«Залізна рука» і «Дух капіталізму»

Андрій Бондар, 11 вересня 20105798

Читаючи щодня повідомлення зі стрічки новин, не полишає одне цікаве враження. З одного боку, стрічка немовби промовляє, що живемо ми у країні, де попри перманентну економічну кризу все ще процвітає так звана «ринкова економіка» зі своїми класичними прогнило-західними елементами. Якісь олігархи начебто перекуповують якісь нові підприємства. Якісь держкомітети з підприємництва начебто намагаються поліпшити й удосконалити правила для малого й середнього бізнесу. Вже не кажучи про постійне бажання уряду позичати гроші в Міжнародного валютного фонду, мотивуючи цей крок необхідністю докорінних економічних реформ. З другого боку, буквально поряд із вищезгаданими новинами, спостерігаються повідомлення, які свідчать про очевидне повернення до одної із форм тоталітаризму. Причому суспільство з його незалежними аналітиками й політологами все сидить і оцінює: будуть рубати руки, обтинати пальці чи все обійдеться лише стриженням нігтів?

Зрештою, цей, здавалося б, взаємосуперечливий дуалізм криється в заявленому новою владою гаслі «Реформи і стабільність». Кожному в цій країні зрозуміло, що реформи не робляться для того, щоб після них прийшла «залізна рука». І навіть якщо й потрібен «порядок» у «зруйнованій помаранчевими» країні, то він не мав би аж так різко й безоглядно ламати елементарні, хоч і досі недоформовані, зародки громадянського суспільства, не кинувся б так за будь-яку ціну отримати над усім і всіма в цій країні абсолютну владу, не став би демонструвати одній частині України відверту нехіть і відразу. Таке враження, що влада виконує якийсь накинутий згори сценарій, навіть не усвідомлюючи, наскільки суперечить сама собі.

Але ні, в нас усе відбувається саме так. Дорожчає бензин і зникає з магазинів гречка – викликають на допит блоґера і знімають з поїзда дослідника діяльності ОУН-УПА. Відбувається підготовка до Євро-2012 – не вщухає конфлікт з приводу телевізійних частот каналів ТВі та «П’ятого». Пишуть на білбордах «Україна для людей» – на півдня перекривають міжнародну трасу Київ-Варшава для проведення засідання ради регіонів у Бучі. Пишуть «Будуємо нову країну» – знов активізують діяльність «міністерства правди» НЕК з дотримання моралі, забороняючи мультфільми. Таких, з першого погляду, нелогічних і непов’язаних між собою порівнянь можна навести досить чимало. З них, однак, зрозуміло одне: влада входить у стан неподоланних суперечностей, невпинно наближаючись до історичного моменту, коли, перепрошую за аналогію з одеським анекдотом, треба або зняти хрестик, або вдягнути труси.

Бо якщо вони будують капіталізм, то їм слід забути про ностальгію за тоталітарним минулим і намагатись, нарешті, усвідомити й визнати простий факт: вони не зможуть довго гратись у «залізну руку» і «зробити так, як у Росії Путіна-Мєдвєдєва». Не зможуть із простої причини, бо в Росії є нафта й газ, за рахунок яких економіка сяк-так тримається на плаву, а народ усе ще думає з’їздити йому в Туреччину, випити горілки чи взятися за вила. Тоді як у нас немає іншого виходу, крім свободи й демократії. В нас точно можливий лише свій шлях, і він буде кардинально відмінний від російського. Бо, як казав Леонід Кучма, «Україна – не Росія», і цю просту істину геть не хочуть прийняти сьогоднішні очільники держави.

Будь-які наступи на громадянські свободи, включно зі свободою слова, допровадять до соціального катаклізму. І навіть не тому, що знову збунтується «помаранчевий» електорат Центру й Заходу України, а тому що всім по обидва боки Дніпра стане зрозуміло нарешті, що не можна жити в розкошах, як Ротшильд, а керувати країною, як Сталін. Не можна інтегруватися до Європи і, водночас, перекривати на півдня магістральну трасу. Слід, нарешті, визначитись, з ким ви, діячі політики? Бо такі, як ви є сьогодні, ви нікому не потрібні. І коли ви пишете, як губернатор Київщини Анатолій Присяжнюк, на своїх бордах вздовж тої-таки перекритої траси на Варшаву щось на кшталт «відроджене село – міцна держава», то впадаєте у ще одну мисленнєву пастку. Адже міцна держава – це не абстрактне «відроджене село», а новітні технології, інвестиції в економіку і створення умов для малого і середнього бізнесу. Гадаю, без розуміння цієї елементарної речі й далі пануватиме тотальна шизофренія, в якій спокійно, як у палаті для душевнохворих, співіснуватимуть Сталін, Патріарх Кірілл та Пєнкін, Галкін і Пєтросян. Але від цих ідеологічних суперечностей наша країна не перестане нагадувати палату для душевнохворих, яка сьогодні обіцяє шлях економічних реформ і євроінтеграцію, а завтра, анітрохи не замислюючись, забиратиме у телеканалів частоти, переписуватиме закони про вибори на догоду конкретній політичній силі чи вимагатиме від кожного громадянина щороку проходити обов’язковий медичний огляд.

Одна моя знайома якось у пориві відчаю сказала:

– Багато б я дала, щоб дізнатися, навіщо вони женуть усіх у свою партію. З психіатричної точки зору. Навіщо ці куточки Януковича в кожній школі. Ідеології в них нема. Дітей вони не люблять. Залізти в кишеню у них чудово виходить і так. Яка радість від з’їздів невідомо чого, від того, що десятирічне янголятко щебетатиме про Україну для людей? Навіщо? Чи вони справді думають, що це змусить їх полюбити й підвищуватиме їхній авторитет?

І справді, може, все воно лише від тотального браку любові?

 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 8

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Kuzovkin Dmytro 26 січня 2012, 12:20

  Схоже, що прозріння ніколи не приходить вчасно: навіть найрозвиненіші демократії завжди живуть "задним умом". ВСІ вони колись проходили необхідний етап руйнування авторитаризму/тоталітаризму, і ВСІ при цьому переживали період насильницького введення нових капіталістичних структур -- бо , якщо б без цього, то цей етап був би розтягнутий на столітя. А історія ніколи б не дозволила таке: за ці століття суспільство могло би бути десятки разів
  завойоване і знищене більш "прудкими" сусідами.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Татьяна 14 вересня 2010, 15:27

  Интересно, какое отношение имеют к внедрению новых технологий и инвестициям в село допрошенный блогер, исследователь деятельности ОУН-УПА и пресловутые частоты 5-го канала? Упоминание в данном контексте Патриарха Кирилла вообще неуместно и тенденциозно. Не превращайте это в свой пунктик. И не надо прикидываться будто не знаете кому нужны эти "уголки Януковича" в каждой школе. Это оберег для директоров школ, чтобы не потерять свои должности. Такие обереги висят во всех чиновничьих кабинетах при всех властях(даже самых демократических). Опишу верх совершенства, который видела собственными глазами после оранжевой революции: висят рядом портреты Ющенко и Тимошенко, под ними - Иисус Христос и Богоматерь, а над ними - какой-то китайский иероглиф в рамочке. Этот винегрет вам больше по-вкусу?

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Правда 12 вересня 2010, 16:15

  Автор читай матчасть. А то пишеш бздури. От Китай будує капіталізм. А де там демократія? Нема. Отак от.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук