Українці прагнуть «сильної руки» і свободи слова водночас, - опитування
59% опитаних українців вважають, що нашій країні радше бракує «сильної руки», ніж «демократії» (26%). Водночас, 42% опитаних вважають, що Україні швидше не вистачає «більшої свободи слова», ніж «більшої цензури» (26%).
Характерно, що третина прихильників «сильної руки» одночасно виступають за збільшення свободи слова в країні, а 40% – за подальший розвиток ринкової економіки. Загалом половина опитаних вважає, що Україні «потрібно розвивати ринкові відносини», а 31% – «повертатися до планової економіки». Про це свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг».
За «сильну руку» виступають від 70% респондентів на Півдні та Донбасі до 50% – на Заході і Півночі країни; від 80% прихильників КПУ і 70% – Партії регіонів до половини прихильників УДАРу, Свободи і Батьківщини.
Що молодші респонденти і вищий їх рівень освіти, то більше вони виступають за поглиблення демократії, збільшення свободи слова і розвиток ринкових відносин.
Крім того, україномовні респонденти більше вважають, що країні не вистачає демократії та свободи слова, ніж російськомовні. Ті ж самі залежності і за національністю: росіяни більше підтримують «сильну руку», збільшення цензури та повернення до планової економіки, ніж українці.
Цікаво, що жінки підтримують «сильну руку», збільшення цензури та повернення до планової економіки більше, ніж чоловіки.
Виразна підтримка тези про необхідність збільшення цензури в Україні фіксується лише на Донбасі. Те ж саме стосується і повернення до планової економіки.
Водночас, рівна частина респондентів на Півдні і Сході підтримують як збільшення цензури, так і збільшення свободи слова. При цьому в Центрі, а особливо на Півночі та Заході країни є виразна підтримка збільшення свободи слова і поглиблення ринкових відносин.
Довідка
Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші
Вибіркова сукупність: 2000 респондентів
Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)
Помилка репрезентативності дослідження (з ймовірністю 0,95): для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,2%, для значень близьких до 30% - не більше 2%, для значень близьких до 10% - не більше 1,3%, для значень близьких до 5% - не більше 1%
Терміни проведення дослідження: 15-28 березня 2013 р.