Сідайте, будь ласка
Суспільство

Сідайте, будь ласка

Боротьба з корупцією на Львівщині виявилась фікцією. Лише цифри

Назарій Тузяк, 11 липня 2018 7334 0
фото Mr Misang

Щотижня у Львівській області на хабарах затримують в середньому трьох-чотирьох чиновників. За офіційними даними, загалом від початку 2014 року на Львівщині затримали 665 корупціонерів.

Щоразу, повідомляючи про таке затримання, правоохоронці постійно наголошують, що затриманим загрожує кілька років ув'язнення. Але це не так.

Ми проаналізували усі ці справи і виявили, що боятися реального покарання за корупцію не варто. Використовуючи офіційну статистику поліції, ZAXID.NET показує, як боротьба з корупцією стала безрезультатною.

***

Від початку 2014 року і до червня цього року львівські правоохоронці виявили 665 корупційних злочинів.

У цю кількість не входять випадки, коли депутати та чиновники не повідомляли про конфлікт інтересів або ж невчасно подавали свої декларації про доходи. Усі ці 665 справ стосуються серйозніших випадків. В основному це вимагання та отримання хабарів, а також факти розтрати та привласнення коштів.

Для збільшення клікніть на зображення

Дослідивши офіційні дані Нацполіції, ми виявили, що до суду передали менше третини з цих 665 справ – лише 190.

Звичайно, деякі розслідування ще можуть тривати, особливо, якщо йдеться про нещодавні інциденти. Окрім того, дані в базу поліції вносять лише після того, як вирок суду набув чинності. Із цієї причини, наприклад, в цій статистиці ще немає результату по справі мера Сколе Володимира Москаля, якого у березні 2018 року засудили до 6,5 років позбавлення волі за хабар у 18 тис. грн. Однак на графіці помітно, що навіть за 2014-2015 рр. абсолютна більшість відкритих через корупцію справ так нічим і не завершилась.

Для збільшення клікніть на зображення

Втім, ми пішли далі і дослідили результати кожної із переданих до суду 190 справ. Виявилося, що у третині з цих випадків (70 справ) затриманих на хабарі просто звільняли від відповідальності, призначаючи їм на основі угоди про визнання вини умовне покарання.

Іншим 120 затриманим пощастило трішки менше, однак більшість із них теж відбулися не надто суворими покараннями – 109 затриманим присудили штрафи.

Середній штраф за хабар у Львівській області становить 17 тис. грн. Більший хабар, як правило, спричиняє і більший штраф: в середньому суди призначають на 10 тис. грн більші штрафи за суми взятих хабарів. Але бувають винятки і їх не так вже й мало: у 20% випадках суми штрафів виявилися таки меншими за отримані хабарі.

Для збільшення клікніть на зображення

Якщо відняти звільнених від відповідальності та оштрафованих, то у нас залишається ще 11 звинувачених у корупції. Двом із них суди призначили громадські роботи, ще двом – арешт на кілька місяців. Інші семеро – це ті, кого справді посадили.

Тобто виходить, що у Львівській області садять лише 1% від усіх затриманих на хабарах.

Виникає закономірне питання: яким має бути хабар, щоб людину посадили? Коротка відповідь така: це може бути як 1,5 тис. грн, так і 5 тис. доларів. Історії засуджених за хабар доводять, що загального правила немає. Просто комусь не щастить.

Наприклад, у Трускавці до двох років засудили чоловіка, який дав місцевому поліцейському хабар у 2 тис. грн за уникнення покарання за крадіжку грошей з магазину. Начальника Миколаївської виправної колонії за отримання 5 тис. доларів (плата за позитивну характеристику засудженого) посадили на три роки. Ніби логіка є: більший хабар – більший термін.

Однак вдесятеро менший хабар (500 доларів), отриманий працівницею управління юстиції за реєстрацію зміни прізвища, спричинив значно суворіше покарання – п'ять років позбавлення волі. Таке ж покарання у п'ять років за гратами отримав і начальник слідчого відділу Буського райвідділу поліції, який за дві тисячі доларів погодився закрити кримінальне провадження за шахрайство.

Львівських хабарників об'єднує дещо інше – вони дуже рідко наважуються брати хабарі по неділях. Було кілька випадків, але це рідкість – менше 3% хабарів в Львівській області отримували в неділю. Натомість найпопулярнішими днями стали вівторок та четвер, на кожен з яких припадає більше 20% випадків корупції.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Залиште відгук