В Україні набули чинності зміни до Конституції в частині правосуддя

В Україні набули чинності зміни до Конституції в частині правосуддя

У п’ятницю, 30 вересня, вступили в силу зміни до Конституції в частині правосуддя.

Зокрема, зміни до Конституції в частині правосуддя підвищують віковий ценз для заняття посади судді – ним може стати громадянин України, не молодший 30 років (раніше – не молодший 25 років). Як і раніше суддею можна буде працювати до 65 років. Крім того, збільшений стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення на посаду судді – тепер це п’ять років (було три роки). Також в Основному законі більше немає вимоги про те, що претендент на посаду судді повинен не менше десяти років проживати в Україні.

Замість Вищої ради юстиції в Україні з’явиться Вища рада правосуддя, повноваження якої будуть ширшими, ніж у ВРЮ. Так, Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення судді з посади та переведення в інший суд, давати згоду на затримання чи арешт судді, а також приймати рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя. Також прописаний порядок формування Вищої ради правосуддя, яка буде складатися з 21 члена.

Призначати суддю на посаду буде президент України за поданням Вищої ради правосуддя. Згідно зі змінами до Основного закону, будь-яка особа може подати конституційну скаргу до Конституційного суду, якщо вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні по її справі закон України суперечить Конституції держави.

Із Конституції вилучили норми, які передбачали наглядові функції прокуратури. Згідно з прийнятими змінами, ліквідується інститут «народних засідателів».

Крім того, тепер Конституція передбачає, що «Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським Статутом, проект якого вносить до Верховної Ради президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Згоду на затримання і арешт судді тепер буде давати не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя».

Однак положення, яке стосується визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС), вступить в силу через три роки.

Нагадаємо, 2 червня 2016 року Верховна Рада прийняла в цілому закон про внесення зміни до Конституції щодо правосуддя. У той же день Верховна Рада також прийняла нову редакцію закону про судоустрій і статус суддів, який повинен імплементувати конституційні зміни.

26 вересня президент вніс у Верховну Раду законопроект про Вищу раду правосуддя.

Додамо, 22 вересня Верховна Рада звільнила понад 400 суддів, які написали заяву про звільнення. 29 вересня Верховна Рада звільнила 29 суддів за порушення присяги. У цей день президент підписав укази про звільнення судді Оксани Царевич та ще вісьми суддів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук