На Львівщині відновлять покинуту 115-річну будівлю школи
Аварійне приміщення відремонтують і пристосують для потреб громади
Голова благодійного фонду «Спадщина.Ua», який займається порятунком пам’яток архітектури на Львівщині, Ганна Гаврилів викупила новий покинутий об’єкт. Це колишнє приміщення школи початку XX століття, яке вже давно пустує. Спочатку його треба ґрунтовно відремонтувати, а згодом прилаштувати для потреб громади і гостей, адже селище має привабливі для прийому туристів об’єкти.
Невеличке смт Розділ у Миколаївському районі, що належить до мальовничого регіону Опілля, відоме туристам і краєзнавцям своїм палацом Лянцкоронських-Жевуських XVIII ст., який розташований за 500 м від аварійної школи. Біля нього є парк, озеро, також у селищі зберігся оборонний костел XVII ст., єврейське кладовище та синагога.
Увагу Ганни Гаврилів привернув саме будинок покинутої школи. Цей об’єкт загальною площею 570,4 м2 багато разів перепродувався, кожен наступний власник не довів своїх задумів до втілення і врешті оголошення про його продаж виставили на OLX. Цю школу збудували у 1905 році, статусу пам’ятки архітектури вона не має і детальніші історичні дослідження ще попереду. Зараз будівля аварійна, захаращена і використовується як сміттєзвалище і туалет.
Що саме у ньому його рятівники будуть робити – ще вирішується. До планування голова фонду закликає і місцевих мешканців. Попередніми планами є кав'ярня на першому поверсі будівлі.
«Ми розробили детальний план території та надали об’єкту комерційне призначення, плануємо почати спільно з локальною громадою придумувати йому таке пристосування, яке б дало можливість йому функціонувати. Швидко, повноцінно і ефективно», — озвучила амбітні плани Ганна Гаврилів.
Серед першочергових визначених робіт – ремонт даху і монтаж дерев’яних вікон. Після поточного ремонту цей об’єкт буде використовуватися за погодженими з громадою умовами.
«Пам'ятки мають бути ресурсом і для громади, і для господаря. Інакше валову частку об’єктів ми не зможемо врятувати. Це ще один шлях порятунку спадщини через приватні інвестиції та створення нових функцій», — наголосила Ганна Гаврилів у розмові із ZAXID.NET.
До слова, у 2017 році, коли роздільський палац Лянцкоронських-Жевуських повернули у державну власність, команда «Спадщина.Ua» разом з київськими волонтерами і бійцями АТО провели кілька толок і покращили поточний стан пам'ятки. Проте зараз він стоїть порожній. Благодійний фонд також займається відновленням Поморянського замку, Тартаківського палацу і будинку товариства «Сокіл» у Бібрці.