У Львові презентували перший художній фільм, адаптований для незрячих
У Львові для незрячих глядачів адаптували перший повнометражний художній фільм-мелодраму «Щоденник пам'яті». Над ним працювала творча група у складі Олександри Бонковської (автор аудіотранскрипції та диктор), Юрія Саєнка (звукооператор) та Оксани Потимко (консультант).
«Це колосальна робота, бо в нас дуже мало фільмів для людей з особливими потребами», - розповіла Олександра Бонковська, акторка Національного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької, народна артистка України.
Фільм «виглядає» так: на англійську мову накладається український переклад, і в паузах голос диктора пояснює незрячим, хто є на екрані, як виглядає сцена тощо. Перед фільмом йде невеличкий вступ, в якому пояснюється, про що буде сюжет.
Громадський діяч, авторка численних проектів з адаптації життєвого простору для осіб з глибокими порушеннями зору Оксана Потимко розповіла, що ідея такого кіно народилась, коли їхній ініціативній групі було запропоновано до свята Валентина адаптувати фільм про кохання для незрячих. Через події, що відбувались в країні, презентацію не робили, хоча фільм готовий був ще в березні.
Перші 20 осіб з глибокими ураженнями зору вже встигли «побачити» фільм і високо оцінили його Тестування відбувалося в цілковитій тиші. Автори аудіотранскрипції (тифлокоментаря) уважно стежили за виразом облич учасників перегляду.
Один з учасників перегляду Григорій Олійник розповів, що фільм дуже сподобався, адже такий вид продукції для незрячих затребуваний в Україні.
Оксана Потимко додала, що дотепер всі доступні в Україні фільми для незрячих озвучені російською мовою.
«Російські коментарі - дуже фактографічні, вони мало про що говорять незрячій людині, а нам важливі саме деталі, - зазначила Потимко. - Ми хочемо адаптувати ще кілька фільмів, а в перспективі - прагнемо, щоб людина з вадами зору могла ходити в кіно на звичайний фільм, і через безпровідні навушники слухати його з тифлокоментарем».
Фільм «Щоденник пам’яті» можна буде переглянути на веб-сторінці www.openlife.lviv.ua у розділі «Фільми для незрячих».
Наступним планують адаптувати фільм кінорежисера Олеся Саніна «Поводир», у зйомках якого брали участь чимало львівських інвалідів по зору. До слова, «Поводир» висунули на здобуття премії «Оскар».