Україна відзначає День пам'яті полеглих у бою під Крутами

Україна відзначає День пам'яті полеглих у бою під Крутами

У неділю, 29 січня, Україна відзначає День пам'яті полеглих у бою під Крутами.

29 січня 1918 року українці стримали наступ ворога на Київ, проявивши жертовність і героїзм заради незалежності України, нагадали в Центрі досліджень визвольного руху.

«Бій українських вояків проти більшовицької армії на станції Крути затримав ворога на чотири дні. Таким чином добровольці втримали столицю на час, необхідний для укладення Брест-Литовського миру, який де-факто означав міжнародне визнання української незалежності», – наголосили дослідники, дані яких цитує «Новое время».

У Центрі досліджень визвольного руху назвали героїв Крут першими «кіборгами» за аналогією з захисниками донецького аеропорту, які втримали повітряну гавань від атак проросійських терористів.

На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях і розгорнули наступ на Київ. 24-27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулися за станцію Бахмач. Коли українські війська відступили до станції Крути, їм підтримку була спрямована Перша Українська юнацька (юнкерська) школа ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400-450 курсантів та 20 старшин (офіцерів) і перша сотня (116-130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва з Ніжина.

Після запеклого кількагодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів і гімназистів, які перебували в резерві, під час відступу, потрапили у полон. Наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Втрати українських військ під Крутами оцінюються в 70-100 загиблих, за сучасними підрахунками. Серед них – 37-39 убитих в бою та розстріляних студентів і гімназистів. На сьогодні відомі прізвища 20 з них. При цьому втрати радянських військ під Крутами були значними, досягали лише вбитими 300 солдатів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук