Аби вижити і процвітати – потрібні зусилля і бажання вчитися
Осінній семестр не за горами. Скоро розпочнеться навчання в університетах та школах. Багато студентів під час навчання часто почувають себе покинутими в невідомому місці без карти та компасу. Я хочу запропонувати вам карту, компас і невідомий, але цікавий горизонт поблизу.
Впродовж карантину я сформулював правила, які допоможуть студентам та школярам добре вчитись, якісно працювати і досягати цілей. Сподіваюсь, ці правила допоможуть пришвидшити свій розвиток і відкривати нові можливості. Отже, 9 правил, які допоможуть студенту розвиватись.
Культивуйте свої цінності
Цінності – невід’ємна частина навчального плану. Повага до інших, чесна праця, доброта і співчуття - це те, що може виправити бідність суспільства в довготривалій перспективі. Культивація цінностей принесе студенту успіх в дорослому віці. Ми усі свідомі того, що знання з часом забуваються, а цінності точно принесуть розуміння того, що людина повинна бути частиною безпечного та мирного суспільства. Успішний студент – студент, який культивує свої цінності.
Творіть добро і шукайте можливості для волонтерства
Бути добрим до людей у нашому житті – важке завдання. Важке, але потрібне. Я не кажу, що потрібно практикувати випадкові вчинки щедрості. Я кажу, що потрібно розвивати емпатію, яка дозволяє нам відчути взаємозв’язки, що нас пов’язують. У нас є більше спільного, ніж ми думаємо. І це важливо розуміти. Саме тому дуже важливим для студента є пошук нових можливостей та проектів, де б можна було поволонтерити, допомогти людям, попрактикувати свої навички та завести нові знайомства. Саме ці речі дозволяють набути нові і зміцнити вже існуючі соціальні взаємозв’язки. Ніколи не відмовляйтесь від можливості волонтерити і допомагати. Це те, що створює додану вартість вам та тій справі, над якою ви працюєте. Це приклад хорошого студента.
Розвивайте навички
Очевидно, що навички, які необхідні в сучасному світі інші, ніж ті, якими потрібно було володіти 20 років тому. Комунікаційні навички, вміння оптимізовувати, технологічна грамотність, вміння вибудовувати особистий бренд, медіаграмотність, гнучкість та самоспрямованість - це всього лише кілька навичок (з десятків різних), які необхідно розвивати в собі. Книги, курси, YouTube – джерела знань. Будьте кроссекторальними, вкладайте в себе: вчіть історію України, іноземні мови, Fact Check Tools та програмування. Знання отримані сьогодні дадуть вам перемогу на довготривалій дистанції. Знайдіть менторів, які б могли вам допомогти в отриманні нових знань та навичок. Якісний студент – це завжди про нові навички.
Шукайте менторів
Менторство – це рука допомоги і надихаюча модель поведінки. Завжди шукайте нових менторів. Багатьом добре відомі слова: «Хочеш іти швидко – іди один, а хочеш іти далеко – іди з кимось». Я пропоную вам довгу і цікаву подорож студентським життям, яка принесе вам море задоволення. Але для того, щоб ця подорож була успішною, вам необхідно знайти ментора.
Ментор – це людина, яка не дозволить вам іти поодинці, буде постійно відслідковувати ваш особистий розвиток і скеровувати вас в правильне русло. В університеті це може бути ваш друг, науковий керівник, завідувач кафедри, викладач, або ж людина, яка взагалі немає стосунку до вашого університету, а працює в іншому закладі вищої освіти. Визнайте, що нам усім час від часу потрібні поради в реальному часі, а отже нам необхідні ментори, які вчасно будуть забезпечувати нас порадами. Студент, який має ментора завжди буде продуктивнішим та наполегливішим в своїх здобутках.
Будуйте стратегію
Кожен студент повинен мати стратегію свого навчання і подальшого розвитку. Це потрібно для того, щоб відслідковувати свій прогрес і можливість стрімкого росту. Ви можете поставити будь-яку ціль і йти до неї безперешкодно лише маючи чітку стратегію поведінки, комунікації, отримання знань і навиків. Наявність чіткої стратегії «Куди я рухаюсь далі?» додасть студенту самоефективності, дисципліни та додаткової мотивації. Також наявність стратегії допоможе впевнено рухатись від ідей до конкретних дій. Студент, який має стратегію завжди випереджатиме тих, які її не мають.
Наполегливість і зусилля – наше все
Дуже часто студенти зупиняються і здаються у той час, коли знаходяться за крок до успіху. Багатьом бракує наполегливості щоб долати бар’єри. Хтось здається за крок до оцінки «відмінно», маючи можливість отримати підвищену стипендію, але розуміючи, що не вистачає наполегливості, щоб довчити предмет. Потрібно постійно пам’ятати, що результат того, де ви є в даний момент – це завжди результат ваших зусиль і наполегливості в минулому. Сьогодні ви є тут, бо ви вчора цього хотіли. Завтра ви будете там, про що мрієте сьогодні.
«Успіх – це ще не крапка, невдача – це ще не кінець: єдине, що має значення, – це мужність продовжувати боротьбу» (Вінстон Черчилль, прем’єр-міністр Великої Британії).
Пам’ятайте про це. Добрий студент – це наполегливий студент.
Диференціюйся
І мова зараз не про алгебру. Ми стаємо тими людьми, якими себе оточуємо. Люди, книги, обставини безпосередньо впливають на наше життя. Впродовж студентського життя і під час навчального процесу намагайтесь диференціюватись і розвивати свою індивідуальність. Читайте важкодоступні для інших студентів книги, шукайте нові шляхи вирішення проблем. Будьте іншими. не намагайтесь жити під “копірку” зі своїми однокурсниками. Ваші шляхи розійдуться по закінченню університету. Не шукайте серед усіх людей, яких ви зустрічаєте, друзів - вони самі з’являться, коли прийде потрібний час. Завжди шукайте нові недосліджені іншими студентами напрями, і пірнайте туди з головою.
Почніть працювати
Будь-який предмет може бути досконало освоєний через практику. Не затягуйте з теорією – почніть працювати і використовувати свої знання на практиці. Між знаннями і прикладними знаннями – існує велика різниця. Ви повинні усвідомити, що лише ви єдині відповідаєте за свою власну освіту, тож очікувати, що домашні завдання буде виконувати за вас мама чи тато, а викладач буде вкладати знання вам ложкою прямо до рота – нерозумно. Не чекайте, що робота прийде до вас в руки сама. Зараз університет не гарантує пошук робочого місця для вас. Тому якщо ви почнете частково працювати з першого курсу – це створить вам додану вартість. Це приклад успішного студента.
Вихідні – не для відпочинку
Усі звикли, що будні для роботи, а субота і неділя – для відпочинку. Я хочу донести одну дуже важливу річ до здобувачів вищої освіти. Поки ти спиш – хтось розвивається. Студент, який недоспав, недовідпочив на вихідних, а вирішив кілька годин присвятити вивченню Python, aprendendo Portugues або ж English idioms на виході завжди буде мати більшу ціну на ринку праці, ніж той студент, який присвятив вихідні відпочинку. Дуже важливо розуміти те, що молоді люди приходять в університет, щоб здобувати собі ціну на ринку праці. Подорожі за кордон, книги, вивчення мов, планування майбутнього, дискусії з новими людьми для саморозвитку, цікаві документалки – це приклад доброго дозвілля на вихідних. Не шкодуйте себе і завжди використовуйте вихідні для саморозвитку.