, йшлося, зокрема, про скорочення повноважень суддів скандального Окружного адміністративного суду Києва. На запитання «Чи є в планах щось зробити з цим судом?», Зеленський відповів: «Обов'язково!»
«Ми всі незадоволені деякими кроками окремих суддів ОАСК. Я вже підписав подання законопроекту. Там не зовсім скасування. Там у межах чинного законодавства. Те, що я можу, ми заберемо всі ті повноваження, через які раніше деякі судді ОАСКу могли робити ті, мені здається, несправедливі, неправильні речі, через які суспільство незадоволене діями суддів цього суду», – сказав президент.
Як пояснила прес-служба президента, у разі ухвалення законопроекту всі судові спори, у яких оскаржуються акти центральних органів виконавчої влади, державних регуляторів та будь-якого іншого суб'єкта владних повноважень, які поширюються на всю територію України, забираються з виключної підсудності Окружного адміністративного суду міста Києва і будуть передані Верховному суду як суду першої інстанції. Судом апеляційної інстанції у таких спорах буде Велика палата Верховного суду.
«Таке врегулювання підсудності справ Верховному суду як суду першої інстанції унеможливить будь-які маніпуляції з рішеннями суб'єктів владних повноважень, які раніше могли провокуватися через оскарження в ОАСК», – наголосили в Офісі президента.
Зеленський уточнив, що серед підписаних документів є законопроект про Вищу раду правосуддя.
«Там три законопроекти. І буде обов’язково законопроект, на який всі чекали – це про Вищу раду правосуддя. Я все це підписав. Повинно бути в понеділок», – зауважив президент.
Зазначимо, що ОАСК відомий низкою скандальних рішень, зокрема – про скасування перейменування вулиць у рамках декомунізації і скасування нового українського правопису. Також цей суд зобов’язав переглянути підручники з історії щодо подій Революції гідності. Крім того, раніше ОАСК визнав незаконною націоналізацію «ПриватБанку». Судові процеси у справах, пов’язаних з банком, тривають.
Перед президентськими виборами 2019 року ОАСК скасував заборону на в’їзд в Україну російському актору Федору Добронравову, який раніше відвідував окупований Крим, і скасував заборону на показ в Україні серіалу «Свати», який знімала студія Зеленського «Квартал-95». Цей серіал був заборонений до показу через українські санкції проти Добронравова.
На ухваленні закону про Вищу раду правосуддя наполягає МВФ. Наразі фонд відмовляється виділяти Україні гроші без проведення відповідних реформ.