У Львові реставрують унікальні фрески капелана УПА

У Львові реставрують унікальні фрески капелана УПА
Фрагмент фресок 1930-х років

У Львові в Музеї народної архітектури і побуту «Шевченківський гай» знайшли фрески, авторами яких фахівці вважають монаха-студита отця Рафаїла Хомина, який був капеланом Української повстанської армії, та іконописця Філатея Коця.

Як розповів ZAXID.NET директор музею Роман Назаровець, фрески знайшли на стіні в одному з приміщень адміністративного корпусу музею. «Тут була дерев’яна стіна. Раніше, коли тут робили ремонт,  під шарами фарби нічого не помічали», – сказав він. 

Однак працівники «Шевченківського гаю» припускали, що на стінах можуть бути розписи, оскільки у першій половині ХХ століття тут була розташована Свято-Іванівська лавра та іконописна школа монахів-студитів. Придбав приміщення для монахів-студитів митрополит Андрей Шептицький.

Нинішній настоятель Свято-Іванівської лаври студійського уставу отець Юстин (Бойко) знайшов спеціалістів і обладнання, щоб просвітити рентгенівськими променями стіну.

«Зробивши рентген, ми побачили фрески. Після цього до нас приїхав реставратор Микола Толочко і почав міліметр за міліметром розчищати фрески», – зазначив Роман Назаровець. 

Поки встигли розчистити лише невеликі фрагменти фресок

Розчищати стіну почали два тижні тому і за цей час вдалося дістати з-під шарів фарби лише три невеликі фрагменти фресок 30-х років ХХ століття. Такі нешвидкі темпи реставрації пояснюють тим, що робота дуже копітка, а працює над відновленням фресок наразі лише один реставратор. 

Назаровець припускає, що розписи є й на інших стінах кімнати, тому тут планують зробити експозицію для відвідувачів музею. «Ми вже бачимо, що тут буде фреска, яку можна буде людям показувати. Так організуємо цей простір, щоб люди могли заходити і бачити ці фрески. Це буде ще одним експонатом музею», – додав він. 

Отець Юстин (Бойко) розповів ZAXID.NET, що у Свято-Іванівській лаврі була розташована одна з трьох на Львівщині іконописних шкіл монахів-студитів. Інші дві школи були в Уневі та на вул. Озаркевича у Львові.

Після завершення реставрації фрески покажуть відвідувачам «Шевченківського гаю»

За словами о. Юстина, авторами фресок найімовірніше є двоє монахів – отець Рафаїл (Хомин), який закінчив кілька мистецьких навчальних закладів, зокрема у Римі та Відні, та знаний іконописець отець Філатей (Коць). 

Отець Рафаїл відомий тим, що був капеланом УПА. У 1944 році він загинув разом з повстанцями, потрапивши в засідку. 

Нагадаємо, сьогодні, 30 жовтня, у «Шевченківському гаю» завершили зведення каплиці над криницею митрополита Андрея Шептицького.

Всі фото Ірини Рєвунової/ZAXID.NET

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук