Свірзький замок передадуть у концесію

Марта Кривецька, 22 жовтня 201311890
Свірзький замок передадуть у концесію
фото ZAXID.NET
Свірзький замок

Замок у селі Свірж, що в Перемишлянському районі Львівської області, вирішили передати у концесію. Таке рішення озвучили під час наради, яка відбулась у Львівській облдержадміністрації 22 жовтня.

Свірзький замок є на балансі Львівської обласної державної адміністрації, однак перебуває в користуванні Спілки архітекторів України, повідомляє прес-служба Львівської ОДА. Як писав ZAXID.NET, нещодавно відбувся черговий виток конфлікту за право опіки над замком між Спілкою та Перемишлянською райрадою. Остання звинувачує Спілку в тому, що та за багато років не спромоглася зробити нічого корисного для замку. Натомість у Спілці кажуть, якщо передати замок району, це означатиме руйнацію історичної споруди.

Оскільки коштів на відновлення чи хоча б утримання замку немає, то в області прийняли рішення оголосити конкурс для передачі замку у концесію (передача об'єктів, що належать державі, в тимчасову експлуатацію за умови взяття концесіонером на себе зобов'язань щодо їх будівництва чи експлуатації, – ред.).

Голова Львівської ОДА Віктор Шемчук запевнив, що не заперечує, аби передати Свірзький замок у концесію Спілці архітекторів України. Однак, якщо з’явиться інший концесіонер, який запропонує більш перспективну концепцію та буде готовий вкладати кошти вже сьогодні, то, очевидно, що рішення прийматимуть колегіально і на конкурсних засадах.

Відтак, на нараді вирішили почати готувати документи для цієї процедури. Однак перед тим потрібно ще розробити концепцію функціонування замку, сформулювати історико-архітектурне завдання та напрацювати договірні матеріали.

Водночас Спілка архітекторів України пообіцяла зібрати кошти та до кінця цього року вкласти у впорядкування Свірзького замку 3 млн грн.

Нагадаємо, Свірзький замок перебуває в аварійному стані, а з 2007 року є у списку пам’яток архітектури, які можуть бути передані у концесію. Загалом на реставрацію, за найскромнішими оцінками, потрібно понад 20 млн грн.

Додамо, що 2010 року були підписані угоди про передачу в концесію терміном на 49 років замку в с. Старе Село Пустомитівського району та  палацу XIX століття у с. Тартаків Сокальського району. У вересні 2013-го угода по Тартакову була розірвана за бажанням концесіонера.

Довідка:

Свірзький замок розташований у Перемишлянському районі Львівської області. Перші згадки про нього датуються 1530 роком, коли замок належав роду Свірзьких. Однак на ще радянській охоронній табличці замку вказано 1484 рік (пояснення цієї дати в доступних джерелах знайти не вдалося). Сучасного вигляду він набув з середини XVII століття, коли перейшов у власність графа Цетнера і належав його нащадкам до XIX століття. Найбільших ушкоджень замок зазнав під час Першої світової війни — його спалили російські війська. У міжвоєнні роки замок спробували відреставрувати. Наступні реставраційні роботи проводились у 1975-1983 рр. під керівництвом архітектора Андрія Шуляра.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук