Східні креси

Микола Рябчук, 21 вересня 2011229821

Мій англомовний путівник по Родосу стверджує, що італійці, які володіли цим островом від 1912 до 1944 року, збудували на ньому за цей час більше, ніж турки – за попередні чотири століття. Совєтська пропаґанда подібно порівнювала всі здобутки СССР із показниками царської Росії 1913 року. Хоча зрозуміло, що двадцяте століття практично в усіх країнах принесло куди більше змін, ніж усі попередні разом.

На початку того століття Османська імперія занепадала, тож італійці й собі урвали від неї шматок – не такий великий, як англійці або французи, проте на свій лад унікальний: усі грецькі острови у Середземномор’ї, що належали колись староданім римлянам, як і, зрештою, багато чого іншого.

Відбудову імперії вони почали з будівництва доріг, водогонів та очисних споруд. Завдяки італійцям, на Родосі, поряд зі старовинним містом-фортецею, закладеним хрестоносцями, з’явилося цілком нове місто зі стильними конструктивістськими віллами та адміністративними будинками, з широким бульваром, пальмовими алеями, парками, стадіоном, океанаріумом, новочасною набережною і розкішним готелем, перетвореним нині на казіно. А головне – вони зайнялися розкопками, дослідженням і реставрацією пам’яток, до яких ані пригнобленим волелюбним грекам, ані їхнім турецьким гнобителям не було доти жодного діла.

Вони робили приблизно те, що австрійці й поляки роблять сьогодні у Львові: не давали старовинним спорудам остаточно розвалитися й потонути у смітті.

Серед безлічі іноземних туристів на Родосі італійців найбільше. Вони мають, здавалося б, таке саме море у себе, такі самі і навіть чистіші пляжі, такі самі і навіть нижчі ціни, проте їх тягне на східні креси – як поляків до Львова, як німців до Вроцлава, як хасидів до Умані.

Греки на Родосі роблять з італійцями бізнес – вивішують їхні прапорці, перекладають меню та реклами і навіть розмовляють деколи їхньою мовою. А проте в глибині душі вони їх недолюблюють, пригадуючи при нагоді, що «вони нас гнобили», забороняли мову і навіть офіційно йменували не греками, а «ортодоксами», себто просто православними.

Турки їх теж гнобили, і навіть відрубували голови за безневинне перебування після заходу сонця у межах старого міста. Проте це було давно. А головне, перефразовуючи популярну галицьку приказку, – турки гнобили тіло, а італійці посягали на душу.

Ми обговорюємо з дружиною цей сюжет у кав’ярні під велетенським, майже на цілу площу, деревом. З-за сусідніх столиків долинає мішанина мов – я виразно розрізняю німецьку, польську, російську та італійську.

– Геть як у Львові, – посміхається дружина. – Лише турків не вистачає.

– Будуть тобі і турки, – оптимістично кажу я.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 21

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Cesarz Austri, wizytujac miasto, zagrzasl swoja 4 konna kareta w blocie w centrum Lwowa 30 вересня 2011, 15:28


  Kiedy Austria przyjaczyla do siebie Galicje, Lwow liczyl niecale 30 tysiecy mieszkancow. Cesarz Austri, wizytujac miasto, zagrzasl swoja 4 konna kareta w blocie w centrum Lwowa:).

  "Here I am among the Sarmatians. It is incredible everything that has to be done here.",Joseph II, Lemberg, 1773 (p. 30)

  Larry Wolff :" The Idea of Galicia: History and Fantasy in Habsburg Political Culture".

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Рюрик 26 вересня 2011, 11:09

  Христина-І-про ніяку меньшовартість я вам не писав і не твердив!
  ІІ-Ви всеж категоричні в своїх ьвердженнях!(прочитайте свій комент і подумайте)
  ІІІ-Полонізація-насаджувалась насильницьким чином-і всі мсе відомо! особливо се вилилось в період "перед Хмельничиною,Руїни, Коліївщини і потім в 1917-22 і 1939-47" (ви хочаб дифензиву згадайте,Березу, Картузьку,Віслу...)Ще раз повторюсь- "вищість поляків-їх гоноритість-ідея пансарматизму" і ставала постійним приводом до конфронтацій! І вам це теж відомо!
  IV-Ще раз повторюсь-династичні права на Львів і Галичину "мав не лише Каземир Великий-який існує гіпотеза і спровокував смерть Юрія ІІ Тройденовича а й ін." А Львів заклав король Данило і його міта є-Холм,Перемишель,Ярослав...а от розбудовували потім Львів дійсно поляки-але не лиш самі(українці, вірмени,євреї,українці,греки,німці,литовці,росіяни...) V-Я "доволі толерантно ставлюсь як до поляків так і до росіян...але вимагав би й алеверде!"

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Robert 23 вересня 2011, 21:43

  Pani Chrystyno, respekt dla Pani. Kresy to nasza wspólna historia. Różnie było między naszymi narodzami. Mimo wszystko potrafi Pani obiektywnie bez jakichkolwiek uprzedzeń oceniać fakty. Jest Pani prawdziwą intelegentną lwowianką. Dziękuję.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук