Прем'єр Денис Шмигаль заявив, що під час наради з керівництвом Міненерго, НАК «Нафтогаз», НКРЕКП, Оператором ГТС та представниками Офісу президента напрацювали два підходи, які «дозволять суттєво знизити тарифи на газ для населення». Про це він написав у Telegram.
Перший підхід - це формування тарифів на газ за формулою «ціна на європейських хабах «мінус» транспортування газу до України», який пропонує Міністерство енергетики. Крім того, пропонується тимчасово обмежити маржу для газопостачальників. Очікуваний результат: суттєве зниження тарифів і нівелювання спроб спекулянтів зберегти надприбутки в умовах формування нових європейських правил.
Другий підхід, який пропонує державна компанія «Нафтогаз», - це посилення конкуренції на ринку шляхом обов’язкової публікації всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ, як це вже робить «Нафтогаз». Крім того, пропонується, аби газопостачальні компанії почали активно конкурувати за базу споживачів, що призведе до зниження тарифів у межах відкритих торгів. Очікуваний результат: посилення конкуренції та, як наслідок, суттєве зменшення платіжок для українців.
Шмигаль також зазначив, що за результати наради з відповідальними відомствами «сформували механізм, який дозволить зменшити ціну на транспортування газу».
«НКРЕКП (Нацкомісія з тарифів - ред.) терміново починає ретельну перевірку всіх газопостачальників, які на сьогодні мають найвищі тарифи на цю послугу», – наголосив прем'єр.
Як інформував ZAXID.NET, торік українські споживачі стали отримувати дві газові платіжки – окремо за газ як товар та за його транспортування. Постачанням та транспортуванням блакитного палива займаються різні компанії.
Вартість газу як товару, який продають населенню, тепер змінюється щомісяця, кожен постачальник встановлює свою ціну на нього. Вартість газу для українських побутових споживачів прив’язана до його вартості на європейських хабах, взимку вона збільшується, влітку – зменшується. Наразі на цьому ринку працюють понад 50 компаній.
Тарифи на природний газ для населення у січні зросли, порівняно з груднем. Постачальника газу як товару, якщо з якихось причин (ціна, якість послуги тощо) він не влаштовує споживача, можна змінити.
Транспортуванням газу до осель українців, обслуговуванням газових мереж займаються газотранспортні компанії або ж оператори газорозподільних мереж (облгази). У січні облгази країни підвищили тариф на доставку блакитного палива для населення.
Сукупно сезонне підвищення вартості газу як товару та збільшення розцінок на його розподіл, а також зростання вартості електроенергії, спричинили протести у низці регіонів.