Багряний сад: топ-14 дерев та чагарників із червоним листям
Восени сад набуває особливого шарму, особливо – якщо в ньому є дерева та чагарники з яскраво-червоним листям. Звичайно, підходять вони не для кожного саду – такі рослини потребують сонця або максимум напівтіні, щоб у листочках утворився потрібний барвник. Та й ландшафтні дизайнери не радять використовувати забагато червоного листя – лише розставити кілька акцентів, урізноманітнивши гаму кольорів. А вибір кущів та дерев для цього – більш ніж достатній, а деякі сорти здатні тішити багряним листям увесь рік.
Клен японський, або клен доленеподібний (Acer Palmatum)
Росте як чагарник або низькоросле дерево (до 5-10 м) з широкою кроною. Восени листя набуває яскраво-червоного кольору. Найкраще зимує на помірно родючому ґрунті і після осіннього мульчування корою. Клен японський має багато декоративних сортів, які відрізняються за рівнем зимостійкості та насиченістю забарвлення листя.
Клен звичайний, або клен гостролистий (Acer Platanoides), сорт Crimson Sentry
Відрізняється густою кроною, яка формується трохи вище землі. Росте повільно, досягаючи близько 10 м у висоту. Не дуже вибагливий до якості та вологості ґрунту.
Клен червоний (Acer Rubrum)
Назва говорить сама за себе. Може досягати до 28 метрів у висоту. Червоний клен часто використовують в озелененні парків, оскільки він комфортно почувається як у сухих, так і вологих ландшафтах, а також стійкий до забрудненого повітря. Водночас він не любить лужних та кислих ґрунтів та може витіснити сусідні рослини.
Слива розлога, або алича (Prunus cerasifera), сорт Nigra
Цей сорт відрізняється тим, що листя має багряний колір цілий рік, а не тільки восени. Навесні слива радує рясним рожевим цвітінням, які з’являються з бруньок винного кольору. Сорт Nigra невибагливий до якості ґрунту, але для пишнішого цвітіння і яскравішого кольору листя можна використати трохи кисліший. Земля не повинна підсихати, але й заболочення допускати не слід. Морозостійкість – до -40°C, також дерево стійке до агресивного міського середовища і забруднення.
Амброве дерево, або ліквідамбар смолоносний (Liquidambar Styraciflua)
Особливо красиве листопадне дерево з пірамідальною симетричною формою крони та блискучим листям, схожим на кленове. Крім яскравих листочків, ще однією цінною властивістю цього дерева є ароматна кора, яку використовують в медицині, парфумерії та миловарінні. Амброве дерево любить родючі, кислі і нейтральні ґрунти та сонячні ділянки, виростає до 10 м заввишки.
Ліщина велика (Corylus Maxima), сорт Purpurea
Декоративний чагарник, який майже не потребує догляду, має низькі вимоги до якості ґрунту та є стійким до посухи. Окрім красивого фіолетового листя, яке зберігає свій колір не лише восени, радує також рясними горіхами. Кущі виростають до 5 м, цвісти починають ще у березні, наповнюючи сад першими кольорами. Обрізки потребує лиш тоді, коли починає менше плодоносити.
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»
Пієріс японський, або японська андромеда, кущ-конвалія (Pieris japonica), сорт Red Mill
Популярний декоративний вічнозелений чагарник, один з найбільш зимостійких сортів японського пієріса. Листя в молодих кущів – яскраво-червоне, а відтак стає темно-зеленим. Кущі виростають до 1,5 м. Рекомендується вирощувати в півтіні, а при достатній вологості ґрунту чагарник може рости на сонячному місці, що забезпечить більш яскраве забарвлення листя. Віддає перевагу вологому, родючому, дренованому, злегка кислому ґрунту.
Скумпія звичайна, або райдерево, сумах (Cotinus coggygria), сорт Purpureus
Повільнорослий кущ, висотою та шириною 3-4 м. Як і в пієріса, в молодих кущів листя має червоне забарвлення, проте з часом стає зеленим, а восени – оранжево-червоним. Цвіте у червні жовтими квітами, після чого на кущі з’являються пурпурові, перисто-пухнасті волоски. Найкраще росте на сонячних і напівзатінених ділянках з не надто вологим ґрунтом.
Пухироплідник калинолистий (Physocarpus opulifolius)
Популярний листопадний кущ, який має декілька різних сортів з темно-багряними листками, наприклад Diablo та Red Baron. Пухироплідник дуже невибагливий до умов та ґрунту: його коренева система настільки жорстка, що легко укоріниться навіть в важкому, глинистому ґрунті. Темні сорти найкраще виглядатимуть у комбінації з світло-зеленими та золотистими листяними кущами. Обрізка не обов’язкова, пухироплідник сам чудово відрощує нові густі пагони. Для насиченого кольору листя краще висаджувати на сонці, але рослина чудово росте і в тіні.
Спірея японська (Spiraea japonica)
Невеликий чагарник до 80 см, молоді пагони якого мають червоне листя, а старші – золотисте, створюючи таким чином цікаву кольорову комбінацію. З липня по вересень він утворює парасолькоподібні світло-бузкові суцвіття на верхівках пагонів. Найкраще росте на сонці в будь-якому ґрунті.
Яблуня райська червонолиста (Malus Royalty)
Середньоросле дерево до 3-4 м з кулястою кроною, бордовим листям та малиновими великими квітами. Цвісти починає до розпускання листя, плоди – дрібні червоні яблука з фіолетовим відтінком. Добре росте на сонці і у півтіні. Віддає перевагу добре дренованому, вологому, свіжому ґрунту. Досить морозостійка.
Черемха звичайна (Prunus Padus), сорт Colorata
Невелике дерево з ажурною кроною та незвичайним листям: спершу воно має густий пурпурно-зелений колір, а з настанням осені набуває рожевих і червоних відтінків. У травні з’являються рожево-білі квіти, зібрані в китиці, з приємним мигдальним ароматом. Плоди можна вживати в їжу. Черемха - світлолюбна рослина, хоч може зростати і в тіні. Віддає перевагу вологому, родючому, добре дренованому ґрунту.
Барбарис Тунберга (Berberis Thunbergii)
Декоративна рослина, яку часто використовують в садах, парках, живоплотах, бордюрних, групових та одиночних посадках. Восени листя набуває яскравого фіолетово-кармінного кольору, поміж яким виділяються коралово-червоні ягоди. Кущі можуть виростати до 2,5 м заввишки, проте переважно не перевищують 1 м. Любить легкий, не болотистий, глибоко дренований ґрунт. Невибагливий у догляді: додаткового поливу потребує лише у випадку затяжної посухи, обов’язкова обрізка не потрібна.
Глід колючий (Crataegus oxyacantha), сорт Paul’s Scarlet
Високорослий чагарник або невелике дерево, що виростає до 5 м вважається найпопулярнішим сортом глоду. Декоративний в першу чергу через цвітіння: у період з травня по червень покривається махровими темно-червоними з прожилками білого квітками, зібраними в дугоподібні суцвіття. Восени листя стає жовто-червоного кольору. Світлолюбна та достатньо морозостійка рослина. Зростає на будь-яких ґрунтах, але надає перевагу пухким і багатим. Добре росте в міських умовах. При регулярній обрізці набуває красивої форми.
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»