Як сьогодні живе ринок нерухомості і що чекати в майбутньому
Інші блоги автора
- Сміттєпереробний завод у Львові: бути чи не бути 12 груд, 20:16
- Підтримка ветеранів та їхня реінтеграція: ключовий вектор майбутнього України 20 лист, 13:07
- Інклюзивність та доступність must have сучасних міст 9 квіт, 17:17
Війна стала потужним викликом для економіки України. Кожен тиждень коштує для нашої країни не один мільярд гривень, і це не враховуючи руйнувань інфраструктури. Аналітики припускають, що внаслідок війни ВВП України впродовж року скоротиться на 45,7%. Проте ми щиро сподіваємося, що відновлюватись українська економіка буде швидко і вже через 5 років повернеться до довоєнних стабільних показників і зростатиме.
Відновлення зруйнованих росією міст в України займе чимало часу і буде відбуватись у кілька етапів. Перший розпочнеться вже відразу після завершення бойових дій – розмінування міст, оскільки без цього неможливе відновлення будь-якого об’єкта. Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський неодноразово наголошував, що знадобиться кілька років, щоб зробити територію України повністю безпечною, адже один день війни дорівнює тридцяти дням розмінування території. Над цим після перемоги посилено працюватиме ДНСН України, а також команди фахівців, рятувальників та вибухотехніків із дружніх до нас країн. Наступні етапи – оцінка всіх втрат, напрацювання стратегій відновлення та проєктів, виділення на них коштів і втілення їх у життя.
Житло для тимчасово переселених осіб
Ми чуємо від західних партнерів про можливу допомогу в тимчасовому житлі – надання модульних будиночків для проживання переселенців. Такий формат житла є швидким, але лише частковим вирішенням проблеми. Важливо знайти підтримку та переконати партнерів фінансувати чи кредитувати житло вже у наявних проєктах міста. Така співпраця могла би базуватись на гарантіях не лише Уряду, а й місцевих громад. До прикладу, варто розробити програму гарантій, за якою кошти на придбання житла надаються містам. А ті, в свою чергу, викуплять необхідні площі на ринку для оренди або ж продажу на пільгових умовах.
Серед переваг такого комунального житла – можливість швидко надавати постійне житло на певний період людям, які в перспективі планують повернутися до своїх домівок. Також це дозволить міським радам впливати на вартість оренди в місті через власну пропозицію і позбавить недобросовісних орендодавців можливості спекулювати на вартості оренди в кризові періоди.
Позиціонування міст
Уряду потрібно напрацювати швидкі та довгострокові програми відновлення. Мають бути зрозумілі правила, як швидко та ефективно вирішувати першочергові проблеми міст.
З довготривалих завдань – допомога містам у позиціонуванні. Після нашої перемоги міста будуть між собою конкурувати, щоб привабити підприємців для створення робочих місць. Серед конкурентних переваг: розвинена інфраструктура, комфортний комунальний транспорт, культурна та архітектурна спадщина, наявність професійних спільнот, як наприклад, ІТ cluster у Львові чи наявність сильного медичного хабу. Та головне, що варто розуміти, – робочі місця створює саме бізнес. Я вважаю, що міста мають стати тими площинами та двигунами, які зможуть дати бізнесу більше можливості для розвитку.
Що відбувається зараз із бізнесом?
Не зважаючи на обставини, підприємці підлаштовуються до нових реалій та жорстких умов і намагаються працювати, формуючи хребет економіки. За результатами опитування Європейської Бізнес Асоціації на кінець квітня кількість непрацюючих підприємств скоротилась до 26%. З-поміж опитаних малих бізнесів 17% відновили роботу після тимчасового припинення, ще 23% готуються до відновлення.
Ринок нерухомості: стан і складнощі
Жоден бізнес не знав, як правильно поводитись у час бойових дій, девелопери не виняток. Сфера будівництва просто зупинилась, навіть у віддалених від фронту територіях. У перші кілька тижнів воєнних дій девелопери спостерігали, що відбувається у сфері, кожен рухався інтуїтивно, комунікуючи із партнерами.
Як і до війни, ринок нерухомості побудований на довірі між клієнтом та девелопером. Ми у компанії «Нова Оселя» прийняли рішення призупинити обов'язкові планові платежі по існуючих контрактах. Працювали з клієнтами персоналізовано та сприяли відтермінуванню. Але заодно робили все, щоб продовжити реалізацію розпочатих проєктів. Підтримка клієнтів та власних працівників – це те, на чому наша компанія зосередилась у перші дні повномасштабної війни.
У перші тижні важко було спрогнозувати діяльність бізнесу. Та вже з середини березня ми почали робити перші кроки у відновлені будівельних робіт по об’єктах, які були на пізніх етапах реалізації. Винятком є заміський проєкт котеджної забудови, де роботи запустили в повному обсязі. Вважаю, що вести бізнес зараз потрібно, адже це податки до бюджету, довіра клієнтів, зарплатня для колег та підтримка їхніх родин. Про будівництво нових об’єктів, звісно, говорити важко.
Зараз девелопери стикнулись із певними складнощами у роботі. Зокрема, це катастрофічний дефіцит потрібних матеріалів та непроста логістика виробництва. Впевнений, вартість будівельних матеріалів зросте, що безпосередньо вплине на ціну квадратного метра у майбутньому. Наразі важко передбачити, як правильно рахувати собівартість будівництва. Також є складнощі з робітниками. Багато бригад розформовані через призупинення будівництва та мобілізацію чоловіків на війну до лав ЗСУ чи територіальної оборони.
Післявоєнне будівництво
Про наслідки війни і прогнози на майбутнє говорити ще рано. У післявоєнний час, коли будемо відновлювати країну, будівельні компанії матимуть попит та багато роботи. Але вже зараз, я впевнений, труднощі з матеріалами, фахівцями з будівництва та логістикою залишаться і будуть дуже гострими. Відповідно темпи будівництва будуть повільними, що може призвести до певного дефіциту квартир. Потрібно достатньо часу та зусиль, щоб все запрацювало злагоджено: розробити стратегії поставок та логістичні ланцюжки, зрозуміти, як рухатись і залучити чимало коштів.
Комплексний план із відновлення зруйнованого і максимальне прискорення розвитку України дадуть можливість повернути втрачене у відносно короткий час. Важливо у післявоєнний період розвивати країну через підтримку українського бізнесу, який натомість розвиватиме економіку. Найбільшим пріоритетом сьогодні є перемога над російським агресором, це запустить усі потрібні процеси відновлення і, зрештою, дасть нашій країні нові можливості.