Україна може стати головним постачальником сурогатного алкоголю в ЄС

Останнім часом на євроринку все частіше зʼявляється контрабандний алкоголь з України

СвітРоман Ганкевич, 14 березня 20185690
Україна може стати головним постачальником сурогатного алкоголю в ЄС
фото СБУ
Україна ризикує повторити долю Литви, яка визнана «транзитним пунктом» для поставок незаконного алкоголю в ЄС

Видання EU Reporter провело розслідування, чому Україна має всі шанси стати країною номер один у Європі з контрабанди нелегального алкоголю та сигарет.

Постійний представник МВФ в Україні Йост Льюнгман зазначив, що корупція в Україні стримує щонайменше 2% економічного зростання. «Це не просто питання справедливості; це також питання економіки країни», – зазначив він.

У 2017 році ЄС надав Україні фінансову допомогу в розмірі понад €174 млн (у 2018 році сума допомоги від ЄС складе €208 млн) в обмін на реформи, зміцнення державних інститутів і верховенство права. Проте, згідно з Transparency International, рівень корупції в Україні в 2017 році був найвищим в Європі: країна зайняла 130-те місце в Індексі сприйняття корупції.

Давно відомо, що Україна – це основне джерело контрабанди сигарет в Європі, але в останні роки на європейському ринку все частіше зʼявляється контрабандний алкоголь з України і вона «ризикує повторити долю Литви, яка офіційно визнана «транзитним пунктом» для поставок незаконного алкоголю в ЄС», пише EU Reporter. Частка тіньової економіки в Литві 30%, при цьому підакцизні товари, зокрема алкоголь, найдорожчі в усій Європі щодо доходів населення.

Ситуація з алкогольним ринком в Україні розвивається так само. З цієї причини більшість країн так званого «горілчаного пояса Європи» – Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Молдови та Білорусі – характеризуються високим рівнем споживання алкоголю і смертності, і більшість з них є сусідами України.

Щороку близько 10 тисяч людей вмирають від отруєння сурогатним алкоголем. Україна – єдина країна, де досі існує державна монополія на виробництво спирту, тобто виробництво алкоголю має перебувати під контролем держави. Водночас різке збільшення акцизів – майже до рівня країн ЄС – і, відповідно, в цінах призвело до збільшення виробництва сурогатного алкоголю. За даними МВФ, виробництво незаконного алкоголю в Україні становить 60% всього ринку, тоді як в інших країнах цей показник не перевищує 25%.

Згідно з дослідженнями Української правозахисної організації «Стоп корупції», щонайменше половина державних заводів випускають нелегальний алкоголь, а 10-ть з 30-ти заводів займаються виробництвом контрафактної продукції.

За даними аудиту міжнародної компанії PwC, через «чорний ринок» бюджет України не отримує щороку понад €360 млн, в той час як ЄС виділяє «всього» €208 млн на боротьбу з корупцією в Україні.

Ці питання вже активно обговорюються євродепутатами і будуть включені до порядку денного наступної робочої зустрічі з урядом України. Настав час використовувати політичний важіль для впливу на українську владу, щоб стимулювати антикорупційні реформи в монополії на виробництво алкоголю і почати боротьбу з незаконним ринком алкоголю, пише EU Reporter.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук