Як ефективно організувати мале подвір’я: 10 порад з ландшафтного дизайну
Власний будинок та присадибна ділянка в наших мріях завжди просторі та красиві, проте в реальності площі часто бракує. Проте маленьке подвір’я – це не причина відмовлятися від гарного дизайну та багатофункціональності, потрібно тільки врахувати низку особливостей. «Зелена садиба» розповідає, на що варто звернути увагу, щоб зробити маленький двір своєї мрії.
1. Пошук компромісу.
Почніть дизайн подвір’я із листка чи файлу в комп’ютері. Запишіть усе, що б ви хотіли там бачити, потім викресліть те, що точно фізично неможливо зробити на маленькій території. Проте добре при цьому обмірковуйте свої ідеї, бо частину з них можна трансформувати: наприклад, ставок для риболовлі може перетворитися на маленьку водойму з декоративною рибою.
Також продумайте хоча б приблизний бюджет: він теж допоможе вирішити, що можна зробити на подвір’ї, а від чого, можливо, доведеться відмовитися. Але тут також не варто поспішати: можна спробувати знайти дешевші альтернативи вашим дорогим ідеям – штучний камінь цілком може замінити натуральний на доріжках. І пам’ятайте, що старі меблі також можуть стати елементами декору. Не забудьте ще подбати про дренажну систему, якщо ґрунтові води на ділянці занадто близько.
2. Орієнтуємося на сонце.
Фактор сонця потрібно враховувати одним із перших, щоб усі ваші задумки не провалилися лише через те, що їм бракує сонця чи, навпаки, є забагато. Південна і південно-західна сторона двору – ідеальна для облаштування саду і городу, бо сонця там буде більш ніж достатньо. Розбийте вертикальні грядки – так ви заощадите багато місця. Натомість зона відпочинку під палючим сонцем – не найкраща ідея.
Подвір’я з північної сторони будинку майже увесь день перебуватиме в тіні, що зручно для відпочинку, але рости тут можуть лише тіньовитривалі рослини. Натомість яскраво освітлене подвір’я можна зробити більш комфортним за допомогою пергол, живоплотів, навісів, арок та вертикальних клумб, що дозволить ще й додатково зонувати територію.
3. Особистий простір.
Якщо між вашою та сусідською ділянкою існує лише умовна межа, ви можете відчувати дискомфорт, навіть якщо перебуваєте в хороших стосунках із сусідами. Встановити межі особистого простору можна за допомогою тентів – саморобних чи з магазину, – або ж літньої тераси, яку можна закрити зі сторони сусідів навіть шторами.
4. Більше зелені.
Дуже багато зелених рослин зроблять візуально маленький дворик ще меншим, але водночас додадуть йому затишку. По периметру паркану можна висадити декоративні кущі чи рослини, що плетуться: вони створять ілюзію джунглів. Можна також зробити рабатку, а поруч розмістити обідню зону. Столик і кілька стільців у тіні квітучого паркану чи перголи – райський куточок, де можна заховатися від усього світу.
5. Вертикальні посадки.
Вертикальні клумби і вертикальні грядки – ідеальне рішення для ландшафтного дизайну подвір’я малих розмірів. Вони мають свої плюси перед традиційними горизонтальними: займають мало місця, врожаї дають не менші, а навіть більші, не страждають від бур’янів і неочікуваних заморозків, мають привабливий зовнішній вигляд. Серед недоліків таких клумб і грядок – необхідність їх постійно підживлювати та поливати.
6. Спортивний і дитячий майданчики.
Якщо ви маєте дітей, дитячий майданчик на внутрішньому дворі – обов’язковий елемент. Якщо двір малий – цей майданчик для дітей виконує функції ще й спортивного. Баскетбольний кошик, турнік, кільця, бруси – усе це знадобиться і дітям, і дорослим, а місця займає зовсім небагато. А для маленьких діток можна облаштувати пісочницю і дошку на паркані для малювання.
7. Басейни бувають різними.
Каркасний чи надувний басейн можна поставити фактично будь-де. Обирайте такі ділянки двору, де сонце стоїть у першій половині дня, але якщо простору дуже мало, зверніть увагу на прямокутні вузькі прогалини між будинком і парканом. Тут можна збудувати довгий вузький басейн, в якому буде приємно не тільки охолодитися в літню спеку, а й поплавати. Таке будівництво може бути дорогим, але ж ви це робите для себе і не на один раз.
8. Меблі на будь-який смак.
Якщо ви мрієте про меблі з ротангу, тоді просто не знаєте, наскільки комфортними є гамаки. Це найбільш компактний вид меблів для саду, адже їх можна кріпити як на дерева, так і на балки тераси, веранди або альтанки.
9. Паркан заховає все зайве.
Не дуже естетичну стіну сусіднього будинку чи сараю можна задекорувати високим парканом. А прикрасити такий декоративний паркан можна квітами, дерев’яним рамками різних кольорів, ліхтарями, дзеркалом чи тією ж дошкою для дитячого малювання.
10. Атмосферне освітлення.
Після заходу сонця атмосферу затишку та спокою на вашому внутрішньому дворі створить правильне освітлення. Ландшафтний дизайн подвір’я, як правило, передбачає освітлення місць відпочинку, доріжок до них, маленьких фонтанів чи водойм, а ось межі ділянки можна залишити у повній темряві. Вуличну гірлянду можна прикріпити на дерева, по периметру паркану, будинку або тераси.
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»