РНБО заявила про рішення націоналізувати «Мотор Січ»
Один з найбільших світових виробників двигунів для авіатехніки повернуть у власність держави найближчим часом
Україна планує повернути у власність держави підприємство «Мотор Січ». У Раді національної безпеки та оборони обіцяють зробити це найближчим часом. Про це на брифінгу у четвер, 11 березня, заявив секретар РНБО Олексій Данілов.
«Згідно з рішенням, «Мотор Січ» буде повернута українському народу та державі в законний, конституційний спосіб найближчим часом», – заявив Данілов.
Він додав, що також влада буде перевіряти кожне підприємство обороно-промислового комплексу.
«Кожне підприємство оборонно-промислового комплексу, яке дивним чином опинилося у приватних руках, буде розглядатися окремо. І якщо підприємство є для нас стратегічно важливим — у законний спосіб ми будемо це робити з рештою підприємств», – додав Данілов.
Також Данілов зазначив, що люди, які вкладали гроші в «Мотор Січ», отримають компенсації. Секретар РНБО уточнив, що компенсації отримають люди, які офіційно інвестували напряму в Україну, через українські банки, а не в офшорні компанії.
«Захищати офшорні інвестиції в нас завдання немає», – сказав Данілов.
Після того, як підприємство повернуть державі, буде визначена компанія, яка управлятиме «Мотор Січчю».
Про те, як націоналізують підприємство, секретар РНБО не розповів.
Що таке «Мотор Січ»?
«Мотор Січ» — один з найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. Розташований в Запоріжжі. Продукція підприємства постачається до понад 100 країн світу.
У 2017 році, за даними СБУ, представники однієї з компаній намагалися побудувати в Китаї сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який хотіли перенести українське виробництво з «Мотор Січі» з передачею технологій. Правоохоронці кажуть, що не допустили цього.
У грудні 2019 року почесний президент підприємства, ексрегіонал В'ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій «Мотор Січі» китайським компаніям (Skyrizon та Xinwei Technology): вони мали отримати понад 50%, тобто контрольний пакет. Але Антимонопольний комітет України не затвердив цю угоду.
Українська влада, схоже, не хоче передавати стратегічне для галузі авіабудування підприємство китайським компаніям. РНБО та президент Володимир Зеленський заявляли про необхідність захистити національні інтереси.
Зрештою, Skyrizon та Xinwei Technology звинуватили Україну в порушенні їхніх прав і найняли три міжнародні юридичні фірми, щоби відсудити в України 3,5 млрд доларів.