Що чекає сонячну енергетику в Україні у майбутньому

Що чекає сонячну енергетику в Україні у майбутньому

Сонячну енергетику в Україні чекають суттєві зміни – саме так можливо розцінювати публікацію 13 березня 2018 року «Концепції впровадження конкурентних механізмів ціноутворення на електроенергію з ВДЕ». Наскільки готовий український енергоринок до впровадження механізму аукціонів для розподілу квот у «зеленій» енергетиці, як зміниться інвестиційний клімат – з проханням прокоментувати ситуацію ми звернулися до фахівців компанії «Рентехно», одного з лідерів в сфері сонячної енергетики в Україні.

– Перш за все, ми вважаємо, що для створення нового механізму підтримки генерації електроенергії з використанням ВДЕ необхідно залучити представників усіх зацікавлених сторін. Обговорення повинно проходити абсолютно відкрито, всі рішення, які можуть бути оформлені законодавчо, мають бути підкріплені прогнозними розрахунками, проведеними на основі достовірних фактів. При цьому важливо розуміти, що будь-які розмови про внесення непрозорих змін до чинного законодавства негативно впливають на інвестиційний клімат.

Зараз сонячна енергетика – один з найбільш інвестиційно привабливих сегментів українського енергоринку. Знадобилося кілька років, щоб переламати ситуацію, щоб в країну почали заходити великі інвестори, які і так досить обережно вкладають гроші в альтернативну енергетику в Україні, розуміючи всі нюанси і ризики роботи на нашому ринку. Досвід показує, що реалізація проекту в сонячній енергетиці – від переговорів про намір і до початку генерації м займає 1-2 роки. Тому зміну правил необхідно відкласти на час, який дозволить завершити вже розпочаті проекти. Ми вважаємо, що раніше анонсована дата перезапуску ринку за новими правилами на протязі 2019 року виглядає дещо передчасною. Швидка зміна законодавства відразу ж викличе різку реакцію потенційних інвесторів – вони відкладуть реалізацію проектів, щоб зрозуміти, як практично буде реалізована модель аукціонів з розподілу квот на «сонячну» електрику, та займуть вичікувальну позицію, поки ситуація на ринку та в законодавстві остаточно не стабілізується. З іншого боку, анонсована можливість для інвесторів обирати механізм «зеленого» тарифу ще протягом 2-х років після підписання pre-PPA (попередній договір купівлі-продажу електроенергії) є дуже гарною опцією та позитивною новиною для галузі.

Наші фахівці вважають, що впровадження обов’язкових аукціонів з реалізації квот на «зелену електрику» необхідно вводити для всіх проектів лише після того, як частка альтернативної енергетики в загальному енергобалансі країни досягне 10-11%. Зараз на неї припадає менше 2%, а введення аукціонів – сповільнить розвиток ринку відновлюваної енергетики.

Прихильники введення аукціонів на квоти в якості головного аргументу приводять необхідність попередити небаланси в мережі. Розвиток маневрених енергогенеруючих потужностей – одне з умов стабільного розвитку альтернативної енергетики, воно вимагає окремого і глибокого вивчення. Але при цьому необхідно прийняти головне рішення – ми збираємося розвивати енергетику ХХІ століття або все ж залишаємося в ХХ-му? Виходячи з цього і необхідно буде вирішувати проблему маневрених потужностей. Необхідно розробити стимулюючий механізм, який зробить інвестиційно привабливим будівництво подібних об'єктів.

Ще один варіант вирішення проблеми можливого дефіциту маневрених потужностей – розвиток розподіленої генерації з використанням ВДЕ. Це дозволить, перш за все, наблизити виробництво електроенергії до користувача, скоротивши втрати, що виникають при транспортуванні. Крім того, ми вважаємо за необхідне розробити спеціальну державну програму підтримки малопотужних (в межах до 500 кВт) комбінованих сонячних електростанцій, які будуть складатися з двох частин. Перша – це власне генеруючі потужності, друга – це система накопичення і зберігання енергії, яка допоможе компенсувати дисбаланс між генерацією і споживанням. На думку наших фахівців, саме такі станції – найбільш перспективний напрямок розвитку сонячної енергетики в Україні, вони повинні замінити більш потужні мережеві сонячні електростанції. В цьому плані дуже важливо зберегти діючі ставки зеленого тарифу для приватних сонячних електростанцій і СЕС малої потужності.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук