Суд наклав арешт на майно та 100% акцій «Мотор Січі»

Майно передано в управління АРМА за матеріалами Служби безпеки України

10:53, 20 березня 2021

Шевченківський районний суд м. Києва ухвалив рішення про накладання арешту на цілісний майновий комплекс та 100% акцій АТ «Мотор Січ». Про це повідомила прес-служба СБУ зранку у суботу, 20 березня.

«За результатами судового розгляду майно передано в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) з обов’язковим визначенням управлінської компанії, що має державну форму власності», – йдеться у повідомленні.

Наразі Головне слідче управління СБУ здійснює досудові розслідування щодо «Мотор Січі» за двома напрямами. Зокрема, перший стосується злочинів, передбачених статтями 14, 15, 111 та 113 Кримінального кодексу України (щодо диверсійної та підривної діяльності на користь РФ). Другий – за ознаками злочинів, передбачених статтями 209, 212 та 364 Кримінального кодексу України. В ньому досліджуються порушення законодавства під час первинної приватизації і подальшої незаконної концентрації акцій.

У відомстві також повідомили, що АТ «Мотор Січ» продовжить свою роботу згідно із вимог чинного законодавства, із збереженням робочих місць та виконанням зобов‘язань в рамках виробничих замовлень.

Як інформував ZAXID.NET, 11 березня Рада національної безпеки і оборони ухвалила рішення про повернення ПАТ «Мотор-Січ» у державну власність. Інвестори підприємства при цьому отримають компенсації.

4 вересня 2020 року китайські інвестори «Мотор Січі» направили Міністерству юстиції України повідомлення про інвестиційну суперечку з вимогою відшкодувати 3,5 млрд доларів (пізніше сума позову збільшилася до 3,6 млрд доларів).

На початку грудня китайська сторона направила звернення в міжнародний арбітраж згідно з угодою між Україною та Китаєм про заохочення і взаємний захист інвестицій.

Навіщо Китаю «Мотор Січ» і до чого тут США

Будівництво двигунів для літаків та гелікоптерів є однією з критичних потреб для армії Китаю. Ще в 2017 році тодішній віцепрем'єр-міністр економічного розвитку Степан Кубів заявив, що «Мотор Січі» та Skyrizon створили спільне підприємство і вже розбудовують виробництво в китайському Чунціні.

Невдовзі Генпрокуратура оголосила початок розслідування про незаконну передачу у власність акцій українського авіапідприємства. У вересні 2017 року суд арештував ці акції за клопотанням СБУ.

Те, що Китай може отримати підприємство української «оборонки», стривожило Сполучені Штати Америки, в яких саме у цей час погіршились відносини з КНР. Тодішній радник президента США Джон Болтон під час свого візиту до Києва у серпні 2019 року визнає, що він стривожений намаганнями Китаю «отримати економічні важелі в різних країнах світу, щоб отримати зиск від оборонних технологій, що їх розробили інші країни».

Такі погляди США на ситуацію довкола «Мотор Січі» підтвердив і тодішній держсекретар Майк Помео, який заявив про згубні інвестиції КНР в Україну.

У 2019 році почесний президент «Мотор Січі», екс-регіонал В'ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій компанії китайським компаніям Skyrizon й Xinwei Technology. Вони мали отримати понад 50%, тобто контрольний пакет.

Формально українські власники підприємства вже продали свої акції китайському інвестору, але це створило ситуацію, яка може нашкодити інтересам ключового союзника України – США. Відмова інвестору може зіпсувати відносини України з Китаєм.

У серпні 2020-го китайська Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd повідомила на Шанхайській біржі, що її «дочка» Beijing Skyrizon разом з фінансово-промисловою групою DCH Group Олександра Ярославського подали заявку до АМКУ щодо придбання «Мотор Січі».

Тоді ж АМКУ повідомив, що розглядають чотири справи про концентрацію прав на «Мотор Січ», зокрема досліджують продаж акцій китайським компаніям без дозволу регулятора. За даними «Інтерфакс-Україна», групі китайських компаній належать вже близько 75% акцій «Мотор Січі».

У відповідь китайські інвестори «Мотор Січі» почали міжнародний арбітраж з метою стягнення з держави Україна 3,5 млрд доларів, оскільки кваліфікують дії української влади як експропріацію їхніх інвестицій у це підприємство.

29 січня 2021 року президент Володимир Зеленський своїм указом увів у дію рішення РНБО від 28 січня 2021 року, яке передбачає застосування економічних санкцій проти китайських інвесторів «Мотор Січі».

4 березня стало відомо, що у Верховну Раду внесуть законопроект про націоналізацію заводу «Мотор Січ».