У Пороховій вежі відкрили виставку про будівничого Львова Івана Левинського

Куратор проекту «Імпульс» – Павло Гудімов

КультураМарічка Крижанівська, 26 березня 2019, 18:31 1394 0

Львів, який ми сьогодні знаємо – це Львів Івана Левинського, українського архітектора і будівничого. Про таку знакову постать відкрили виставковий проект «Імпульс» у Пороховій вежі.

Оперний театр і вокзал – ці візитівки спорудив Іван Левинський, щоправда, не як архітектор, а як будівничий, підрядник. За його проектами або його фірмою збудовано готель «Жорж», вілли і сади біля них на вулицях Котляревського, Чупринки, зокрема так званий палац Сосновського, а ще кам'яниці на проспектах Свободи і Шевченка, головний корпус Лісотехнічного університету, будинок акціонерного товариства «Дністер», де нині – поліклініка на Руській.

«Саме він – єдиний фактично з когорти архітекторів, які працювали в цей час, дуже голосно і дуже активно починає говорити про те, що Львів не польський, не єврейський, а український. І разом зі своїми учнями, а він був професором Львівської Політехніки, працюючи на фабриці, від найдрібніших деталей до цілих ансамблів і комплексів починає шукати: а що в них є українське. Тобто він без перебільшення не просто створив Львів, а створив український Львів», – розповів голова львівської організації Спілки архітекторів Богдан Гой.

Тому його будівлі мають яскраві народні орнаменти в оздобі.

«Якщо Франко створив літературу, Грушевський – історію, Шептицький – нашу духовну релігію, то архітектор Іван Левинський зробив той самий вклад в архітектурі», – додає Богдан Гой.

Професор Левинський мав власну керамічну фабрику, де виготовляв елементи оздоби, кахлі для печей, а ще декоративно-ужиткові речі з народною орнаментикою. Скриньку для прикрас особисто подарував Іван Левинській знайомій львів'янці. Її онучка передала раритет для виставки.

«На виставці ми показуємо оригінали кераміки з чотирьох приватних збірок. Вона різнопланова і показуватиме всі напрямки, якими займався Левинський. Наприклад, кераміка дрібної пластики: вази, скриньки. Також беззаперечно презентуємо кахлі і оригінальну дахівку із єврейського шпиталю на Рапопорта», – розповіла менеджерка проекту Світлана Тимків.

На виставці демонструють також фотографії і відео будівель архітектора, оригінал креслення. А художник Влодко Костирко зробив інсталяцію – відтворив робочий кабінет Івана Левинського.

Проект назвали «Імпульс», щоб показати не лише здобутки архітектора, а й привернути увагу до руйнування його спадщини у наші часи.

«За останні роки багато металопластикових елементів з'явилося в тих об'єктах. От наприклад, на виставці стоять двері з об'єкту Івана Левинського, які зроблені в столярних майстернях фабрики. Ці двері Влодко Костирко підібрав на смітнику. Тому виставка ставить за мету акцентувати на важливості збереження і поваги до об'єктів Левинського, їх треба всі привести до тями», – наголошує куратор проекту «Імпульс» Павло Гудімов.

На експозиції можна оглянути три документальні фільми. Виставка триватиме упродовж двох місяців.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук