Штраф. ШТРАФ!
Зупинили блондинку, справжню – і за кольором волосся, і за… Ну, ви знаєте... Вона була переконана, що в місті може їздити зі швидкістю не більше 90 км/год. Хто їй про таке сказав, не пам’ятала.
Підняттям штрафів за порушення Правил дорожнього руху страхали всіх - ДАІ, водіїв, пішоходів, водіїв маршруток, які, своєю чергою, лякали пасажирів «байками» на кшталт: «Зупинки «тутка» і «тамка» з 17 листопада таки точно не буде, і я вже вам біля того стовпа не стану».
Аби з'ясувати, що ж змінилося на дорогах Львова після введення в дію змін до закону про Правила дорожнього руху, кореспондент ZAXID.NET разом з іншими журналістами вирушила з екіпажем ДАІ, який вже озброїли диво-інструментом «ВІЗИР», що здійснює фото- та відеозйомку правопорушників, на патрулювання львівських доріг.
Наслухалися! Наслухалися ми багато. Але почну з того, що перші дві спроби зупинити правопорушників біля Сихівського мосту та на вул. Луганській вийшли невдалими, бо водії швидко «засікли» людей у формі і, користуючись давно знайомим прийомом, «підмигували» зустрічним машинам, попереджаючи, що на них попереду, як кажуть таксисти, - чекають танки. Тому ми вирішили передислокуватися на вул. Стрийську, майже на виїзд з міста, і трохи сховатися.
Тут понеслося. Точніше, неслися водії.
Перевищень допустимої швидкості було багато. Першим «ВІЗИР» зафіксував порушення у водія джипа «Мерседес». Інспектор зупинив винуватця. У власника «крутого» авто від такого «нахабства» з боку правоохоронців очі заокруглилися до розміру фар на машині, і так само почали надуватися від обурення його щічки, мовляв, як так... мене от такого... на от такій машині зупинили. «Та ви що, «страх згубили»!» - десь так можна було оцінити вигляд, з яким він дивився на правоохоронців. Про журналістів, як згодом з'ясувалося, він не кращої думки. Особисто я почула, що я «каза», що всі журналісти продажні і шукають смаженого, але не там де треба, що писати слід не про нього гарного, а про країну цю «ненормальну», де нічого не зміниться, де на вулицях стріляють, де.., де.., де... Але сперечатися проти штрафу, а йому за перевищення на 26 км/год. виписали по-максимуму - 340 грн (мінімум - 255 грн, але на цьому патрулюванні «мінімум» не отримав ніхто), не став, бо таки порушив. Сперечався він щодо процедури, а саме - тривалості оформлення протоколів. Бо за кордоном, стверджував водій, а поїздив він, звичайно, не мало, це триває на раз-два-три. Цікаво, чи за кордоном він дозволив би собі ображати людей і лаятися в присутності правоохоронців? Хоча часу оформлення протоколів дійсно займає багатенько, близько 20-30 хвилин, проте співчуття до цього пана не було в нікого.
Співчуття у нас, тобто журналістів, бо, як сказали працівники ДАІ, «співчуття в них бути не може, а лише об'єктивізм», викликала пара, що їхала на «Волзі». Швидкість вони перевищили, але через те, що поспішали, бо в лікарні лежала близька людина. Почувши про штраф від 255 до 340 грн, жінка ледь не заплакала: вона всі гроші віддала на ліки. Ситуація складна. З одного боку, порушили і це могло призвести до серйозних наслідків на дорозі, з іншого - коли твоя близька людина в лікарні, ти дійсно не зважаєш на правила, тим більше, що грубого порушення тут не було. Цих людей вирішили відпустити «з миром», видавши їм попередження.
Цікавим об'єктом для спостереження був власник наступного джипа. На відео було записано, що він перевищив швидкість на 56 км/год., а це вже пряма дорога до суду і штраф від 510 до 680 грн, або 30-40 годин громадських робіт. Але водій сам захотів до суду. Він був певен, що не порушував, що прилад зафіксував швидкість не його автівки, а сусідньої, а якщо не сусідньої, то якоїсь іншої, а коли не іншої, то він просто поламаний. Водій переконував нас, що обома руками за підвищення штрафів і платитиме їх, але тут, в його випадку, це або «підтасовка», або помилка, адже він везе дорогу плитку і просто не міг гнати, бо плитка важка і може від швидкості розбитися. Пан з плиткою пообіцяв боротися до останнього в суді, бо для нього (а він людина багата і має багато машин) - це справа не грошей, а принципу. Він висловив переконання, що з новими порядками нічого не зміниться, поки даішники не отримуватимуть зарплату 7 тис. грн й самі не покажуть прикладу і не порушуватимуть правила. «Нехай почнуть з себе міліція, прокуратура, СБУ», - підсумував свою тираду водій.
Після цього правоохоронці зупинили ще кілька порушників, всі вони погоджувалися зі своєю провиною, казали, що платитимуть і не оскаржуватимуть нічого в суді, але кожен був переконаний, що ці штрафи нічого не змінять, і взагалі - за кілька місяців буде інша коаліція, міністри, і все повернеться на круги своя. Один із правопорушників, відійшовши від правоохоронців, сказав, що і далі, коли треба, порушуватиме правила, бо життя таке, що мусиш поспішати: «Я і в Польщі плачу, а там штрафи завжди були більшими, але то нічого не змінить, бо якщо я з польськими даішниками можу домовитися, то з рідними точно спільну мову знайду».
Далі зупинили блондинку, справжню - і за кольором волосся, і за... Ну, ви знаєте... Дівчина була переконана, що в місті вона може їздити зі швидкістю не більше 90 км/год. Хто їй про таке сказав, вона не пам'ятала. Вона з посмішкою зустріла новину, що їй загрожує штраф. Посмішка поволі «сповзла», коли почула суму - 340 грн. Вона чула, що штрафи мають збільшуватися, але не дослухала, що настільки: «В мене зарплата понад 600, то мені також треба платити 340?» Позитивна відповідь у неї викликала сміх. Також дівчина не володіла інформацією про те, що в машині має бути аптечка і вогнегасник, бо машина виявляється не її, а тата, а він їй про це не сказав.
Наступник «кадр» на крутому авто, що керує в стилі «пальцы веером», почав знайомство з нашої групою з матюків на адресу оператора, якому він обіцяв «в'їхати» в камеру. Взагалі хочу зауважити, що стиль розмови з працівниками ДАІ на три і більше букв є звичним. Це ніби емоції. Останній водій знав про штрафи, але не сподівався, що закон вступить в дію ось так одразу. Він не був проти штрафу, але обурився, що його не можна заплатити одразу на місці, а треба ще кудись їхати. Він радив даішникам йти з роботи, «бо з того всього діла не буде, бо ті штрафи нікому жити не дадуть - ні людям, ні ДАІ; бо ні людям, ні ДАІ зарплату не підняли, а збільшили лише штрафи...»
Хоча водії переконані, що високі штрафи суттєво не вплинуть на зміну ситуації на дорогах, проте статистика першого тижня після введення змін до закону свідчить, що таки водії переживають за свої кровні - смертність на дорогах зменшилася вдвічі, кількість травм - на 30%.
P.S. Про суми штрафів, які від 17 листопада почали стягати з порушників Правил дорожнього руху, можна прочитати тут.
Фото зі сайту www.newsru.ua