Скільки коштує народити дитину?

Оксана Керик, 30 квітня 2008555450

Незважаючи на всі зусилля влади змінити на краще демографічну ситуацію в Україні, далеко не кожна сім’я зважується народити навіть першу дитину. Про другу чи третю – взагалі промовчу.

 

 

У скільки сім'ї, яка вирішила народити дитину, обійдеться «збільшення сімейства» за час вагітності та одразу після народження? Приблизні підрахунки я робила, покладаючись на власний досвід, а також розповіді друзів і знайомих, які нещодавно стали батьками. Йдеться лише про основні витрати, які зазвичай є необхідними для майбутніх татів і мамів.

 

Незважаючи на всі зусилля влади змінити на краще демографічну ситуацію в Україні,  далеко не кожна сім'я зважується народити навіть першу дитину. Про другу чи третю - взагалі промовчу. Збільшення виплат при народженні дитини, які запровадив уряд, ситуацію частково покращило, але кардинально не змінило. Головне, що зупиняє сім'ї, - їх матеріальне становище, яке більшості з них не дозволяє забезпечити собі й дітям бодай мінімально нормальні умови життя.

Отож, що ж чекає у фінансовому плані на тих, хто таки зважився на народження дитини. Однією з перших статей витрат стане УЗД, яке роблять для того, аби підтвердити - вагітність таки наступила і плід розвивається нормально. У приватних клініках ультразвукове дослідження в першому триместрі вагітності обійдеться вам в середньому у 60-90 грн (залежно від того, куди саме ви звернулися). УЗД можна зробити і безкоштовно, проте існує «неофіційна» такса за цю послугу у Львові, яка становить в середньому 30 грн.

Якщо після цієї процедури майбутня мама захоче проконсультуватись у лікаря-гінеколога, який відповість на усі запитання, то, скажімо, в одній із приватних клінік Львова це обійдеться їй у 60 грн (щоправда, офіційна оплата в касу ще не гарантує фаховості спеціаліста і так звана консультація цілком може обмежитись кількома хвилинами загальних порад). В іншому відомому у Львові медичному центрі така консультація вартуватиме близько 160 грн. Найдешевше, себто теоретично безкоштовною, є консультація лікаря-гінеколога у державній поліклініці, де кожна вагітна жінка повинна стати на облік. Щоправда, це лише теоретично. На практиці вам можуть запропонувати сплатити «благочинний внесок» на потреби поліклініки. За те, що поставлять на облік. В одній із поліклінік у центрі Львова це коштує 70 грн. Звісно, квитанції про сплачені кошти ніхто не видасть.

Якщо ж ставати на облік у приватній клініці,  то обійдеться це значно дорожче. Так, в одному з медичних центрів така послуга коштує майже 5 000 гривень, це якщо ви стаєте на облік у першому триместрі, і на тисячу більше, якщо ви спізнились на три місяці. Це за умови неускладненої вагітності. В інших, складніших, випадках сума може вирости навіть у декілька разів. За ці кошти вам пропонують спостереження протягом дев'яти місяців, консультації та аналізи, які зазвичай роблять вагітним. У цю суму також входять заняття на тему пологів, грудного вигодовування та догляду за малюком.

Якщо ж облік у приватній клініці вам не по кишені, йдіть у державну. Щоправда, у такому випадку доведеться за аналізи платити окремо. Теоретично, аналізи крові, які вагітні жінки повинні здавати раз в 1-2 місяці, мали б бути безкоштовними. Але в державній поліклініці майбутній мамі часто пропонують підтримати заклад благодійним внеском. Причому звучить це «прохання» майже наказово: «А тепер здайте шість гривень на потреби поліклініки, в нас такі правила».

 

Вагомою статтею витрат є додаткові аналізи, які необхідно здати, щоб виключити ті чи інші ризики. Особливо це стосується вагітних, яким поза 35 років, а також тих, які хворіють, або мають у родині спадкові захворювання. Вартість різного роду обстежень коливатиметься приблизно у межах 60-120 грн за один аналіз. Ці кошти ви платите офіційно навіть у державних діагностичних центрах.

Окремою статтею витрат є різноманітні вітаміни та інші препарати, які прописують вагітним. Спеціальні вітамінні комплекси, які треба приймати залежно від терміну по 1-3 таблетки, коштують близько 40-60 грн за упаковку з 60 таблеток. Але дитячі педіатри, до слова, радять дуже обережно ставитись до вітамінів, оскільки від їх вживання зростає ризик народження дитини з алергічними реакціями. Окрім того, вагітним зазвичай призначають препарати кальцію, фолієвої кислоти, «Йодомарину», «Магне В6» та інші - залежно від потреби. Такий комплекс у місяць обійдеться приблизно у 100 грн.

До цього усього додаються витрати на одяг. Брюки із спеціальною вставкою коштують 150-250 грн, приблизно стільки ж - светр чи блузка.

Та усе ж найбільші витрати очікують безпосередньо у пологовому будинку. Ні для кого не секрет, що у державних пологових будинках неофіційна винагорода лікарю практикується віддавна. Нинішні розцінки - 200-500 доларів (залежно від лікарні та лікаря) за умови безпроблемних пологів. У разі виникнення ускладнень, сума збільшується ще приблизно на 150-200 доларів. Що стосується умов, то практично у кожному пологовому будинку Львова вони зараз більше-менш пристойні. Принаймні, у цьому запевняють самі медики. Ті, хто у цьому сумнівається, або ж просто хоче комфорту, можуть отримати його за додаткові гроші. Так, перебування в одномісній палаті спільно з дитиною, де з вами може залишатися хтось з родини, а також є туалет і душ, у пологовому будинку Львівської обласної клінічної лікарні на Некрасова обійдеться у 300 грн, а палата з «вигодами» на чотирьох осіб - у 100 гривень за весь термін перебування. У Львівському міському клінічному комунальному пологовому будинку №1 на вул. Мечнікова vip-палата коштуватиме 80 грн на добу. І хоча ціни у Львові є на порядок нижчими, аніж розцінки на аналогічні послуги у Києві, порівняно з райцентрами Львівщини вони таки «кусаються». Знайома, яка нещодавно народжувала у Сокалі, розповідала, що пологи їй обійшлися у 100 доларів, а одномісна віп-палата з душем, туалетом та телевізором у ... 7 грн за добу.

І не забудьте ще одне. Безпосередньо у пологовий будинок вам доведеться взяти «придане» для немовлятка. Зазвичай стандартний «пакет» налічує 3 «розпашонки» (одна коштує близько 10 грн), 2 пари повзунків (по 10-15 грн), 2  шапочки (по 2,50-7 грн), боді (30-40 грн), трикотажний комбінезончик (50-60 грн), підгузники (приблизно 5 на день, 1 шт. коштує близько 1,30 грн), вологі серветки (13-20 грн за упаковку).

І вже удома до цього додадуться витрати на ліжечко (найдешевші 550-800 грн), матрацик (близько 100 грн), набір постелі (50 грн), візочок (залежно від якості - 800-1500 грн).

Отож, підрахуємо.

Якщо ви вирішили спостерігатись у лікаря в державній поліклініці, УЗД, взяття на облік, найпростіші і обов'язкові аналізи обійдуться в середньому у 184 грн. У приватному центрі це коштуватиме близько 5 тисяч гривень. Різні вітамінні та інші препарати - близько 900 грн за увесь термін вагітності. «Вагітні» брюки (2 пари), светр та блузка разом «винесуть» 600-1000 грн. Отож виходить, що за дев'ять місяців ще до народження дитини майбутній мамі доведеться викласти зі своєї кишені від 1 684 грн до 6 900 грн.

У 1000-2500 обійдуться пологи. Ще 100-300 гривень - комфортніші умови перебування у вигляді покращених палат. У 30 грн - «розпашонки» для немовлятка, 20-30 грн - повзунки, 5-14 - шапочки, 30-40 - боді, 7,50 - підгузники на один день (помножте в середньому на чотири дні перебування у пологовому будинку) і 13-20 грн - вологі серветки. Разом виходить 171-216 грн. Отож, за сам  «процес» народження і одразу ж після нього доведеться викласти ще 1171-3016 грн. Ще одна серйозна стаття витрат очікує мам і татусів (особливо забобонних) уже дома. Адже новонародженому потрібно придбати щонайменше: ліжечко, матрацик, комплект постелі та візок. А ще мінус 1500-2450 грн із сімейного бюджету.

Якщо підсумовувати, то виходить, що середньостатистична майбутня мама і тато витратять на усе вище перелічене близько 4 600 гривень. Заможнішим, які звертатимуться до приватних клінік, народження дитини обійдеться у понад 12 000 гривень. Зауважмо, що ці цифри - далеко не крайня межа. А йдеться лише про народження дитини, не кажучи вже про те, що потім щомісяця доведеться купувати їй новий одяг, підгузники, дитяче харчування тощо. Натомість держава дає допомогу при народженні першої дитини 12 240 тисяч гривень, з яких  4 800 виплачують одразу, а решта - протягом року по 620 грн, другої - 25 000, з яких одразу отримуєте 4 840, а решта - по 840 грн - протягом двох років, і третьої - 50 000, виплату яких також розподіляють на два роки по 1 250 грн, а одразу дають 5 000.

Звичайно, це краще, ніж нічого, але до реальних потреб ці суми не «дотягують».

 

Фото з сайту mehanik.net.ua

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів

Дискусія 50

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Іванка 19 листопада 2010, 13:39

  Я б не радила робити аборт твоїй подружці.Дитинка вже 3 місяця в животику в неї розвинулася досить добре-тому просто таку крихітку жалко вбивати!!!!!!!!!!!Нехзай в нет зайде і прочитає...І якщо зробити перший раз аборт-то в подальшому вона може і не завагітніти взагалі.Діти-це щастя!!!Ось я маю ляльку 2 місяця:"Повір-це велике щастя!".Як починає сміятися дитинка...бавитися іграшками...перше слово...Це велике щастя!!!!!!!!!!!!!!

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • *****8 7 березня 2010, 09:56

  Від держави ми повинні вимагати, бо все ж таки ми сплачуємо податки, і не малі. А на рахунок народження дитини, так ви забули порахувати ще таких невідємних персонажів при народженні як акушерка, яка коштує приблизно 300грв, також санітарка 50грв. і доктор неонатолог 300грв.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Вероніка 28 квітня 2009, 09:12

  Так,якщо тобі Господь дав таке щастя ,як дитину,то обов*язково потрібно народжувати! жаль,що не всі такої думки.. У мене 15-ти річна подруга чекає дитину,вже третій місяць,хоче робити аборт,і як я не благала її цього не робити вона вирішує вчинити таке... Що робити я не знаю...

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Останні новини
Залиште відгук