У Мукачівському психоневрологічному інтернаті виявили суттєві порушення прав хворих

Пацієнти Мукачівського психоневрологічного інтернату розповіли про порушення їх прав

У Мукачівському психоневрологічному інтернаті моніторингова група уповноваженого з прав людини виявила суттєві порушення прав хворих. Про це повідомили у прес-службі уповноваженої Верховної Ради з прав людини.

Моніторингова група відвідала інтернат без попередження. Як засвідчив повторний візит, більшість грубих порушень, виявлених під час попередніх візитів, усунуті не були.

Зокрема, члени моніторингової групи встановили факт незаконного застосування ізоляції до осіб з психічними розладами – у підвальній кімнаті з металевою решіткою на дверях сиділи четверо осіб. Як розповіли підопічні під час приватного опитування, це звичайна практика в інтернаті, коли за неналежну поведінку або за непослух їх відправляють до підвалу.

«Під час спілкування абсолютно всі підопічні інтернату скаржилися на те, що після сніданку їх виганяють на весь день в коридор або ж у зал дивитись телевізор, забороняють перебувати у кімнатах або лежати на своїх ліжках. Це жахливо, коли літні люди, їх більше половини, сидять залякані в коридорі і бояться зайти до кімнати. Адміністрація пояснила свої дії тим, що коли підопічні сплять вдень, то вночі заважають іншим», – зазначила працівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Анастасія Клюга.

Під час спілкування з підопічними моніторингова група з’ясувала, що у підсобному господарстві постійно проживають та працюють четверо підопічних інтернату, а до сільськогосподарських робіт залучаються навіть недієздатні особи, яким не рекомендована працетерапія. Водночас за відсутності рекомендацій МСЕК лікар призначає їм по 4-5 годин робіт. За важку роботу у господарстві згідно з документами підопічні отримують від 10 до 70 грн на місяць.

Керівництво інтернату не змогло також пояснити, як недієздатні підопічні інтернату, які мають опікуна, всупереч закону підписують офіційні документи на отримання соціальної допомоги.

Підопічні скаржилися і на погану їжу та на те, що змушені купувати продукти харчування за власні кошти. Також за свої гроші вони купують засоби особистої гігієни – туалетний папір та мило, при тому, що на складі ці засоби були в наявності.

Моніторингова група виявила також суттєві проблеми у наданні належної медичної допомоги підопічним та їхній реабілітації. Особливе занепокоєння викликає проблема, коли за наявності лікаря в установі впродовж багатьох років підопічним не змінюють і не корегують схеми лікування з урахуванням стану здоров’я. Деякі з них приймають одні й ті ж нейролептики по 10-13 років без зміни дозування.

Індивідуальні програми реабілітації для підопічних інтернату ведуться формально. Самі програми, які мають оновлюватись кожні два роки, не змінювалися з 2010 року, що свідчить про ставлення до таких підопічних як до безнадійних.

«Те, що ми побачили в Мукачівському психоневрологічному інтернаті, в європейських країнах прирівнюється до жорстокого поводження, яке межує з катуванням. Інтернат швидше нагадує режимний заклад, аніж соціально-медичну установу для постійного проживання людей з розладами психіки», – зазначив регіональний координатор взаємодії з громадськістю уповноваженого в Закарпатській області Олег Григор’єв.

За результатами візиту будуть підготовлені акти реагування уповноваженої з прав людини Валерії Лутковської, які скерують у Генеральну прокуратуру, Міністерство соціальної політики та Закарпатську облдержадміністрацію.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук