Участь українців у кінофестивалі в Криму вивчатиме комісія з етики НСКУ
Під час чергового засідання секретаріату правління Національної спілки кінематографістів України СКУ було розглянуто питання «Про оцінку участі членів НСКУ у мистецьких заходах на окупованій території України».
22 травня 2016 року в окупованому Російською Федерацією Севастополі відкрився XXV Міжнародний кінофорум «Золотий Витязь», у журі якого заявлено участь низку українських кінематографістів, в тому числі членів Спілки – Олексія Колесника, Михайла Голубовича і Валерія Ямбурського.
Водночас, організатори кінофоруму «записали» в його учасники також і тих українських митців, які відмовились їхати в окупований Крим. Тож їх «офіційна інформація» потребує перевірки.
Так само потребує вивчення питання, яким саме чином українські фільми з’явилися у програмах «Золотого Витязя». Наприклад, «Укранімафільм» заборонив показ анімаційної стрічки Олега Педана «Атракціон», дізнавшись, що її планують демонструвати в окупованому Криму.
А студентська робота Філіпа Мальцева «Лавка світів» взагалі потрапила до програми фестивалю без відома автора і цілком попри його волю. Його батько був активним учасником Революції гідності, навіть отримав на Майдані поранення, і він не подавав свій фільм на цей фестиваль, розповів заступник голови НСКУ Роман Ширман.
Було вирішено, що питання участі членів НСКУ у кінофорумі, що відбувається на окупованій території, має докладно розглянути комісія з регламенту та етики спілки. А рішення про виключення членів НСКУ, участь яких у «Золотому Витязі» у Севастополі буде підтверджено, прийматиме пленум правління НСКУ.
Також секретаріат Правління НСКУ прийняв заяву, в якій засудив свідому участь українських кінематографістів у XXV Міжнародному кінофорумі «Золотий Витязь», що відбувається в окупованому Севастополі, а також закликав кінематографістів бойкотувати мистецькі заходи, які проводяться на окупованій території України.
«Мусимо заявити про категоричне засудження участі українських кінематографістів у будь-яких мистецьких чи громадських акціях, що відбуваються на окупованих територіях у Криму чи на Донбасі. Пояснення щодо того, ніби йдеться про приховану протидію окупаційній владі, видаються лукавими і нещирими. Справжня протидія – це ігнорування будь-яких акцій, оскільки йдеться про пропагандистські кампанії на користь тези про «благотворність» включення того ж Криму до складу РФ. Невже фактичне потурання російській імперській пропаганді комусь видається «позитивом»? Закликаємо вітчизняних митців ні за яких обставин не піддаватись на спокусливі пропозиції і не включатись до роботи кремлівської пропагандистської машини», - йдеться у заяві.
Нагадаємо, що режисер фільму «Гетьман» Володимир Ямбурський, який є членом журі фестивалю «Золотий Витязь» заявив, що «Крим для мене - невід'ємна частина України. Ми знаємо, що на півострові є багато людей, для яких окупація їх землі - це їх особиста трагедія. Ми не повинні про них забувати. Наша присутність дає їм сили і надії. Моя основна мета участі в цьому фестивалі - підтримати наших громадян своєю присутністю».
Фестиваль «Золотий Витязь» називає себе фестивалем «православного кіно». Його директором є російьский актор та режисер Ніколай Бурляєв, який підтримав агресивну політику Володимира Путіна щодо України та окупації Криму.