Вивезення з України архівів Стругацьких є незаконним, - Мінкульт

КультураК.С., 16 травня 201528180

Міністерство культури прокоментувало спроби вивезення з Донецька до Росії архівів письменників А. і Б. Стругацьких.

Архів братів Стругацьких після їхньої смерті таємно зберігався у приватній колекції. Документи цього архіву письменників не є частиною Національного архівного фонду, Державної частини музейного фонду України та Державного бібліотечного фонду України. Про це повідомив начальник Управління музейної справи та культурних цінностей Василь Рожко.

Порядок вивезення культурних цінностей за межі території України визначений законодавством. Зокрема, Законом «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» встановлено, що заявлені до  вивезення  культурні   цінності   підлягають обов'язковій  державній  експертизі. На підставі державної експертизи приймається рішення про можливість чи неможливість вивезення культурних цінностей.

Законом визначено, що вивезенню з України не підлягають  культурні цінності,  занесені до  Державного реєстру національного культурного надбання; культурні цінності, включені до Національного архівного фонду та до Музейного фонду України. 

Таким чином, якщо власники архіву не зверталися для отримання експертизи та дозволу, ідеться про порушення порядку вивезення культурних цінностей з території України. Водночас, вивезення архівів письменників відбулося через ділянку кордону, яка не контролюється українською владою, зокрема, відсутній контроль митних органів, наголошують у міністерстві. Відтак, відсутня можливість запобігти можливому правопорушенню.

Відповідно, йдеться про те, що Росія поповнила свої музейні фонди за рахунок незаконно вивезених документів з території України, які можуть становити культурну цінність. 

Нагадаємо, дослідженням архіву займалася донецька письменниця Світлана Бондаренко, у якої і зберігалися матеріали. Документи опинилися у Донецьку ще за життя Бориса Стругацького та з його дозволу. Світлана Бондаренко займалася дослідженням цих матеріалів, вона написала кілька книг по творчості Стругацьких, а також їй вдалося відновити деякі твори в їх первинному вигляді. 

Архіви були вивезені з самопроголошеної «ДНР» «в обстановці секретності», як повідомляє один із сайтів терористів. В ніч з 15 на 16 травня архів перетнув кордон, пройшов російську митницю, і зараз знаходиться в Ростові.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук