Tymoszenko nie uznaje UPA
Dziś, 14 października, na stronie internetowej Gabinetu Ministrów Ukrainy ukazało się powitanie premier-minister Ukrainy Julii Tymoszenko z okazji Dnia Ukraińskiego Kozactwa. Jednak o 66-leciu Ukraińskiej Powstańczej Armii, które przypada w tym samym dniu, premier w swoich życzeniach nie wspomniała.
Podajemy życzenia z okazji Dnia Ukraińskiego Kozactwa w całości:
"Drodzy przyjaciele!
Z całego serca składam szczere życzenia z okazji Dnia Ukraińskiego Kozactwa, którego obchody przypada w dniu wielkiego święta chrześcijańskiego - Opieki Najświętszej Marii Panny - strażniczki ukraińskiego ludu i wojska kozackiego.
W każdym z nas płynie krew naszych przodków - wolnych i niezależnych kozaków. To właśnie duch kozaków z każdym pokoleniem wychowuje u naszych rodaków patriotyzm, świadomość narodową, uczucie dumy.
Bez przesady można powiedzieć, że Dzień Kozactwa to święcie całego ukraińskiego ludu, przecież dziś miliony naszych rodaków również pełni poświęcenia służą Ukrainie, zdobywając zaszczyt i uznanie w świecie.
Z wielkim szacunkiem odnoszę się do dzisiejszego pokolenia, które rozwija najlepsze obyczaje i tradycje naszych przodków, robi istotny wkład w odrodzenie duchowego życia ludu, zachowanie jego historycznej pamięci.
Wierzę w to, że my, Ukraińcy - prawdziwi bojownicy o wolność - wspólnymi staraniami zbudujemy potężne, niezależne państwo, zdobędziemy dla niego i sławę, i wolność, przecież “kozacki ród nie znika!”.
Życzę zdrowia i zapału, jedności i wiary, nowych zwycięstw i osiągnięć dla rozkwitu naszej Ojczyzny.
Szczęścia, sukcesu i pomyślności!
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko".