Які переваги львівської агломерації для мешканців навколишніх сіл

БлогиЛюбомир Зубач , 24 січня 1111 4
Любомир Зубач
заступник міського голови Львова з містобудування, народний депутат у 2015-2019 рр.

Ось це запитання, мабуть, найчастіше мені задають в останні дні на ефірах і під час особистих зустрічей. Я щиро радію тому, що його чую. Адже це означає: люди не на емоціях приймають якісь рішення, а думають і аналізують.

Спробую відповісти.

Розпочну зі стратегічного.

«Найгірша ідея, яку ми колись мали – це хаотичне розростання приміських територій». Це слова популярного сьогодні урбаніста і дослідника Джеффа Спека. От навіщо потрібна Львівська ОТГ і агломерація! Це насамперед планування, а не хаос і розв’язання точкових проблем. До чого тут мешканці довколишніх сіл? Приналежність до львівської громади – це право голосу щодо того, як має розвиватись Великий Львів. Спільне планування, спільна візія на розвиток, розуміння, як і куди ми будемо рухатись разом, а не як Лебідь, Щука і Рак.

Це глобально, але важливо. Справді. Але знаю, що люди завжди хочуть почути – що конкретно вже і зараз матимуть від об’єднання зусиль.

Не хочу, щоб це виглядало, як підкуп. Бо є швидше навпаки – у разі створення Львівської ОТГ для Львова наступне буде обов’язком:

- Транспорт. Львів муситиме налагодити транспортне сполучення із селами, з якими об’єднається. Це буде, звісно, менш бюрократично, бо зараз всі такі маршрути затверджуються через область. Це буде така ж ціна, як і в решті міського транспорту, і такі ж пільги для пенсіонерів, і для учнів, як у місті. Наприклад, зараз Львів планує запустити шатлбус до Малехова чи Лисинич – оскільки це не місто, то квиток на цьому маршруті коштуватиме 10 грн, пенсіонери змушені будуть платити. Якщо ж Малехів і Лисиничі увійдуть до Львівської ОТГ – пенсіонери їздитимуть безкоштовно, а ціна буде такою, як і в решті міських маршруток.

Незабаром у Львові також буде введено електронний квиток, буде картка львів’янина – вона поширюватиметься на мешканців усієї Львівської ОТГ, а отже, всі зможуть користуватися цими благами.

- Облаштування ЦНАПів. Кожне село матиме ЦНАП на місці, не треба буде їздити невідомо куди по довідки. Сервіс прийде до вас.

- Якісна лікарня, якісна школа, дитячий садок. Очевидно, Львів муситиме подбати про це у селах. Львів не матиме на це коштів? Ну знайшов же за останні три роки понад 300 мільйонів на Винники, Брюховичі та Рудно. Знайде і на інші об’єднані громади. Але окрім фінансового боку, є й моральний аспект. Тепер ніхто не зможе дорікнути у Львові, що ви доїжджаючі, а отже, пріоритет, наприклад на місце у дитячому садку Львова, матиме дитина з львівською реєстрацією.

- Громадський бюджет – села зможуть брати участь зі своїми проектами. Цьогоріч 40 мільйонів гривень місто віддало на ті про проекти, за які голосували самі ж львів’яни. Відтак і села зможуть претедендувати на ці кошти.

- Інфраструктура. Централізована вода, каналізація – з усім місто може допомогти. Бо очевидно, що довколишнім селам нема куди під’єднуватись, крім хіба що до львівської мережі.

А тепер ще хочу спростувати буквально пару страхів.

Фобія перша – Львів поглине села, що не залишиться навіть назви.

У разі створення Львівської ОТГ місто залишиться містом, а села теж не втратять свого статусу населеного пункту. Так передбачає визначена законом «конструкція» об’єднання. Ніхто нікого перейменовувати не буде. Селяни, як мали пільги як мешканці сіл, так і матимуть. У селах, очевидно, будуть старости, які фактично стануть виконавчою владою на місцях. До того ж село делегуватиме своїх депутатів до спільної з містом ради.

Фобія друга – Львову потрібна лише земля довколишніх сіл.

На днях я взяв кадастрову карту і подивився на місто Львів, Сокільники і Зимну Воду. Щоб ви розуміли, у Сокільниках і Зимній Воді є набагато більше розподілених земельних ділянок, ніж у Львові. Зокрема в тих межах, що є на кордоні. Висновки робіть самі.

На закінчення. Багато з тих, хто читає цей блог, уже живуть у довколишніх селах, але працюють, лікуються, навчаються у Львові. Фахівці навіть порахували – щобудня до міста зранку заїжджають, а ввечері виїжджають до 180 тисяч людей. Половина з них – мешканці довколишніх сіл, таких як Зубра, Солонка, Сокільники, Муроване, Лисиничі, Підбірці, Брюховичі, Малехів, Дубляни та інші.

Створенням Львівської ОТГ цю реальність тепер треба просто визнати.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук