Як підвищення військового збору вплине на дохідність депозитів та інших інвестицій

10:53, 19 жовтня 2024

Днями президент Володимир Зеленський підпише закон про особливості оподаткування на час воєнного стану. Це, серед іншого, означає, що зросте ставка військового збору з доходів громадян – з 1,5 до 5%.

Раніше ZAXID.NET писав, з яких доходів сплачується військовий збір. Сьогодні розберемо, як підвищення військового збору вплине на дохідність за депозитами та інші інвестиційні доходи.

Як військовий збір вплине на дохідність депозитів

Відсотки за депозитом є доходом, тому з їх суми вираховується податок на доходи фізичних осіб і військовий збір. Поки новий закон про податки не почав діяти, із доходу за депозитом українці мають заплатити 19,5% – 18% ПДФО і 1,5% військового збору.

Наприклад, сума депозиту становила 10 тис. грн. Ставка за депозитом була 15% річних. Отже, дохід за депозитом становить 1500 грн. Із них банк, як податковий агент, вирахує 292,5 грн. Реальний дохід становитиме 1207,5 грн.

Із підвищеною ставкою військового збору банк вирахує із доходу у 1500 грн вже 345 грн і чистий дохід становитиме 1155 грн.

Додамо, що 15% – це сьогодні висока ставка за депозитом, яку можна знайти тільки за умов тривалого вкладення або високої порогової суми вкладу. Середні ставки за депозитами в українських банках у жовтні 2024 року дещо нижчі.

Сайт Мінфін порахував, як зміниться середня дохідність за депозитами на різні терміни після набрання чинності новим законом у податку. Ці дані представлені в таблиці. Середні ставки враховані станом на першу декаду жовтня 2024 року.

Термін депозиту Середня ставка на початок жовтня, % Реальна дохідність за податку 19,5%, % Реальна дохідність за податку 23%, %
3 місяці 12,11 9,75 9,32
6 місяців 12,51 10,07 9,63
9 місяців 12,31 9,91 9,48
12 місяців 12,25 9,86 9,43

Як військовий збір вплине на дохідність облігацій

В Україні не оподатковується дохід за державними облігаціями – ОВДП. Тобто якщо ви купуєте державні військові облігації, то з купонних виплат і виплати доходу не вираховуються жодні податки.

Водночас дохід за корпоративними облігаціями, що випускають різні компанії, як-от NovaPay, оподатковується. Фінансова консультантка Галина Тритяк пояснює, як дохідність зміниться, коли почне діяти нова ставка військового збору.

«Припускаємо, що річна дохідність за державними облігаціями, з яких податків не платимо, 15%. А за корпоративними – 19%. Якщо військовий збір 1,5% і ПДФО 18%, то реальна дохідність корпоративних облігацій за мінусом податків становить 15,3% річних, що вигідніше за державні. Але якщо військовий збір буде 5%, то реальна дохідність буде вже 14,25%, що не має сенсу у порівнянні з державними облігаціями», – говорить вона.

На які ще інвестиційні доходи впливає військовий збір

Доходами громадян, з яких треба сплачувати військовий збір, є також такі:

  • Дохід за дивідендами з акцій українських чи іноземних компаній;
  • Дохід з плюсової різниці під час продажу акцій;
  • Дохід з криптовалют.

Отже, дохідність за всіма цими інвестиційними інструментами зменшиться. Також важливо, якою буде інфляція в Україні за підсумками року. Якщо вона перевищить 8%, то вкладення у депозити не будуть приносити майже жодної реальної дохідності.