Через блокування Суецького каналу світова торгівля втратить 230 млрд доларів
Блокування Суецького каналу щодня коштує світу понад 9 млрд доларів
До теми
Контейнеровоз Ever Given, що сів на мілину посеред Суецького каналу, блокує трафік товарів вартістю 9,6 млрд доларів щодня, а загальні втрати світової торгівлі через блокування каналу судном можуть становити близько 230 млрд доларів. Про це повідомляє ВВС.
Контейнеровоз блокує рух одним із найбільших транспортних шляхів світу в обидва напрямки. Так, близько 5,1 мільярда доларів товарів знаходиться у західному напрямкові, ще 4,5 млрд – у східному.
Експерти кажуть, що на підняття судна можуть знадобитися тижні попри усі зусилля наразі. За оцінками видання Lloyd's List, у сукупності у заторах знаходяться вже близько 300 суден, зокрема 24 танкера з нафтою.
У звіті аналітиків впливової страхової компанії Allianz заявили, що блокування каналу призведе до збоїв у ланцюжку поставок товарів у різні країни. Таким чином, річний показник зростання світової торгівлі щотижня падатиме на 0,2-0,4 п. п., а в цілому за рік - приблизно на 1,4 п. п., або 230 млрд доларів в грошовому вираженні. Щотижневі втрати в компанії оцінили в 6-10 млрд доларів.
«Суецький канал – це ворота при пересуванні вантажів між Європою та Азією, він прийняв більше 19 тис. суден у 2019 році, або 1,25 мільярда тонн вантажів. Це становить близько 13% світової торгівлі, тому будь-яке блокування, швидше за все, матиме значний вплив», – йдеться в заяві експертів.
Вигляд на Ever Given з повітря. фото AIRBUS DS
Як пише The Guardian, у заторі у Суецькому каналі застрягли щонайменше 20 суден з тваринами. Захисники тварин вже почали перейматися за добробут тварин у разі, якщо затор затягнеться. Загалом нині через Ever Given у каналі заблоковані понад 200 суден.
Так, дані відстеження суден показали, що три судна з рогатою худобою – Omega Star, Unimar і Sea – застрягли у різних точках каналу, дані з морського руху показали ще 11 суден для перевезення худоби, а недержавні організації виявили інші кораблі, у результаті чого загальна кількість суден з тваринами сягла 20.
За даними організації Animals International, п'ять з ідентифікованих суден прямують з тваринами з Іспанії, а дев'ять – з Румунії, і вирушили вони на початку березня. Дані з вебсайтів зі стеження за морськими перевезеннями вказують на те, що судно Unimar покинуло Іспанію 15 березня й попрямувало до міста Джедда (Саудівська Аравія). Судно Omega Star попрямувало з Іспанії до Порт-Саїду (Єгипет) 16 березня.
У спробах уникнути зупинок, кораблі змінюють курс до мису Доброї Надії на південній околиці Африки. Проте цей шлях займає значно більше часу та додає понад 5,6 тисяч кілометрів до маршруту, або 12 днів.
Єгипет також відкрив стару частину каналу, аби дещо розвантажити затори, доки рухомість судна не відновлять.
В середньому щодня Суецьким каналом проходить близько 50 суден, або близько 12% світової торгівлі. Зокрема маршрут є особливо важливим для торгівлі нафтою, адже дозволяє транспортувати нафту та зріджений газ з Близького сходу до Європи. Канал забезпечує найкоротше морське сполучення між Азією та Європою.
Як повідомляв ZAXID.NET, судно під назвою Ever Given тайванської транспортної компанії Evergreen Marine сіло на мілину у вузькому судноплавному Суецькому каналі близько 7:40 ранку у вівторок. З того часу контейнеровоз блокує транзит в обох напрямках через один з найбільш завантажених у світі каналів перевезення товарів, що зв'язують Азію і Європу.
23 березня Ever Given з 20 тис. контейнерів на борту, який прямував з Китаю до Роттердама під прапором Панами, під час проходження через Суецький канал в умовах піщаної бурі відхилився від курсу і сів на мілину, заблокувавши рух по артерії. Через це в заторі опинилися понад 100 суден. Аварія з контейнеровозом Ever Given паралізувала найкоротше морське сполучення між Європою і Азією. Фактично Суецький канал заблоковано на кілька тижнів.