Дім (без) милосердя

Між облрадою і міськрадою виник новий конфлікт навколо Центру опіки сиріт у Львові

15:32, 26 липня 2019

Навколо приміщення колишньої школи-інтернату на вул. Короленка, 7 у Львові продовжують точитись суперечки. Львівська облрада хоче продати його за ринковою ціною, а у Львівській міськраді вважають, що приміщення повинне належати Центру опіки сиріт, який функціонує у Львові понад 10 років та облаштує там «Дім милосердя». Міськрада навіть готова викупити будинок для потреб Центру, проте не готова потім ще виділяти гроші на ремонт будівлі та облаштування самого Центру.

Минулого тижня суперечки навколо будівлі та 40 млн грн, які місто готове заплатити облраді за неї, набули нових обертів. Пояснюємо чому і додаємо коментарі представників усіх депутатських фракцій Львівської облради, від яких великою мірою і залежить розв'язок ситуації.

***

Центр опіки сиріт – це спільнота капеланів УГКЦ та волонтерів, яка опікується дітьми-сиротами, позбавленими батьківського піклування та дітьми з малозабезпечених сімей. Центр проводить різноманітні вишколи, організовує гуртки, популяризує спорт серед дітей та веде підготовку їх до дорослого самостійного життя. Таку підтримку отримують діти різного віку – від дошкільнят до студентів. Проте досі Центр опіки сиріт не мав постійного місця функціонування.

«Досі Центр опіки сиріт – це була мобільна група капеланів-волонтерів. Ми їздимо до дітей у школи-інтернати, дитячі будинки, влітку – у місця таборування дітей», – сказав ZAXID.NET керівник Центру опіки сиріт о. Роман Прокопець.

Тож виділення приміщення могло б стати новим витком в історії самого Центру і суттєво розширити його можливості. Відтак о. Роман Прокопець сподівається, що міська та обласна ради таки дійдуть згоди щодо передачі будинку площею 2,5 тис. м2 та півгекатара землі на вул. Короленка, та уже має концепцію створення там «Дому милосердя».

«Там би міг бути свого роду реабілітаційний центр для дітей, які переживають кризу чи проблеми в сім’ї. Є проблема у дітей віком 16 років, які виходять з інтернатів, – це брак житла. Можна було б облаштувати там тимчасове житло для них на час навчання. Також ми плануємо створити гуртки, наприклад, кулінарного, спортивного напрямку, проводити навчальні вишколи і для дітей, і для волонтерів. А ще ми розглядаємо можливість відкрити садок для дітей з багатодітних сімей чи сімей, які перебувають у кризі. Це все ще буде обговорюватись остаточно, коли ми матимемо приміщення», – поділився планами о. Роман Прокопець.

І хоча він розраховує на підтримку міської та обласної влади, але і сам намагається залучати спонсорські кошти для потреб Центру.

Львівська облрада готова передати місту будинок на Короленка в обмін на 40 млн грн субвенції. Проте в облраді заявляють, що продадуть будівлю з аукціону, як це планувалося спочатку, якщо міськрада не виділить гроші до 1 серпня. Однак на останньому засіданні сесії Львівської міськради 11 липня депутати знову не домовилися і вдруге провалили голосування за виділення 40 млн грн. Цього разу голови фракцій ЛМР виставили нову умову – проголосують за виділення грошей лише у разі, що облрада скерує їх на ремонт приміщення та потреби «Дому милосердя», а місту не доведеться шукати гроші ще й під це.

Саме це і стало яблуком розбрату, через яке не можуть між собою домовитися не те що дві ради, а точаться суперечки у кожній і з них.

ZAXID.NET поспілкувався з представниками усіх депутатських фракцій Львівської облради на предмет того, чи готові вони скерувати 40 млн субвенції, які отримають від міста, на потреби «Дому милосердя».

Наразі повну підтримку такій ідеї висловили голови лише трьох фракцій: «Самопомочі», «Громадянської позиції» та «Радикальної партії».

Інна Свистун, голова фракції «Самопоміч» (13 депутатів): «Я готова підтримати виділення коштів для Центру опіки сиріт, враховуючи, скільки зусиль докладено для того, щоб він міг існувати за цією адресою. Думаю, що область також мала б долучитись до процесу. Ці гроші зможуть стати додатковою підтримкою для проведення ремонту, щоб діткам там було комфортно. Особисто я це підтримаю і хоча ми ще не проводили засідання фракції на цю тему, я думаю, що інші депутати нашої фракції також це підтримають».

Уляна Дорош, голова фракції «Громадянської позиції» (8 депутатів): «Такі речі будуть ще обговорюватися фракцією, адже зараз ми на канікулах. Але це, звичайно, пріоритет, тому що ми просто втрачаємо час. Я вважаю, що це – наш обов’язок, щоб цей центр врешті вже запрацював, і я підтримаю таке рішення».

Євген Буба, голова фракції «Радикальної партії» (2 депутати): «Особисто я підтримаю все те, що робиться на благодійність, і проголосую за це. Головне, щоб не було так, що міська рада дає 40 мільйонів, а до обласної дійшло 35».

Для декого ж нові умови депутатів міської ради стали сюрпризом і вони не готові відповісти на це запитання, не побачивши, як все це документально оформлять.

Юрій Гудима, голова фракції «Батьківщина» (9 депутатів): «На скільки я пам’ятаю, Львівська обласна рада проголосувала за рішення про передачу місту цієї будівлі з вимогою, що до 1 серпня буде рішення Львівської міської ради по фінансуванню цього проекту. Але я тепер чую, що міськрада виставила нові пропозиції, і я вам нічого не можу сказати, тому що фракція зараз не засідає – всі у відпустці».

Андрій Ковч, голова фракції «Народного контролю» (5 депутатів): «Безумовно, що питання приміщення на Короленка, це в першу чергу опіка сиріт, а в другу чергу – це наповнення обласного бюджету, яке також буде скероване на потреби закладів, які перебувають в депресивних районах області. Львів є найбагатшим регіоном області, тому була ідея передати гроші від продажу будинку на Короленка депресивним районам на соціально важливі об'єкти. Хоча для нас це не настільки принципово. Тому якщо ми отримаємо гарантії, що ці гроші не підуть у кишені чиновників, а будуть скеровані Центру, то, безумовно, моя фракція буде це підтримувати. Але я ще не бачив ухвали міськради, можливо, є якісь юридичні моменти, про які мені не відомо».

У фракціях БПП та Народного руху України вважають, що гроші від продажу приміщення на вул. Короленка треба скерувати на соціально значущі об'єкти в області, а міськрада власним коштом має і купити приміщення для Центру опіки сиріт, і відремонтувати його, і створити всі необхідні умови для «Дому милосердя».

Голова найбільшої в обласній фракції БПП (19 депутатів) Катерина Кеньо відмовилась коментувати це питання, пославшись на канікули. Натомість інший депутат цієї фракції Олег Домчак, який також очолює бюджетну комісію ЛОР, сказав ZAXID.NET: «Ні, ми не будемо це підтримувати, бо в нас є багато проблем у соціальній сфері області. І ми розраховували на ці гроші, щоб скерувати їх саме туди».

Богдан Гагалюк, голова фракції Народного руху України (5 депутатів): «Бюджет розвитку Львівської облради – 60 млн грн на рік. За ці кошти фінансуються будівництво і реконструкція дитячих садочків, шкіл, народних домів по всій області. Єдиним джерелом надходження коштів є реалізація майна комунальної власності, яке не використовується. Цей будинок був виставлений на реалізацію через Prozorro і ми мали отримати за це 35 млн грн з умовою, що там буде виключно освітній заклад. Це була приватна структура. Тому обласна рада прийняла рішення віддати будівлю Центру опіки сиріт за умови, щоб міськрада оплатила 40 млн грн, адже вона має таку можливість, бо бюджет розвитку Львова – це мільярди гривень. Я вважаю, що це крок, який дасть нам можливість профінансувати інші об’єкти».

Натомість у «Свободі» та УКРОПі взагалі вважають, що обласна рада просто має передати будинок Центру, а місто облаштувати його за свої гроші:

«Центр опіки сиріт, який має намір провадити свою діяльність у цьому приміщенні, функціонуватиме для сиріт усієї області, а не лише Львова. Зазначимо також, що Центр опіки сиріт – не комерційний проект, а в першу чергу – соціальний. Тому спроби Львівської облради робити бізнес на дітях-сиротах виглядають аморально та зовсім недоречно. Наша пропозиція наступна: ми пропонуємо Львівській обласній раді передати на баланс Львівської міськради приміщення на Короленка, 7 безкоштовно, а за кошти міського бюджету провести ремонт та за допомогти УГКЦ облаштувати Центр опіки сиріт. Таким чином спільними зусиллями обласних та міських депутатів у Львові з’явиться сучасний багатофункціональний дитячий центр для сиріт з усієї області», повідимила 25 липня фракція УКРОПу (5 депутатів) у Facebook.

Олег Панькевич, голова фракції «Свобода» (12 депутатів): «Фракція підтримає усі рішення, які будуть на користь дітям, а не буде підтримувати маніпуляції. І щоб дати чіткішу відповідь, ми хотіли б бачити відповідний проект рішення, який треба оприлюднити на сайті. І хай ініціатори поспішають, бо минуло вже чотири місяці. Чому досі не напрацювали механізму, щоб реалізувати це відповідно до рішення обласної ради? В мене питання і до міської ради, і до Садового особисто, і до обласної ради. На останній сесії обласної ради було прийняте чітке рішення: віддати/забрати. Я не розумію, для чого було приймати попереднє рішення, щоб передавати це в міську раду. Треба було, щоб це приміщення на пряму віддали на баланс Центру опіки сиріт, а гроші на ремонт хай би спільно дала міська рада і обласна рада. Кому потрібні маніпуляції з власністю? Хай би це приміщення було в комунальній власності і просто треба було передати його на баланс».

Виходячи з цього, складно спрогнозувати, що вирішать міські та обласні обранці. Залишається лише сподіватися, що депутати не будуть і далі заполітизовувати цю проблему, зберуться разом і знайдуть спільне рішення, яке піде на користь Центру.

***

Нагадаємо, будівля колишньої школи-інтернату на вул. Короленка, 7 пустує уже кілька років. Восени 2018 року Львівська облрада вирішила продати цей будинок на аукціоні, але Львівська мерія звернулась до обласної ради з проханням передати його Центру опіки сиріт, проте обласні обранці відмовили і виставили будинок на продаж.

Паралельно Центр опіки сиріт оголосив про збір грошей для викупу приміщення, вартість якого, за оцінками експертів, становить від 29 млн грн. В результаті флешмобу, до якого долучались і працівники мерії, вдалось зібрати близько 230 тис. грн, понад 1000 доларів США і близько 900 євро.

27 лютого обласна рада продала будинок київській брокерській компанії «Горизонт Проперті», що діяла в інтересах невідомого покупця, за 35 млн грн, а мерія заблокувала цю операцію в суді і пізніше міськрада вирішила викупити його за 40 млн грн. Процес триває і досі.