У Жовківському замку віднайшли сонячний годинник часів короля Яна III Собеського

КультураОрися Шиян, 29 березня 201854341
Годинник XVII століття добре зберігся під шаром штукатурки

На фасаді Жовківського замку під час реставрації одного з корпусів віднайшли сонячний годинник. Він датується 80-ми роками XVII ст. і його, ймовірно, спроектував особистий математик короля Речі Посполитої Яна III Собеського, що мав у Жовкві резиденцію. Про це ZAXID.NET розповів науковий співробітник Державного історико-архітектурного заповідника у м. Жовкві Руслан Звір.

Це є сонячний денний годинник, що розрахований на шість годин. Позначки на ньому є від шостої до 12 години. Він був розташований на рівні другого поверху колишнього кухонного корпусу замку, виходив на внутрішній двір і проглядався з усіх сторін замку.

«Цей годинник, швидше за все, був запроектований особистим математиком Яна III Собеського Адамом Коханським. Він був математиком, фізиком, інструктором механічних годинників і вчителем сина Собеського Якуба. Є припущення, що проживаючи тут він спроектував цей годинник, зробив необхідні розрахунки, обміри, креслення. Пізніше під час перебудови кухонного корпусу у 80-х роках XVII століття, коли його розширяли, годинник намалювали по свіжому шарі штукатурки», – розповів ZAXID.NET Руслан Звір.

Годинник величиною приблизно 2 м на 1,5 м збережений не повністю. Лівий нижній кут його втрачений ще десь за радянських часів, кажуть історики.

Колись у Жовківському замку було два сонячні годинники. Один з них був на головній в’їзній вежі, але він втрачений під час Першої світової війни.

Годинник працював півдня, а по обіді мешканці замку орієнтувалися за іншим, який до наших часів не зберігся (фото ДІАЗ)

Другий, віднайдений, заповідник планує відновити: законсервувати збережену частину, а втрачену відновити.

«Це унікальна річ. Годинник датується 80-ми роками XVII століття. Збережений у такому стані і з тих часів – це рідкісні випадки. Ми хочемо його зберегти», – запевнив Руслан Звір.

Нагадаємо, зараз у Жовківському замку триває реконструкція найзруйнованішого його корпусу – кухонного. На протиаварійні роботи виділили 9 млн грн. Також археологи зараз досліджують замкові мури.

Жовківський замок – пам’ятка архітектури епохи Ренесансу, збудований у 1594 році. Із XVII ст. був резиденцією короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собеського. Це був час найбільшої розбудови міста, розвитку і процвітання.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук