Раніше люди були патологічно чесними, – львовознавець Ілько Лемко

10 вересня 201313090
Раніше люди були патологічно чесними, – львовознавець Ілько Лемко
фото ZAXID.NET
Ілько Лемко

До ХХ Форуму видавців у Львові видавництво «Апріорі» видало дві книги відомого публіциста та історика Ілька Лемка: «Львів і європейськість» та «Львів – місто кохання». 9 вересня автор провів першу презентацію цих видань, де поділився своїми роздумами та найбільш цікавими спостереженнями.

Як і в попередніх книгах автора, у центрі уваги опинилось середньовічне місто Лева. Свої книги Ілько Лемко традиційно пише, опираючись на архівні дані.

У книзі «Львів – місто кохання» зібрано попередньо видані твори про львівське кохання. Це чотири оповіді часів середньовічного Львова: «Кохання і смерть. 1594 рік», «Кохана короля. 1634 рік», «Війна за наречену. 1559 рік» та «Спалене кохання. 1518 рік».

За словами автора, це художня книжка, але на дев’яносто відсотків вона відповідає історичним реаліям. Наприклад, про львівських Ромео і Джульєтту (Пелагію та Мікеліні) у хроніці Бартоломія Зімеровича написано лише два абзаци. Тож для написання «Кохання і смерті» Ільку Лемку довелось вивчати та зіставляти суміжні події 1594 року не лише в місті, але й у всьому світі.

«Я можу сперечатися будь із ким, що таких історій, не легенд, а справжніх зафіксованих в актах чи вироках судів, жодне місто світу не має, – переконує Ілько Лемко. – Під час нацистської Німеччини було не більше п’яти випадків, коли страчували євреїв за інтимні стосунки з німкенями. Жінок не рухали. А такого, щоб стратили обох коханців за офіційним вироком суду, то не було».

Хронологічні рамки у книзі «Львів і європейськість» охоплюють історію міста від його заснування до Нового часу, тобто від ХІІІ до ХVII століття.

«Ідея книги «Львів і європейськість» виникла в мене під час екскурсій, коли я переконувався, захоплюючись історією Львова, що в давніші часи суспільство було більш цивілізоване, завдяки тому, що місто тоді входило в європейський культурно-економічний духовний простір».

Найбільшим європейським здобутком автор вважає чесність: «Раніше, за Європи, люди були патологічно чесними. У Львові тоді була така традиція, що крамарі давали товари абсолютно незнайомим людям в кредит без першого внеску на багато років. «Намахати» людину – це було щось неймовірне. А потім ми познайомилися з «русско-советской» ментальністю,  де всі всіх кидають…»

«Насправді, європейськість – це така річ, від якої ми дуже-дуже далеко віддалені в силу відповідних історичних умов. Має пройти певна кількість поколінь для того, щоб ми вийшли на зади того, що було чотириста років тому».

Рік тому Ілько Лемко презентував книгу «Доля України».

Топ-5 книжок від Ілька Лемка.

Довідка

Ілько Лемко (Ілля Семенов) – львівський історик, екскурсовод, автор книжок про історію рідного міста. Автор телепрограми «Легенди старого Львова», за яку отримав національну премією «Телетріумф» у 2004 році.

Ілько Лемко разом з друзями заснував перший рок-гурт Львова «Супер Вуйки», який протягом кінця 70-х – початку 80-х був популярним серед української молоді. У 2011 році легендарний гурт відновили. Ілько Лемко як і раніше в ньому грає на гітарі, пише музику та тексти.

У 2007-2012 роках — завідувач сектору зовнішньої промоції Львівської міськради. З 2012 року почав вести авторські екскурсії Львовом, співпрацюючи з компанією «Чудо-тур».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук